Velký poprask u Disneyho! Avengers, Star Wars a Pixar mají nového šéfa, kterého nikdo nečekal

Neuplynuly ani tři roky a ve vedení mediálního giganta dochází k další změně. Přišla hodně znenadání a je opravdu zásadní.
Kdo teď bude dohlížet na všechno od Disneyho?
Kdo teď bude dohlížet na všechno od Disneyho?
Marvel Studios

reklama

Bob Iger se po necelých třech letech nečekaně vrací do čela Disneyho. Vystřídá v něm Boba Chapeka, který do vrcholné pozice nastoupil hned po nástupu covidové pandemie – a přestože zvládl korporaci provést náročnou krizí, čelil v poslední době kritice za některá sporná rozhodnutí i nenaplňování cílů společnosti.

Náhlá změna ve vedení přichází necelé dva týdny po zveřejnění finančních výsledků za čtvrtý kvartál roku 2022, v němž Disney sice zaznamenal růst na poli streamování, ale za cenu obřích nákladů. Neuspokojil ani výdělky ze zábavních parků, kde přitom sáhl k velmi kontroverznímu vysokému navýšení vstupného.

Chapekovi neprospěl médii hodně propíraný pokus, jak herečce Scarlett Johansson osekat honorář za marvelovku Black Widow. Znepřátelil si taky část zaměstnanců firmy, kteří v březnu 2022 demonstrovali proti tomu, jak se Disney pozdě a slabě vymezil vůči konzervativnímu floridskému zákonu „Don’t Say Gay“, který chtěl nařídit, aby se v disneyovkách neobjevovala LGTB témata.

„Děkujeme Bobu Chapekovi za všechno, co pro Disneyho během své dlouhé kariéry udělal, včetně provedení firmy nevídanou výzvou pandemie. Došli jsme k závěru, že jak Disney směřuje k čím dál složitějšímu přerodu celého našeho odvětví, bude to Bob Iger, kdo má jedinečnou sadu schopností, aby ho kormidloval skrz toto klíčové období,“ uvedla předsedkyně správní rady Susan Arnoldová.

Iger, který Disneyho vedl v letech 2005 až 2020, dostal smlouvu na dva roky. Ty má věnovat zavedení nové strategie růstu, ale taky vytipování svého nástupce. Právě za Igerova vedení prošel Disney zatím nejdravějším rozšiřováním. Postupně koupil proslulé animační studio Pixar (2006), komiksového giganta Marvel (2009), Lucasfilm – domov Star Wars nebo Indiana Jonese (2012) a pohltil obří studio 21st Century Fox (2019). Vstoupil taky do streamovacích válek spuštěním služeb ESPN+ (2018) a Disney+ (2019).

Zdroj: Deadline

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!