7 filmů, ve kterých hrají velkou roli drony: Od Spider-Mana k Rychle a zběsile

Drony se ve filmech objevují čím dál tím častěji. Kde je v žádném případě nešlo přehlédnout?
Iron Man 2, Rychle a zběsile 7 a Spider-Man: Daleko od domova
Iron Man 2, Rychle a zběsile 7 a Spider-Man: Daleko od domova
Marvel Studios/Universal Pictures/Columbia Pictures

reklama

Ve čtvrtek večer vás na COOLu bude sledovat Oko v oblacích. Helen Mirren (RED) a Aaron Paul (Perníkový táta) se v tomhle válečném dramatu střetnou v moderní mezinárodní misi, při níž armáda vybíjí s pomocí leteckých dronů teroristickou havěť – problém je ale v tom, že bomby sledované v reálném čase nezabíjejí jen povstalce, nýbrž i civilisty. A výsledkem je samozřejmě mezinárodní krize, která sumíruje mnohá úskalí dnešního světa. Drony jsou stále častější realitou, ale ještě před dvěma třemi dekádami by Oko v oblacích bylo sci-fi. Zavzpomínali jsme proto na jiné filmy, v nichž se objevily drony – možná totiž šlo o dokumenty z nedaleké budoucnosti.

07) Iron Man 2

Není dron jako dron! Poprvé (a rozhodně nikoliv naposledy) si něco-jako-drony zahrály v Iron Manovi 2 roli záporáků, potažmo prodloužené ruky padoucha s tváří Sama Rockwella. Tentokrát sice mašiny nevypadaly jako klasická okřídlená aera, nýbrž jako létající androidi na steroidech, ale tak už to ve sci-fi chodí. Když nic jiného, Iron Man 2 již tehdy pomrkával na diváka a snažil se nám naznačit, že roboti jsou fajn – ale jen pokud lidi, co je ovládají, jsou taky fajn.

Iron Man 2
Autor: Marvel Studios Iron Man 2

06) Captain America: Návrat prvního Avengera

Zjevnou metaforou používání dronů v reálu je očividně také druhý díl Kapitána Ameriky. Tentokrát se vzduchem prohánějí létající letadlové lodě plné lidí, tou hlavní hrozbou jsou ale jejich autokanóny (čili mašiny) ovládané algoritmem (čili mašinou), jež ze vzduchu dovedou zabít všechny protivníky nově demaskované Hydry.

Captain America: Návrat prvního Avengera
Autor: Marvel Studios Captain America: Návrat prvního Avengera

05) Rychle a zběsile 7

Ne všechny filmové drony jsou ale nutně přikryty ve sci-fi hávu. Občas si najdou čas na trochu taškařice i létající stroje zcela tradičního rázu – jako v sedmičce Rychle a zběsile, kde si hlavní sebranka dá netradiční závod ulicemi Los Angeles, při němž je výjimečně neohrožují jiné bouráky, ale ozbrojený stroj.

Rychle a zběsile 7
Autor: Universal pictures Rychle a zběsile 7

04) Nevědomí

Svého druhu zajímavý náhled na futuristické drony nabídlo i Cruiseovo Nevědomí. Na první pohled tu mašiny vypadají jako pomocníci Toma na zpustošené Zemi, velmi brzy se však ukáže, že drony nejsou tím, čím se zdají být. Nevyrobili je totiž lidé, ale ufouni; a Tom sám je tak spíše jejich pomocník než vice versa...

Nevědomí
Autor: Universal pictures Nevědomí

03) Spider-Man: Daleko od domova

Futuristickým dronům se ale stejně nevyhneme – a právě marvelovky nám je servírují horem spodem! I ve druhém Spideym se totiž objevily létající mašiny jako pomocníci záporáka. V tomto případě s jejich pomocí Mysterio nejen vytvářel holografické iluze, které ošálily i (ok, falešného...) Nicka Furyho, ale zdevastoval také pěknou řádku památek včetně převlečené liberecké radnice.

Spider-Man: Daleko od domova
Autor: Columbia Pictures Spider-Man: Daleko od domova

02) Oko dravce

Na stříbrné příčce skončilo Oko dravce z roku 2008 – a důvodem není ani tak zdejší momentka s dronem, jako spíše skutečnost, co stálo za dronem. Jasně, scéna, kdy se dron obětuje a vletí za vámi do tunelu, je sama o sobě solidní poděs. Ale fakt, že mašinu doslova ovládá zlotřilá umělá inteligence, je ještě děsivější!

Oko dravce
Autor: DreamWorks Pictures Oko dravce

01) Top Gun: Maverick

Na prvním místě se pak umístil biják, který na svou premiéru stále čeká – již nyní se ale ví, co bude jeho leitmotivem. Tom Cruise se totiž ve dvojce Top Gunu vrátí jako stárnoucí stíhač, kterému dýchá na krk nová éra robotických letadel. A právě tenhle konflikt perfektně vystihuje, v jak děsivé i fascinující (děsivě fascinující?) době dnes vlastně žijeme.

Top Gun: Maverick
Autor: Paramount Pictures Top Gun: Maverick

Oko v oblacích začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama