7. března 2019 21:26

Jak vznikla legenda o Loch Ness? A jaké máme důkazy o existenci slavného monstra?

Monstrmeme minulého století!

Odhalení tajemství Nessie se na váš již řítí! Ted Danson se v pátečním dramatu Loch Ness vydá na slavné skotské jezero v roli vědce, který se definitivně rozhodne rozlousknout záhadu zdejšího monstra – a protože jde o drama, nikoliv o horor nebo thriller, cesta k tomu nepovede skrze tlející mrtvoly, ale přes lásku k místní ženštině. Právě ta totiž ví, jak to s Nessie doopravdy je, a možná by mohla poradit i nám. Hodili jsme totiž okem na skutečné skutečnosti kolem "Lochnessky" a nevyznívají pro monstrum příliš dobře...

Pravda, nebo mýtus?

Vágní zmínky potenciálního monstra z okolí jezera Ness sahají až do 6. století našeho letopočtu. Tehdy mělo monstrum napadnout jednoho z Piktů, člena národa, který kdysi obýval Skotsko – zachránit jej však měl irský misionář svatý Columba. Monstrum přitom ještě nemělo žít v jezeře a lidové pověsti jsou navíc plné mytických příšer i mimo oblast jezera Ness. Moderní zmínky o Lochnessce proto musíme hledat až na konci 19. století.

Již v roce 1871 nebo 1872 oznámil jistý D. Mackenzie, že spatřil na jezeru neznámý objekt připomínající obrácenou loď. Což mohla být, světe div se, opravdu obrácená loď. Jeho příběh však dodal jistou váhu díky skutečné mánii kolem "Lochnessky", která propukla v roce 1933. Tehdy vyfotograoval Hugh Gray první snímek, který měl dokazovat existenci skutečného "monstra", pro nějž se vžilo jméno "Nessie". Není bez zajímavosti, že se tak stalo tři měsíce po premiéře jiného populárního díla o "neznámém zvířeti", filmu King Kong.

Dodnes není jasné, zdali nešlo jenom o labuť nebo jiné menší zvíře, původní negativ se ztratil, pozdější analýza pak naznačuje, že šlo spíš o pouhou vydru. Šílenství kolem jezera Ness, poháněné tehdy stále žhavými objevy na poli dinosauřích koster a jiných kryptozvířat, tím však nevyhnutelně započalo.

Motocyklista Arthur Grant v roce 1934 vyšel s vlastním svědectvím obří příšery podobné dinosaurovi a ve stejném roce se objevila další fotografie místního gynekologa Roberta Wilsona, načež jezero začalo přitahovat zástupy lovců šokantních příběhů. Nejslavnější je zřejmě právě Wilsonův snímek, který byl později se vší pravděpodobností identifikován jako padělek.

Kdo chce najít Nessie

Na Nessie se během válečných let zapomnělo, znovu však zájem oživily nové technologie. V roce 1954 identifikoval sonar rybářské lodi Rival III pozoruhodně velký předmět a jezero opět začalo lákat senzacechtivé pisálky. Rok nato se objevila MacNabova fotografie, o pět let později i slavný Dinsdaleův film.

Čím víc se však kolem jezera sjížděli lovci monster i seriózní vědci, tím víc bylo jasné, že se Nessie "shodou náhod" ukazuje jen ojedinělým pozorovatelům. Proběhlo hned několik zevrubných mapovacích projektů – roje lodí několikrát prošmejdily jezero o velikost poloviny rozlohy Olomouce, avšak bezvýsledně. Naposledy se s pomocí nejmodernějších technologií snažil Nessie "ulovit" vědecký projekt financovaný státní televizí BBC, který jezero pozoroval dva roky. Bezvýsledně. Spolu s tím se nikdy nepodařilo získat výraznější "důkaz" než fotografický/filmový materiál či očitá svědectví jednotlivců. Žádné stopy, žádné tkáně.

Přesto hledání Nessie čas od času stále zahoří novým zájmem. Poslední výraznější snahou bylo v roce 2013 video Davida Eldera, který natočil podezřelý pohyb vln na hladině jezera. Podle kritiků lze však vlny vysvětlit i pouhým poryvem větru.

V Česku byla Nessie velmi populární v 90. letech, kdy k nám mýty kolem ní dorazily spolu s populárním hladem po šokantních senzacích. I tento zájem však nakonec vyprchal, dnes je přitom po skoro celém století zvýšeného zájmu o jezero vysoce nepravděpodobné, že zdejší vody ukrývají skutečné monstrum a nikoliv jenom produkt přebujelé lidské představivosti.

Loch Ness začíná na Prima COOL v pátek ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný