Je nový Král Artuš NEJLEPŠÍ FANTASY od Pána prstenů? Takovouhle pecku jsme nečekali

Charlie Hunnam válí v rozmáchlém fantasy videoklipu.
Král Artuš je překvapením startující letní sezóny!
Král Artuš je překvapením startující letní sezóny!
Warner Bros.

reklama

Komerčně sice nový Král Artuš propadl v Americe i v Číně, takže druhý díl nás nejspíš v brzké době nečeká, my z jeho zisků ale hypotéky nesplácíme, takže nás může zajímat jen to podstatné: Je to opravdu dobrý film?

Odpověď byste z rozpačitých trailerů asi úplně nevyčetli: Legenda o meči je totiž možná nejlepší výpravnou fantasy s meči a kouzly od dob Pána prstenů!

Režisér Guy Ritchie netočí špatné filmy. Jeho Sherlockové s Downeym se těší velké oblibě a i Krycí jméno U.N.C.L.E. dostane pokračování - ale v top formě pár let nebyl. V Artušovi ale jako by za kameru usedl ten legendární britský divoch, který má ve zlatém fondu Sbal prachy a vypadni i Podfu(c)k, a na maximum roztočil možnosti hrdinského fantasy vyprávění.

artus con

VIDEO: Filmová Hra o trůny?! Podívejte se na první trailer epické fantasy Král Artuš!

Zapomeňte na koženost starých bájí, tady si drsňákové povídají, jak jim huba narostla, což má za následek velmi svižné dialogy, se kterými Ritchie pracuje mnohem častěji než byste čekali – Artuš je v podstatě sérií superstylových povídaček jak z jeho londýnských gangsterek, vždy dokonale sestříhaných, přesně zahraných a ve výsledku neskutečně cool. A to i díky fešáckému Charliemu Hunnamovi v hlavní roli a Judeovi Law jako správně oslizlému záporákovi.  

Dostanete tu ale i tučné fantasy krmivo s obřími bitvami, monstrózními slony, zabijáckými hady i démony z temných mezisvětů. Nový Artuš jde proti tendenci všechno zrealističťovat a demytizovat a nespokojí se jen s legendárním mečem Excalibur, ale vtahuje do hry i mágy, víly nebo chapadlovité potvory. Fandové žánru si tak můžou ve výživném, místy velmi temném a celkově hodně dospěláckém podání vychutnávat všechny ty fantasy propriety, které vám Harry Potter nabídl jen v dětsky uhlazené verzi.

Dokonalá práce s hudbou a zvuky podtrhuje sílu téhle epické řežby, jakou vidíme na plátně jen jednou za pár dlouhých měsíců (a ani Hobitové se proti ní vůbec nechytají). Ani triková nevyrovnanost při tom návalu působivých vjemů příliš nevadí. Takže pokud to s tímhle žánrem myslíte vážně, neváhejte a mazejte do kina. Je dost dobře možné, že takový poctivý nátřesk pár let zase neuvidíme.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!