Začíná velká bitva o Iron Mana a Spider-Mana: Co slavné superhrdiny může potkat už v roce 2023?

Disney a Marvel čeká velká pře o jejich slavné komiksové superhrdiny.
Spider-Man a Iron Man
Spider-Man a Iron Man
Marvel

reklama

Disney coby majitel firmy Marvel míří k soudu s žalobou proti dědicům zesnulých tvůrců slavných komiksových hrdinů, kterými byli Stan Lee, Steve Ditko nebo Gene Colan. Podle magazínu Hollywood Reporter jim jde o udržení autorských práv na postavy Spider-Mana, Iron Mana, Thora, Black Widow, Doctora Strange, Hawkeye, Falcona, Ant-Mana a několika dalších.

Potomci či příbuzní tvůrců těchto postav totiž mohou po vypršení zákonem stanovené lhůty požádat o znovunabytí autorských práv, ze kterých by pro Disneyho (respektive Marvel) plynula nutnost platit licenční poplatky. Třeba v případě Spider-Mana, jehož autory jsou Steve Ditko a Stan Lee, tato možnost nastane už v červnu 2023.

Příbuzní si jsou této možnosti dobře vědomi a Larry Lieber, bratr Stana Leeho, o znovunabytí práv požádal už letos v květnu. Disney s Marvelem proto podnikají předběžné kroky a žalují Liebera i další dědice, mezi kterými jsou Patrick Ditko, Don Heck, Don Rico a Keith Dettwiler.

Celý případ pravděpodobně skončí mimosoudním vyrovnáním, ani v nejhorším případě by však Disney (respektive Marvel) o své slavné postavy zcela nepřišel – jen by nebyl výhradním držitelem licence. Musel by tedy platit podíly dědicům, kteří by mohli postavy licencovat dalším firmám, čímž by se situace kolem komiksových, filmových, seriálových i videoherních adaptací značně zkomplikovala.

Prospělo by podle vás hrdinům od Marvelu osvobození od Disneyho?

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama