Jsou nové Star Wars pecka, nebo zklamání? Na internetu zuří velká bitva, takhle to vidíme my!

Jak se povedl návrat do předaleké galaxie?
Rogue One: Star Wars Story
Rogue One: Star Wars Story
Lucasfilm

reklama

Další Star Wars jsou konečně tady. V redakci COOLu máme Lucasovu ságu ve velké oblibě, když byl tedy oznámen prequel Epizody IV, v níž tým Vzbouřenů krade plány Hvězdy smrti, nemohli jsme se ho dočkat. Jak se nakonec povedl? Někomu se hrozně libí, někdo odcházel z kina zklamaný. Napište nám do diskuze, jak jste dopadli vy, tady každopádně máte naši hrstku skromných názorů.

Karel Ryška / Prima COOL

Mám doma Hvězdu smrti i Malého sokola z Lega, takže se Star Wars doslova dýchám každý den. Loňská Epizoda VII mě vyloženě nadchla, protože krásně oživila to nejlepší ze slavné ságy, u Rogue One jsem se ale bohužel dost ošíval. Nové postavy mě moc nebraly, příběhu chyběly nějaké klidnější scény, v nichž by hrdinové navázali pořádné vztahy, a kupa odkazů na původní filmy to nezachránila. Bombastický nářez přijde až v epickém finále, které nabízí i geniální a nezapomenutelnou scénu s Darthem Vaderem. Jinak jsem ale dostal jen průměrný akčňák ve známých kulisách, na který bych poslal maximálně pravověrné fanoušky.

Hodnocení: 6/10

Ondřej Mrázek / Prima COOL

Píše se rok 2016 a Star Wars už oficiálně nejsou jenom pro děti. Jsou i pro dospělé děti, kterým nevadí špinaví Stormtroopeři, libují si v komplikovanějších (byť pořád celkem přímočarých) zápletkách, baví je postavy, které se chovají amorálně, a hlavně nepotřebují šťastné konce, aby... byli šťastní. Rogue One je bez debaty vizuálně nejpůsobivější film z předaleké galaxie, zároveň ale i jeden z nejšťavnatějších. Ať už je řeč o přerodu hlavní postavy nebo o citelném nebezpečí a útlaku, které v tomhle filmu Impérium představuje. Je to zkrátka drsný válečný spektákl, který známé univerzum pouze nekopíruje, ale místo toho jej i velkolepě rozšiřuje.

Hodnocení: 9/10

Zdeněk Princ / Prima COOL

Nepovažuji se za bůhvíjakého intelektuála a rozumím tomu, že do kina si lidé chodí odpočinout a pobavit se. Proto jsem ani od Rogue One neočekával, že do mě budou filmaři skrze tohle dílo dvě hodiny hustit nějakou vysokou sci-fi s přesahem do dalších dimenzí. Čekal jsem však maximální možné využití potenciálu natočit si vlastní Star Wars bez přílišného dohledu Disney s možností ukázat všem těm Lucasům a Abramsům, že to jde i trochu jinak. Slovem „jinak“ jsem ale, upřímně, myslel lépe.

Bohužel, skoro ve všech ohledech u mě Rogue One spadlo kamsi do nudného dobrodružně akčního blátíčka, ve kterém se mainstreamová produkce plácá už pěkných pár let. Šablonovitý děj, v němž hrdinové (?) létají ze strany na stranu, hloupoučké postavy, které doslova křičí z plátna – teď si, diváku, všimni toho camea, mrk, mrk – a následné rádoby emocionální výstřiky, u kterých jsem ani nezvedl obočí.

Jednoduše mě nedojímá, když se na plátně objeví Darth Vader a máchne mečem. Nedojímá mě ani záchrana na poslední chvíli, ani vtipkující robot ani nic, co už jsem viděl stokrát, a to nejen ve Hvězdných válkách. Proč jsme se nedozvěděli nic o pohnutkách hlavních hrdinů? Proč filmaři více nerozebrali vztah Krennica s Galenem? Proč obří Destroyer nabere na několika desítkách metrů takovou rychlost, aby… No, to už je jedno. Zkrátka a dobře – Rogue One hezky vypadá. A to je tak nějak všechno.

Hodnocení: 5/10

Radek Londin / Prima COOL

Nová odbočka Star Wars je smutnou sérií špatných tvůrčích rozhodnutí, spojených s přílišnou opatrností na místech, kde byla třeba odvaha odklonit se od stylu celé série. Když se ve Star Wars musíte obejít bez bzučení světelných mečů a mocných hudebních motivů Johna Williamse, je třeba je nahradit něčím jiným - něčím svým - což se nestalo.

Výsledkem je mrtvolné loutkové divadlo, které jakž takž funguje jako fanouškovský servis svým designem a pečlivě vystavěnými kulisami. A že těch kulis je – film vystřídá asi sto padesát planet a měsíců, představí kvanta jalových postav a v závěru z nich narychlo slepí tým, který se pak v sérii prázdně patetických scén snaží obětovat pro dobrou věc. Ale mě už to bylo tou dobou úplně jedno. Přál jsem si, ať Hvězda smrti zapne svůj mocný paprskomet a vystřílí celý kvadrant, ve kterém se to odehrávalo. Ani by nevadilo, že by divák kvůli tomu přišel o působivou tečku, kterou se film přimkne k ...ehm… Nové naději (Epizoda IV).

V Rogue One jsou skvělí herci, kteří nehrají, monumentální bitvy, které nejsou dramatické, mnoho sebeobětování, které nevyzní osudově a spousta prázdných slov, která klopotně popisují, kdo, proč a kam – na emoce nebo vtip nezbyl čas, snad s výjimkou jednoho suchého robota. Přitom akční týmovky na humoru a popichování mezi postavami odjakživa stojí. Nová Lucasova trilogie byla sice v mnohém dětinská, digitálně plochá a divadelně toporná, ale až teď mi dochází, že oproti Rogue One byla ještě plná poselství, dramatu a emocí.

Snad si příští rok po téhle instantní hrdinské polévce zase spravím chuť hlavním chodem.

Hodnocení: 4/10

Jak se nové Star Wars líbí vám? Dejte vědět v diskuzi!

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!