9 největších rozdílů mezi knižní a filmovou Divergencí

Co se ztratilo v překladu?
Divergence
Divergence
Summit Entertainment

reklama

Připravte se na revoluci! Divergence začíná na Prima COOL už v neděli večer. Dystopická sci-fi vám představí svět postapokalyptického Chicaga, v němž je společnost rozdělená do kast podle schopností obyvatel (Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost a Upřímnost). Jenže mladá Tris nezapadá do žádné ze škatulek, a tak přijde čas na pokus o pár změn. Dané události popisuje jak původní román, tak i jeho filmová adaptace. Přesto se mezi nimi dá najít i pár rozdílů. Sepsali jsme pro vás ty nejpodstatnější!

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Divergence - upoutávka

09) V knize nikdo z Neohrožených svůj první den neselže v testu. Zatímco v románu jsou členové z téhle frakce ostří jako břitva, ve filmu jsou daleko... lidštější. I proto v knize, na rozdíl od filmu, nikdo ani neumře. Všichni jsou tu chodící Terminátoři!

08) S tím souvisejí i postavy. Peter ve filmu je daleko jemnější hrdina, dodává zápletce i na humoru a přívětivosti. V knize je však Peter monstrum, které podvádí a vynucuje si svou moc násilím. Dokonce pobodá jednoho z rekrutů. Film z něj tedy dělá mnohem méně jednoznačného zloducha.

07) Zatímco film zjednodušuje třenice mezi frakcemi (nebo kastami, chcete-li), v knize mezi nimi existují rozepře již v úvodu. Jejich členové se například vůbec nepotkávají na veřejnosti, a pokud už se potkají, činí tak v utajení, namísto aby návštěva ve škole vypadala jako obyčejná třídní schůzka. Kniha je v tomto o něco temnější a dystopičtější než film.

Divergence
Autor: Summit Entertainment Divergence

06) Ve filmu je paradoxně také méně zápasů v aréně. Filmaři z logických důvodů museli přitopit pod kotlem akce, ze stejně logických důvodů ale nechtěli, aby se scény opakovaly. V románu tak z opakujících se zápasů Tris a jejích kolegů vidíme daleko více.

05) Když Al zradí Tris, v románu je to spíše přirozeným vyústěním jeho vývoje než šokantní twistem jako ve filmu. Knižní Al je typický odmítnutý kluk, který chtěl s Tris randit, a protože ona jeho city neoplatila, rozhodl se přejít na druhou stranu barikády. Ve filmu je jeho dvojí tvář méně prokreslená, a tudíž překvapivější.

04) Když se ovšem začne lámat chleba, je Peterova a Alova zrada v knize daleko drsnější. Peter v knize zajatou Tris přímo osahává a vyhrožuje jí znásilněním. Jak kvůli přístupnosti, tak i polidštění jeho postavy, film tenhle element vypouští. 

Divergence
Autor: Summit Entertainment Divergence

03) Finální zkouška románové Tris je v románu odlišná. Stejně jako ve filmu se jí dostane pomoci od Čtyřky. Vyřešení rébusu tak, aby Tris neprozradila dvou divergentnost, se ale liší.

02) Čtyřka ve filmu projeví také empatii vůči svému otci, když mu pomůže dostat se do vlaku. Je to malá scéna, ale významná pro jeho postavu. Krom další porce polidštění ze Čtyřky dělá více archetypálního hrdinu, než jakým byl v knížce.

01) Tris ve filmu obrátí svůj neúspěch doslova na pětikoruně, když udrží v simulovaném boji vlajku. Kniha její šance rozkresluje jako postupný vývoj spíše než jediný okamžik, kdy se vše zlomí. To už je ale holt daň za to, že odvyprávění celého příběhu trvá desetinu času proti předloze!

Divergence
Autor: Summit Entertainment Divergence

Divergence začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama