Jak se povedl Jurský svět 3? První recenze velkolepé dinosauří podívané jsou tu

Trilogie Jurský svět se završí v kinech již tento týden. Co na celkově šestý díl dinosauří série říkají kritici?
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Jurský svět: Nadvláda
Universal pictures

reklama

Příběh filmu Jurský svět: Nadvláda začíná čtyři roky po zániku ostrova Isla Nubar, původního domova oživlých jurských tvorů. Lidé na celé planetě se ocitají v nové situaci převráceného ekosystému a hrozí, že nevydrží na vrcholu potravního řetězce. Musí proto být povoláni i paleontologové, kteří stáli úplně na začátku u prvního Jurského parku – Alan Grant (Sam Neil) a Ellie Sattler (Laura Dern) – a specialista na teorii chaosu Ian Malcolm (Jeff Goldbulm).

Zpět se vrací i režisér Colin Trevorrow, který způsobil v roce 2015 senzaci megahitovým návratem dinosaurů ve snímku Jurský svět, ale druhý a nepříliš dobře přijatý díl Zánik říše (2018) vynechal. Trojkou by však mohl získat zpět nadvládu nad kiny i fanoušky. Na serveru Rotten Tomatoes má totiž prozatím podíl 88 % kladných recenzí (s průměrným ratingem 6,2/10), což je v rámci série nejlepší výsledek od prvního Jurského parku (1993) od Stevena Spielberga.

Jurský svět: Nadvláda
Autor: Universal pictures Jurský svět: Nadvláda

V patnácti zemích zahrnujících například Mexiko, Itálii či Jižní Koreu už si film odbyl premiéru – a právě z nich přišly i první recenze. Shodují se na tom, že film nezklame nikoho, kdo byl namlsán velkolepými trailery, kde dinosauři řádí v ulicích měst, v oblacích i pod mořskou hladinou. Jde o skutečně první film, který pořádně ukazuje, jak by vypadala jejich dočasná nadvláda nad planetou.

„Je to povedený dobrodružný film v duchu Indiana Jonese, který dává přednost vysokému tempu a dechberoucím akčním scénám před smysluplností a uvěřitelností, napsal Emiliano Basile pro EscribiendoCine. Kritici filmu nic podstatného nevytýkají, jeho problémem je tedy spíše to, že neumí ničím podstatným překvapit.

Jurský svět: Nadvláda
Autor: Universal pictures Jurský svět: Nadvláda

Jako nostalgická jízda a návrat ke kořenům však třetí Jurský svět funguje solidně, hlavně díky sázce na příchod starých hrdinů. Právě oni prý filmu dodávají zajímavou dynamiku i emoce, jež působí trochu nedotaženě až v samotném finále. Jak nicméně píše Ezequile Boetti pro Otroscines, jde o „návrat k duchovní podstatě celé ságy“.

„Pokud chcete dinosaury, honičky a povědomé tváře, pak vás Nadvláda nezklame. Pokud byste radši něco ostřejšího, krvavějšího nebo překvapivějšího, budete se muset porozhlédnout jinde,“ shrnul Ard Vijn pro ScreenAnarchy.

Vyrazíte do kina?

Zdroj: Rotten Tomatoes

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!