5 filmů se záporáky ze Severní Koreje: Od Rudého úsvitu k Teamu America

Záporáckých jistot je ve filmovém světě čím dál tím méně. Často tak nezbývá než vsadit na Severní Koreu...
Rudý úsvit: Nová krev
Rudý úsvit: Nová krev
FilmDistrict

reklama

Ve čtvrtek večer na Ameriku opět zaútočí zlé komunistické armády, které ve filmu Rudý úsvit: Nová krev dobudou pořádný flák kontinentu! Na dobytém území naštěstí zůstanou Chris Hemsworth (Thor z marvelovek) a Adrianne Palicki (Bobbi z Agentů SHIELD), kteří v tomto remaku studenoválečné klasiky povedou hnutí odporu. Zatímco v 80. letech v původním Rudém úsvitu bojovala parta Patricka Swayzeho proti sovětským vojákům, v předělávce bude útočící armáda pocházet ze Severní Koreje – vzpomněli jsme proto, jak se z tohoto asijského státečku pomalu stává poslední tradiční filmový záporák. Více než v čemkoliv jiném se totiž ve filmech, kde na té „špatné straně“ stojí Severokorejci, snoubí realita spolu s fikcí. Nevěříte? Mrkněte na patero případů!

05) Rudý úsvit: Nová krev

Když nemáte Rusy nebo Číňany, dejte tam Severokorejce! Zhruba touto radou se řídili tvůrci remaku kultovního Rudého úsvitu. Obří masy vojáků, kteří seskočí na Spojené státy a začnou tu dobývat jedno město za druhým, se původně měly šikovat pod čínskou vlajkou – z obavy před chabými výdělky v Říši středu však producenti identitu útočníků na poslední chvíli změnili. KLDR je tak v globalizovaném světě, kde se příliš nevyplatí naštvat si žádného z velkých hráčů, poslední spásou filmových záporáků. Rudým úsvitem však filmové severokorejské choutky na světovládu rozhodně nezačaly!

Rudý úsvit: Nová krev
Autor: 20th Century Fox Rudý úsvit: Nová krev

04) Dnes neumírej

Faktem totiž je, že Severokorejci byli za záporáky už delší dobu. Až do posledních let, kdy mezi „zlými státy“ zbyli víceméně osamocení (aniž by tvůrci filmů riskovali naštvání té či oné miliardové masy reálných diváků), však kopali spíše vedlejší ligu. V poslední Brosnanově bondovce Dnes neumírej tak sice dojde na severokorejského generála (který si v doslovném whitewashingu přimontoval hlavu britského elegána), jeho cílem je však vlastně jenom pomocí orbitálního děla… otevřít cestu pro severokorejská vojska k cestě na jih. S pomocí agenta 007 se tomu samozřejmě podaří zabránit, nelze se však nezamyslet nad tím, že mívali bondovští zloduchové trochu větší cíle.

Dnes neumírej
Autor: MGM Distribution Co. Dnes neumírej

03) Rudá kapela

A teď k něčemu trochu odlišnému. Dánský snímek Rudá kapela z roku 2009 totiž není fiktivním bijákem, nýbrž dokumentem. Řadí se tak po bok podobných filmů, jejichž tvůrci skutečně cestují po KLDR a jsou neustále pod dohledem skutečných korejských maňasů. Co však Rudá kapela vytrhává z obdobných dokumentů, je unikátní styl – trio dánských komiků totiž zahrnuje i muže se svalovým postižením, který se vyptává i na zvěsti ohledně severokorejské eliminace jemu podobných lidí. Okamžik, kdy se místní orgány snaží dokumentaristům vnutit svou představu o severokorejské utopii, se navíc snoubí se sarkastickým komentářem, takže je výsledkem až trochu příliš autentická černá komedie.

The Red Chapel
Autor: Zentropa Productions The Red Chapel

02) Team America: Světovej policajt

Evoluce obou „žánrů“ nakonec dekádu zpátky dospěla k premiéře loutkového akčního filmu (!) Team America, jehož ústřední zloduch se sice chová jako z bondovky, má však skutečnou tvář zesnulého Kim Jong-una, tedy bývalého severokorejského vůdce. Absurdní premisa filmu se tu snoubila s porcí ironie tak hustou, že by se dala krájet – vtip je ale v tom, že si Team America utahoval nejen z KLDR, ale z úplně každého na světě. Včetně americké posedlosti distribucí demokracie pomocí raket a Hrdinů S Ostře Řezanými Rysy. Team America díky tomu tepe na mnoha frontách a bez nadsázky lze říct, že snímek jako tento vzniká sotva jednou za generaci – v té předešlé bychom mohli vzpomenout třeba na Hvězdnou pěchotu. Proč tedy Team America není na prvním místě? Inu, museli jsme uvolnit místo pro…

Team America
Autor: Paramount Pictures Team America

01) Interview

Jen málokterý film o sobě může tvrdit, že způsobil skutečný mezinárodní skandál. Interview však právě takovým filmem je! Původně nenápadná rogenovka o tom, jak pár novinářů realizuje rozhovor s vůdcem KLDR (a CIA je naverbuje k trochu hrubší práci než pokládání otázek), totiž vedl k veřejné diplomatické nótě KLDR vůči USA. Producentské studio Sony premiéru odložilo a poté i zrušilo. V listopadu však "někdo" (pravděpodobně severokorejští hackeři) vynesl ven interní dokumenty celé společnosti, a tak i celou řadu vnitřních kauz. Filmaři Interview nakonec uvedli na trh a výsledkem byla... mírně nadprůměrná komedie. Ačkoliv tak nešlo o jednu z nejlepších rogenovských komedií, rozhodně lze říct, že takovouhle "reklamní kampaň" jen tak někdo nemá!

Interview
Autor: Columbia Pictures Interview

Rudý úsvit: Nová krev začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 20.15.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!