Krátká historie Mission: Impossible: Od Nulové šance k blockbusterům s Tomem Cruisem

Tento článek se automaticky zničí za 5 sekund...
Mission: Impossible
Mission: Impossible
Paramount Pictures

reklama

V srpnu a v září na COOLu každou neděli večer uvidíte jeden díl Mission: Impossible. V nejbližší jedničce se mladičký Tom Cruise poprvé představí jako agent Ethan Hunt, a nakopne tak filmovou sérii, která dnes konkuruje i agentovi 007. Než se však značka Mission: Impossible dostala do této podoby, byla to cesta dlouhá a bolestivá jako Tomovy kaskadéřiny. Vzpomněli jsme, jak se to celé stalo.

Na počátku byly seriály

Téma Mission: Impossible nelze vykopnout bez krátké zmínky původních serošů. Byly dva – a oba se jmenovaly Mission: Impossible (česky Nulová šance). První se stal kultovním hitem v 60. letech a byla na něm znát výrazná stopa tehdejší megastar, agenta 007. Druhý pak přišel v roce 1988 jako přímé pokračování, z originálu si dokonce půjčil postavu Jima Phelpse.

V éře bondovek byla však seriálová Mission: Impossible v lecčems odlišná. Její agenti především museli používat zejména mozek a týmovou souhru. Měli sice po ruce i super technologická udělátka, ale nepoužívali je ke katapultování záporáků vstříc smrti. Ideální mise byla taková, kdy padouši vůbec nevěděli, kdo se jim dostal na kobylku. A byl to přesně tento recept, který filmová série zpočátku hodila do koše.

Nulová šance
Autor: ABC Nulová šance

Mission: Impossible (1996)

Každá nová kára se totiž po čase ojede, a s Mission: Impossible v seriálové mutaci tomu bylo nejinak. První film s Tomem Cruisem tak přišel s nečekaně temnou zápletkou – tým je krom „nováčka“ Ethana Hunta pobit a jako hlavní záporák je později demaskován sám Phelps!

Jako motor akční story, která působí trochu jako předchůdce Bourneova mýtu, to fungovalo výborně, zároveň to však naštvalo diváky původních seriálů. Je to trochu jako kdyby dnes vyšla nová filmová Hvězdná brána, která navazuje na seriálovou verzi, ale SG-1 by tu umřela v páté minutě a Jack O'Neill by byl hlavní pachatel jejich smrti. Je to zkrátka zrovna tak odvážné, jako i kontroverzní!

Mission: Impossible
Autor: Paramount Pictures Mission: Impossible

Mission: Impossible II (2000)

Navzdory kritice fanoušků se filmaři rozhodli, že bude Mission: Impossible dál pokračovat jako filmová série s Tomem Cruisem. Její nová akční podoba totiž vydělávala hory peněz a příležitost natočit si vlastní díl dostal i John Woo.

Slavný hongkongský režisér vše pojal po svém a vyšrouboval akční styl až na vrchol. Zpomalovaček a stylizovaných záběrů tu bylo tolik, že by se z toho orosil i sám Michael Bay. Snímek byl opět hitem, ale i producenti a Cruise uznali, že to do budoucna chce trochu poštelovat. A tak se poloha série Mission: Impossible opět měnila.

Mission: Impossible II
Autor: Paramount Pictures Mission: Impossible II

Mission: Impossible III (2006)

Třetí díl přišel s jistou změnou – na popud J. J. Abramse se vrátil jistý týmový element, kterého bylo v prvních dvou dílech poskrovnu, a došlo i na zvážnění oproti dvojce. Naprosto geniální je navíc závěrečná scéna, v níž je vlastně Ethan Hunt na pokraji smrti a zachránit ho musí jeho žena.

Finální akční scéna je tak naprosto neočekávatelně komorní a temná. Pokud však Wooova dvojka byla příliš mešuge, Abramsova trojka byla zase příliš bourneovská. Ani do třetice tak sága nenašla to pravé vyvážení svých kvalit.

Mission: Impossible III
Autor: Paramount Pictures Mission: Impossible III

Mission: Impossible – Ghost Protocol (2011)

Trvalo to víc jak tři díly, ale ve čtyřce s podtitulem Ghost Protocol si filmová Mission: Impossible konečně našla svůj optimální tón. Tým se po boku Cruise stal významným komponentem, ale zároveň tu stále bylo dost scén, které Tom vydatně nesl na svých ramenech.

Čtyřka nebyla ani tak psychedelická jako dvojka, ale ani tak temná jako trojka. Čemu se vlastně blíží nejvíc, je žánr grotesky! Akce je velmi fyzická, leč zároveň v rytmu hudby, a Tom Cruise se svými drsnými kaskadéřinami generuje slávu jenom pro to, že je „tohle a tamto bez efektů“. Fungovalo to však na jedničku!

Mission: Impossible - Ghost Protocol
Autor: Paramount Pictures Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible – Národ grázlů (2015)

Pátý díl proto pokračoval v zajetých kolejích a začal vytvářet základy moderní podoby série jako čehosi, co je podstatně zábavnější než nejnovější bondovky. Záporákem byla tentokrát superpadoušská organizace Syndicate z původního seriálu, a nikoliv nadarmo tak snímek působí jako odvázaný špiónský biják z 60. let.

Je to ironické, ale od čtyřky se tak filmová Mission: Impossible vlastně obloukem vrátila ke svým kořenům. A platí to nejen díky důrazu na týmovou akci, ale i díky příběhům, které působí dojmem, že by v nich klidně mohl pobíhat Sean Connery jako agent 007.

Mission: Impossible - Národ grázlů
Autor: Paramount Pictures Mission: Impossible - Národ grázlů

Mission: Impossible – Fallout (2018)

Zatím poslední šestka dorazila před pár lety. Ačkoliv opakovala již potřetí stejný recept, dočkala se nadšených ovací a vyšponovala Cruiseovy kaskadérské kousky na totální maximum. Skákání z letadla, jezdění po Paříži, honička s vrtulníky... tohle se prostě jinde nevidí a v době digitálních superhrdinů už se to asi jen tak nezmění.

Šestka se navíc stala zdaleka nejvýdělečnějším dílem série, což vedlo k tomu, že se Christopher McQuarrie (režisér pětky a šestky) upsal dalším dvěma pokračováním. Ta dorazí v létě 2022 a 2023, a nikdo tak nemůže zpochybnit, že je budoucnost Mission: Impossible růžovější než kdy dřív!

Mission: Impossible - Fallout
Autor: Paramount Pictures Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15. S týdenním odstupem pak budeme dávat následujících pět dílů, takže... ano, bude i Fallout!

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!