20. února 2020 06:20

Duna: Nejepičtější film roku 2020 je přirovnáván k Pánovi prstenů a Star Wars

Proč by z Duny mohl být megahit, který se vyrovná těm největším žánrovým klasikám?

Dočkáme se letos filmu, který posune žánr sci-fi zase o krok dál? První ohlasy na některé záběry z velkofilmu Duna, na němž pracuje režisér Denis Villeneuve (Příchozí, Blade Runner 2049), tomu napovídají. Mrkli jsme, co od Duny čekat – a od koho vlastně pocházejí ona první superlativa.

Nebude rozhodně přeháněním říct, že má Duna na významný otisk ve světě filmu velký potenciál. Původní román z pera Franka Herberta popisuje dalekou budoucnost lidstva roztahaného po vesmíru, které používá k cestování kosmem tajemné koření z planety Arrakis. O tu se v ději serve několik monarchistických rodů, hlavním hrdinou je nicméně Paul Atreides, jehož si zahraje Timothée Chalamet.

Herbertův román je rozhodně velmi vzdálený nejen Star Treku, ale i většině Star Wars. Kulisy si leccos půjčují z historie, takže se v Duně budou cítit doma spíše fanoušci Hry o trůny, ale zároveň se Herbert inspiruje spíš u pouštních národů, takže má jeho anachronická budoucnost příchuť arabské exotiky. V letech po sepsání jeho románové série inspiroval svou knihou řadu nástupců a lze říct, že lze stopy DNA Duny najít (i díky nikdy nevzniknuvší filmové Jodorowskyho Duně) i ve zmíněných Star Wars.

Knižní Duna je však existenciálnější a také mnohem chytřejší, než na první pohled působí. Srdce knihy tepe pojednáním o křehké planetární ekologii, zaobírá se debatami o historii a většina interpretací (připočteme-li i ty herní) například nechápe hlavní pointu knihy! Paul je často zobrazován jako spasitel, Herbert však psal knihu jako varování před lidmi, kteří si pro sebe jen ukradnou spasitelský mýtus. Kdo zná minulé Villeneueovy filmy v čele s Blade Runnerem 2049, tomu musí Duna připadat jako dokonalý materiál právě pro tohoto filmaře.

Podle některých prvních ohlasů by Villeneuve mohl s Dunou dokonce určit tempo příštích let filmové sci-fi. Myslí si to alespoň spisovatel Brian F. H. Clement, jenž byl dle svého (později bohužel nedostupného) tweetu přítomný jedné z předběžných projekcí některých scén filmu. Stručně řečeno, Clement snímek popisuje jako "epický" a záběry jako "krásné". Dá se mu ale věřit?

Clement sám má na kontě několik sci-fi románů a nezávislých zombie bijáků. Ačkoliv nejde o přehršle provařenou osobu, nemá reálně mnoho důvodů, aby si vymýšlel. O něco podstatnější pak je fakt, že se velmi podobně psalo i o Villeneuveovových předchozích filmech, takže by se nemuselo konat nějaké nemilé překvapení.

Aby toho nebylo málo, Duna má podle Clementa šanci stát se podobným hitem a žánrovým milníkem jako legendární kousky od Petera Jacksona a George Lucase. Doslova si myslí, že "budou lidé stejně ohromeni jako u Pána prstenů před 20 lety nebo u Star Wars před 40 lety".

Těžko soudit, nakolik bude těmto nadšeným predikcím odpovídat realita. Historickému úspěchu obou zmíněných sérií totiž nahrávala i relativní absence podobných bijáků v době premiéry jejich prvního dílu. Existovaly starší fantasy, ale v době Pána prstenů měly o několik řádů horší režii i triky. Prakticky totéž platí i pro Star Wars. Jenže zejména triková složka je dnes na velmi, velmi vysoké úrovni...

Villeneuve by tak mohl získat body k dobru hlavně svým unikátním a oduševnělým pojetím filmů. Jeho bijáky jsou poetičtější než srovnatelné žánrové kusy. A právě to je pro úspěšnou Dunu potřebná živná půda. Jak ostatně Clement dodal, Villeneuevovo podání je na míle vzdálené od Lynchovy Duny z 80. let a nepodobá se ani (nikdy nenatočené) Jodorowského Duně ze 70. let.

Na vlastní bulvy se nicméně o kvalitě či nekvalitě nejnovější Duny přesvědčíme až ke konci roku. Villeneuve nám ji totiž naservíruje až 18. prosince 2020!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný