Zapálený fanoušek viděl přes 1 000 filmů za jediný rok. Jak to dokázal a který se mu líbil nejvíc?

Kolik filmů stihnete nakoukat za rok? Určitě ne víc než jeden nadšenec, který má velmi tolerantní manželku.
Závidíme. Prostě závidíme...
Závidíme. Prostě závidíme...
Marvel Studios / iStock / Walt Disney Pictures

reklama

Phil Watts z anglického Somersetu viděl za jediný rok víc než tisíc filmů – přesně vyčísleno 1028. V některých dnech zvládl i sedm snímků denně, ke kterým patřily například kompletní série Jamese Bonda, Star Treku nebo Rychle a zběsile.

Ke splnění jeho fanatického cíle dost pomohly lockdowny související s koronavirovou pandemií. Pracoval na plný úvazek ve dřevozpracovatelském průmyslu, ale v listopadu 2020 byl nejdříve z práce odvolán a o dva měsíci poté propuštěn. Začal se živit vlastními projekty z domova, což mu přineslo flexibilnější pracovní dobu a brzy zjistil, že se každodenně dívá na několik filmů. „Začal jsem si je zaznamenávat... V březnu už jsem se dostal přes tři stovky a řekl si, že bych mohl do konce roku dát tisíc,vysvětlil pro BBC.

A svůj cíl skutečně splnil. Na tisícovku se dostal 28. prosince 2021 klasikou Jih proti Severu (1939), kterou viděl poprvé v životě. „Některé dny jsem kvůli práci neviděl jediný film, ale jindy jsem za sebe zařadil několik starých katastrofických filmů od studia Universal, které často mají třeba jen 70 minut. V dobrý den jsem jich zvládl i sedm, popsal Watts, který sám sebe označuje jako filmového fanatika a je taky hodně aktivní v různých on-line zájmových skupinách a fórech.

Vždycky jsem bral filmy jako formu odreagování. Někdo chodí běhat, jiný čte knížky, pro mě jsou filmy dvěma hodinami v předaleké galaxii, v podmořských hlubinách nebo v realistických dramatech ze života, řekl a dodal, že láska k filmu sahá hluboko do jeho rodiny. Jeho otec Roger totiž pracoval jako promítač v kině v Plymouthu a měl také firmu, která převáděla staré videozáznamy na DVD. V sedmdesátých letech dokonce upravil rodinnou garáž na minikino s osmi sedačkami.

A co na to Philova manželka? „Spokojená si kutila na zahradě, zatímco já koukal, obvykle se zataženými závěsy, abych se vyhnul odleskům na obrazovce. Máme dost odlišný vkus na filmy, takže jsme našli jen málo věcí, na které bychom se dívali společně, ale byla s tím v pohodě... Někdy přišla, rozhrnula závěsy a já předstíral, že jsem upír citlivý na denní světlo,“ zasmál se a dodal, že jeho sociální život nijak zásadně neutrpěl. Byl lockdown a navíc má většinu přátel on-line, samozřejmě z řad filmových geeků.

Kdyby si ze záplavy filmů, které už viděl, mohl vybrat jediného favorita, byl by to kultovní italský snímek Bio Ráj z roku 1988, v němž starý promítač učí svému řemeslu a lásce ke kinematografii mladého kluka, což zná Phil i ze svého mládí. „Nejkrásnější věc, jakou jsem kdy viděl, podotknul nadšenec, který ze své vášně udělal i formu přivýdělku. Přispívá totiž na filmový web The Last Movie Outpost.

Zdroj: BBC

reklama

reklama