2012 vs. Armageddon: 7 nezapomenutelných filmů o konci světa

Jedeme do konečné!
2012
2012
Columbia Pictures

reklama

Neděle večer bude na Prima COOL od 20.00 patřit velkofilmu 2012! Zmutovaná neutrina tu způsobí zahřívání zemského jádra, masivní vulkanické projevy a nakonec tak i zkázu (skoro) celého lidstva. Jasně, příliš chytré to není – ale na filmy Rolanda Emmericha (Den nezávislosti) se nechodí kvůli mozku, ale docela jiným orgánům a hormonům. Jen máloco polechtá emoce tak, jako konec světa – mrkli jsme proto na sedm nejvýraznějších pokusů o vyhlazení lidstva ve filmech.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

2012 - upoutávka

07) Armageddon

Svět zničen: Ne

Hned na úvod je třeba říct, že ve většině filmů – 2012 nevyjímaje – je konec světa jenom částečný. Vezměte si takový Armageddon. Máme tu impakt v New Yorku, Šanghaji i Paříži, přesto ústřední parta hic nakonec absolutní zkázu odvátí. Vzdor tomu je zápas s destrukcí epický jako máloco!

06) U Konce světa

Svět zničen: Ne, jen technologie

Občas může být konec světa dokonce námětem na solidní komedii! U Konce světa vlastně až ve svém závěru odhalí, že jde o pre-apokalyptickou látku – přesto se popasuje s koncem civilizace překvapivě lehce, a vlastně bychom klidně ocenili postapokalyptické pokračování!

05) Vlákna

Svět zničen: Napůl

Byť se Vlákna odehrávají v generickém britském zapadákově, dovedou vašemu centru emocí rozhodně uštědřit pořádnou ránu na solar! Dokumentárně chladné zpracování toho, jak by pro většinu z nás vypadala atomová válka, je nejen slavné tím, že tu může umřít kdokoliv a civilizace je restartována do druhého středověku, ale také tím, že na něco podobného může (i dnes!) dojít kdykoliv do 30 minut.

04) Proroctví

Svět zničen: Ano!

Je to paradoxní, ale Proroctví s Nickem Cagem je v našem seznamu ojedinělým filmem, který se nebojí jít v apokalypse až do logického konce. Sluneční erupce tu vygumuje z povrchu planety jak všechny přítomné hrdiny, tak i zbytek civilizace a života obecně. Lepší absolutní finále ve filmu najdete jen stěží!

03) Cesta

Svět zničen: Spíše ano

Cesta možná ukáže proklatě málo záběrů na hořící Sochu svobody, její atmosféra však všechny tyhle opulentní výjevy plně vynahrazuje. Jenom málokterý apokalyptický biják totiž ukazuje natolik všeobjímající depresi, špínu a zmar tak dobře jako Cesta! Lidstvo je na konci své existence a zbytek planety s ním. A nic nenaznačuje, že by se to mělo změnit…

02) 2012

Svět zničen: Spíše ano

Nemůže být nejmenších pochyb, že čistě kontumačně obsahuje 2012 nejvíce záběrů celoplanetární destrukce. Los Angeles rozlámané jako důchodce po ránu je jenom začátkem digitálních orgií, na jejichž konci uvidíme třeba i srážku Bílého domu a letadlové lodě nebo tsunami pohlcující Mt. Everest. Přeorána bude celá planeta, a to byť se nakonec zbytky přeživších úplné anihilaci vyhnou.

01) Válka světů

Svět zničen: Ne

Cenu za nejopulentnější výjevy však přesto musíme udělit Válce světů, která paradoxně destrukci domoviny nesleduje ani do důsledku (lidstvo vyhraje!), ani přehršle epicky. Více bořených měst ukazuje jak 2012, tak i třeba Den nezávislosti. Jenže intimněji vyprávěná story Války světů dává hlubší prožitek i ze zbytečné a náhodné bitvy o jakýsi kopec, než kolik může doručit tucet zbořených Bílých domů…

Bonus) Evacuate Earth

Svět zničen: Velmi!

Je to paradoxní, ale pro nejvíce opulentní destrukci rodné hroudy musíme do světa dokumentů. Evacuate Earth vzdor mizivému rozpočtu ukáže několik pěkných záběrů toho, kterak je Země rozložena na atomy prolétající neutronovou hvězdou – a pro fanoušky apokalyps jde o věru příjemnou podívanou!

Apokalyptický epos 2012 začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00!

Sledujte COOL na Instagramu a přidejte se do nových facebookových skupin COOL PROGRAM, COOL KINO a COOL VÝTLEM!

reklama

reklama