Gandalfa a Brumbála málem hrál stejný herec! Proč roli v Harrym Potterovi odmítl?

Magneto, Gandalf a Brumbál? To už by byla velká paráda...
Gandalf
Gandalf
Warner Bros.

reklama

Když v říjnu 2002 zemřel Richard Harris, představitel Albuse Brumbála z Kamene mudrců a Tajemné komnaty, čekala potterovskou produkci velká výzva. Přeobsadit hereckou legendu nebývá snadné, navíc u stěžejní postavy celé série, z níž musí vyzařovat respekt i porozumění. Jak určitě víte, roli nakonec získal Michael Gambon, který Brumbála odehrál v šesti celovečerních filmech. Teď se ale provalilo, že všechno mohlo být úplně jinak.

Nikoho nemůže překvapit, že se s rolí Brumbála obcházela řada slavných herců. Telefonát ale poprvé přiznal Ian McKellen, jenž se v roce 2001 proslavil jako Gandalf z Pána prstenů. Studio Warner Bros. se McKellena přímo zeptalo, jestli by měl o potterovskou roli zájem. Odpovědí však bylo razantní ne, a to čistě kvůli Harrisovi.

Ten totiž několik let předtím řekl, že jsou Ian McKellen, Derek Jacobi a Kenneth Branagh technicky brilantní herci, kterým bohužel chybí umělecká vášeň. To v jádru znamená, že si o nich Harris nemyslel nic pěkného, a McKellena se to dotklo natolik, že po něm Brumbála rozhodně přebírat nechtěl.

Kdo ví, jak by to celé dopadlo, kdyby Harris držel jazyk za zuby. McKellen mohl roli klidně přijmout a stát se ultimátním fantasy mentorem 21. století!

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!