6 nejzábavnějších akčních scén s Jackiem Chanem

Mistr moderní grotesky!
Jackie Chan
Jackie Chan
DreamWorks Pictures

reklama

V pátek večer na COOL dorazí komediální bitkařina Srdce z oceli s Jackiem Chanem. I ve svých 63 letech (!!) se tu Jackie představí jako polda, který musí ochránit mladé děvče před bionickým zabijákem. A bude to tak pološílené, jak jsme ostatně u Jackieho bijáku zvyklí. Nevěříte? Připomeňte si šestero jeho nejslavnějších scén, v nichž tenhle hongkongský ďábel dokázal zkombinovat komiku a rvačky.

06) Jackie vs. fotoateliér (Čínský zvěrokruh)

Začneme od konce jiným filmem, v němž jsou akční scény dozajista nejlepší částí. I když Čínský zvěrokruh nabídl spíše jalovější děj, pokud nic jiného, brilantně zvládnutá scéna ve fotoateliéru v topce Jackieho zábavných kousků nesmí chybět.

05) TransJackie (Městský lovec)

Jackie ale dokázal točit ztřeštěné momentky dávno před tím, než to bylo díky internetu cool. Třeba v Městském lovci se v polovině 90. let přeměnil po ráně elektřinou v ženskou (!) bojovnici jako ze Street Fightera a výsledkem je scéna, která je dost možná nejlepší ukázkou herní estetiky v historii kinematografie.

04) Smůla se lepí na paty (Mýtus)

Netradiční je i bitka na továrním páse plném lepidla, která působí jako invertovaná verze kluzké rvačky z prvního Kurýra. Ukazuje, že Jackie dovedl velmi hbitě kmitat – stejně jako nekmitat – i ve svých 51 letech!

03) Nerovná kočkovaná (Škola hada)

Jackieho láska ke grotesce byla něčím, co ho definovalo už od počátku – třeba ve Škole hada z roku 1978. A tak se tu, podobně jako později v Městském lovci, začne měnit v kočku, alespoň tedy co se týče pohybů a zvuků. Bez toho by prostě šlo o tradiční rvačku šermíře a drsňáka, Jackie ale ve svých filmech vždycky chtěl mít něco navíc.

02) Jackie není žádné dřevo (Mstitel beze jména)

Na piedestal akčního filmu se však Jackie zapsal dvěma nejvíce komickými bitkami. První z nich je v Mstiteli beze jména, kde se v nástroj vtipu & násilí překovaly i obyčejné dřeváky.

01) Mortal Alkombat! (Legenda o opilém Mistrovi)

Zřejmě nejvíc nej Jackieho komickou bitkou je však finále Legendy o opilém Mistrovi čili akčního filmu, který Karel Nešpor rozhodně nemůže doporučit...

Srdce z oceli začíná na Prima COOL v pátek ve 22:35.

reklama

reklama