Konec prolhaných trailerů? Soudní spor možná právě vyřešil problém, který všichni dobře známe

Věhlasné filmové studio čelí soudnímu sporu. Údajně lhalo divákům v traileru jednoho ze svých filmů.
Trailer Avengers 3 například kdysi lhal o účasti Hulka
Trailer Avengers 3 například kdysi lhal o účasti Hulka
Marvel Studios

reklama

Možná si vzpomínáte na romantickou hudební komedii Yesterday z roku 2019 od slavného režiséra Dannyho Boylea (Trainspotting, Milionář z chatrče, Pláž). Vyprávěla příběh písničkáře Jacka (Himesh Patel), který se ocitne ve světě, kde neznají písničky Beatles, ale on ano, což mu umožní rozjet velký podvod – stát se jejich "autorem" a světovým hitmakerem.

Jenže obvinění z podvodu teď čelí filmové studio Universal za trailer právě k tomuto filmu. Objevila se v něm totiž půvabná herečka Ana de Armas (Blondýna, Blade Runner 2049, Na nože), což je dost problém. V samotném filmu po ní totiž nebylo vidu ani slechu. Tvůrci se nakonec rozhodli ji z filmu zcela vystřihnout, v traileru však zůstala, protože její tvář sloužila jako velké lákadlo.

Studio čelí od ledna 2022 hromadné žalobě požadující 5 milionů dolarů. Nyní vážně hrozí, že ji bude muset zaplatit, ačkoli se hájilo, že žánr filmových trailerů zahrnuje vysokou dávku kreativity, a že tedy nemusí nutně kopírovat obsah samotného filmu.

Jiného názoru je však federální soudce Steven Wilson, který odmítl návrh na zamítnutí žaloby. Uvedl, že kreativita v takovém případě nepřevažuje komerční povahu traileru. „V jádru je totiž trailer vlastně reklamou prodávající film zákazníkům tím, že jim ho předvádí,“ uvedl soudce. V případě traileru filmu Yesterday tak mělo jít o klamavou reklamu.

Nejedná se samozřejmě o zdaleka první případ, kdy se v traileru objevilo něco, co pak ve filmu (či seriálu) vůbec nebylo. Konečné rozhodnutí soudu nicméně může mít zásadní dopad na chování filmařů a výrazně omezit praxi, kdy trailery slibují něco, co pak filmy, seriály, ale třeba i videohry v konečném produktu nedoručí.

Zdroj: Deadline

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!