5 filmových drsňáků na útěku, které prostě nejde zastavit

Vyhlašujeme loveckou sezonu!
Štvanec
Štvanec
Paramount Pictures

reklama

V sobotu večer se dá na COOLu na útěk jen těžko polapitelný Štvanec. Elitní (a neprávem obviněný?) voják Benicio Del Toro bude v tomhle bijáku zdrhat před Tommy Lee Jonesem, který může jako jediný pomoct FBI a dalším orgánům zabijáka lapit předtím, než bude příliš pozdě. A opět se při tom ukáže, že otázka, kdo je tu lovec a kdo kořist, může být mnohdy pekelně nejasná. Ostatně stejně jako v množině podobných bijáků o drsňácích na útěku...

05) Doktor Richard Kimble

Náš žebříček začneme elegánem s tváří Harrisona Forda. Doktor Richard Kimble působí dojmem někoho, kdo by byl schopný utéct leda tak venkovnímu mrazu, do něhož jej v sobotu ráno v županu vyhnala touha po ranních novinách. Jasně, pamětníci Indiana Jonese nebo Hana Sola vědí, co vše Ford dovede – přesto je přerod Kimbla, neprávem odsouzeného z vraždy, do kvazi Jasona Bournea v polovině Uprchlíka jak zcela šokující, tak i naprosto labužnický. Ne každý útěkář musí lámat vazy a Kimble je toho krásnou ilustrací. Sluší se rovněž zmínit, že Kimbla také nahání Tommy Lee Jones!

Uprchlík
Autor: Warner Bros. Uprchlík

04) John Rambo

Někteří útěkáři ale přesto vazy dovedou lámat jako suchá párátka! Ještě než se „Rambo“ stal synonymem válečné akce, v níž Sylvester Stallone pomocí kulometu a luku dovede eliminovat celé divize záporáků, byl ve svém prvním filmu právě psancem na útěku. V patách měl místní policii i svou minulost veterána naučeného dokonale zabíjet – a zdálo se, že proti němu strážci zákona vůbec nemají šanci! Nakonec právě tomuto filmu je Štvanec také nejpodobnější.

Rambo: První krev
Autor: Carolco Pictures Rambo: První krev

03) John Wick

Doposud to byl on, kdo si vybírá cíle – také John Wick se však ve svém třetím filmu ocitne s převahou v zádech a bude muset vzít do zaječích. Pořádně krvavých zaječích, plných mnoha děravých hlav, o tom není pochyb! Ale přesto zaječích – na Johnovu hlavu je totiž po rotyce z prvních dvou filmů vypsaná tak tučná odměna, že je z něj cíl nájemných vrahů z celého světa. A to s sebou bude nést zcela novou výzvu!

John Wick 3
Autor: Lionsgate John Wick 3

02) Snake Plissken

Když se to vezme kolem a kolem, útěk je otázkou perspektivy, a občas tak může být úprk tímtéž jako útok! Snake Plissken tak v Útěku z New Yorku musí sice uniknout z Manhattanu, toho času největšího a nejanarchičtějšího vězení světa, ale před tím se na území ostrova musí ještě infiltrovat! To celé s cílem zachránit tu amerického prezidenta ze sestřeleného letadla. Uvážíme-li, že se Snakeovi do celé akce vlastně nechce a motivuje ho jenom skutečnost, že byl otráven a výměnou za splnění úkolu dostane protijed, je Útěk z New Yorku hodně zvláštní variací na útěkářské bijáky.

Útěk z New Yorku
Autor: Avco Embassy Pictures Útěk z New Yorku

01) Jason Bourne

Jenom jeden borec ale prokázal, že může utéct všem, dokonce i filmovým žánrům! Jason Bourne v minulém desetiletí zcela změnil pojetí akčních filmů. Přinesl s sebou sérii pseudodokumentárních a naturalistických dobrot, díky nimž byl jeho nekonečný útěk... uvěřitelnější než kupa předchozích. Tenhle agent se ztrátou paměti, ale dokonalými instinkty a reflexy zkrátka dokonale potvrzuje, že občas je rozdíl mezi lovcem a kořistí proklatě malý.

Agent bez minulosti
Autor: Universal pictures Agent bez minulosti

Štvanec začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:45.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama