5 fantasy sérií s mladým hrdinou, které skončily prvním dílem

Eragon nebo Zlatý kompas mají daleko víc knižních dílů než filmových...
Eragon
Eragon
20th Century Fox
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sobotní večer se ponese v duchu fantasy – ve 20.00 totiž na Prima COOL začíná velkolepý Eragon. Přeneseme se v něm do magické země, kterou sužuje tyranský vladař. Mladík Eragon ale naštěstí objeví dračí vejce a s ohnivým kolegou se vydá situaci změnit! Film měl být prvním dílem v rámci celé následující ságy, během níž titulní hrdina dospěje a zvítězí v dlouhé válečné vřavě, nikdy na to však nedošlo. A rozhodně to nebylo poprvé, co se fantasy biják, který chtěl zažehnout novou ságu, bohužel nedostal ani ke druhému dílu...

Eragon - upoutávka
Eragon - upoutávka

05) Eragon

Eragon byl v roce 2006 propagován jako potenciální následovník Pána prstenů, rovněž totiž sliboval trilogii filmů vytvořenou na bázi plánované trilogie knih (nakonec vznikly knihy čtyři). Kritika, která tvrdila, že Eragon příliš okatě kopíruje jiná slavná díla, však měla ruku v ruce se slabšími výdělky nakonec drtivý dopad a z plánovaných pokračování sešlo. A byla to škoda, poněvadž zdejšímu světu (navzdory podobnosti s jinými filmy a knihami) nelze upřít jistou působivost. Koneckonců, linie Daenerys ze Hry o trůny do značné míry zdejší zápletku připomíná, a i přesto si získala ovace milionů fanoušků!

Eragon
Autor: 20th Century Fox Eragon

04) Kronika rodu Spiderwicků

Nemlich stejný případ nastal v případě Kroniky rodu Spiderwicků z roku 2008. Tentokrát film vychází z knižní pentalogie započaté v roce 2003. Zdejšími hrdiny jsou děti rodiny Graceových (dva chlapci a děvče), které objeví skrytý svět magických bytostí. Namísto Pána prstenů se tak "kopírují" jiné slavné série, zejména Harry Potter a Letopisy Narnie. Také tentokrát však nelze Spiderwicky jednoduše označit za plagiát, jako spíše důkaz toho, že když dva píšou podobnou story, není výsledkem nutně stejná story. Filmoví Spiderwickové navíc stihli ve svém bijáku stručně sesumírovat děj čtyř knih, diváci tak v tomto případě nejsou adaptací celého díla úplně ošizeni.

Kronika rodu Spiderwicků
Autor: Paramount Pictures Kronika rodu Spiderwicků

03) Probuzení tmy

Rovněž Probuzení tmy operovalo s malým klučinou ve velkém nebezpečí. Chlapec Will tu totiž přijde na to, že je poslední nesmrtelnou bytostí, které bylo předurčeno bojovat se silami Tmy. I tentokrát přitom jde o adaptaci série pěti knih, toho času však sepsanou od 60. do 80. let. Probuzení tmy ale šlo do kin až v roce 2007, takže nelze popřít, že jde o další pokus o navázání na Harryho Pottera. A i to vlastně mohlo být důvodem, proč stejně jako řada konkurentů pohořelo....

Probuzení tmy
Autor: 20th Century Fox Probuzení tmy

02) Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Ne všechny neúspěšné fantasárny s dětmi však nutně platí za následovníky Froda a Harryho. Sirotčinec slečny Peregrinové vyšel jen dva roky nazpět, takže existuje slušná šance, že by se ještě mohl nějakého pokračování dočkat. Utržil ostatně skoro trojnásobek svého rozpočtu, i když za to vděčí hlavně jménu režiséra, jímž byl Tim Burton. Krom zdejších dětí nadaných "hororovými" schopnostmi navíc film nabízí i potěchu pro dospělé ve formě Evy Green. Právě Burtonovo jméno však háže pokračování tak trochu klacky pod nohy – tvůrci podobného jména jenom zřídkakdy natáčejí pokračování vlastních filmů (alespoň ne tak daleko před důchodem). Knižní Peregrinovic série se přitom jenom před měsícem dočkala již čtvrtého dílu!

Sirotčinec slečny Peregrinové
Autor: 20th Century Fox Sirotčinec slečny Peregrinové

01) Zlatý kompas

Poslední vybraný snímek se naopak vrací do minulé dekády. Zlatý kompas je v našem seznamu tak trochu za levobočka. Má sice dětského protagonistu (tentokrát holčičku Lyru), předloha má však do generické fantasy poměrně daleko. Nejenže ve steampunkovém světě Zlatého kompasu mají duše lidí podobu zvířecích "démonů", ale navíc tu chybí i typická invaze temnoty. Záporákem je tu instituce podobná katolické církvi, která potlačuje heretiky hledající vědecké poznání povahy světa. Ačkoliv film ateistický element knih do jisté míry potlačil, není překvapivé, že snímek zejména v USA propadl. Šušká se však cosi o tom, že by se mohl dočkat seriálové verze. Tak snad bude mít víc štěstí než řada nešťastníků z našeho seznamu!

Zlatý kompas
Autor: New Line Cinema Zlatý kompas

Eragon začíná na Prima COOL již v sobotu ve 20.00.

Reklama
Reklama