Mortal Kombat vs. Klub rváčů: 6 nejlepších filmů o ilegálních zápasech

Fatalitky nejrůznější kvalitky!
Lví srdce - upoutávka

reklama

Osud donutí Jean-Clauda Van Damma ve čtvrtek opět hledat přivýdělek skrze ilegální zápasení – na COOLu totiž ve 22.00 začíná cooltovní movie Lví srdce. Ačkoliv tenhle žánr plný brutálních chvatů a hektolitrů krve platil za nejpopulárnější v 90. letech, stále lze najít řadu jeho moderních zástupců. Vzpomněli jsme na 6 z nich.

Gladiátor

Ještě než si připomeneme Van Dammův biják, vykopneme souboj tímhle typickým devadesátkovým béčkem, které nemá lautr vůbec nic společného se stejnojmenným filmem Russella Crowea. Arénovka, jak se sluší a patří, vypráví o zločinecké organizaci pořádající nelegální zápasy, pod jejíž křídla se přijde ve stylu karate z pomsty porvat znechucený učitel Billy Blanks z místní školy. Solidní průměr žánru dodnes umí vykreslit pěknou nakládačku, navíc si v průběhu zápletky můžete v poklidu odškrtávat nezbytná žánrová klišé.

amsell entertainment glad
Autor: Amsell Entertainment amsell entertainment glad

Black Fist

Arénovky sice zažily zlatou éru mnohem později, cesta k nim však kráčela z kung-fu/karate filmů hongkongské kinematografie, ale také z pomstychtivých blacksploitation snímků filmařiny americké. Jedním z nich byl i pradávný Black Fist z roku 1974, v němž se černošský pouliční bojovník upíše gangsterům. Rvoucí se černoši a běloši, sedmdesátkové kníry, odhalená ňadra – je tu vše a ještě víc, než by si jeden mohl přát!

l-t films bogard
Autor: L-T Films l-t films bogard

Krvavý sport

Dalo by se říct, že JCVD byl pro arénové souboje přímo zrozen. Právě Van Dammova klasika z roku 1987 z něj totiž udělala populárního akčního hrdinu – a není se čemu divit, snímek se totiž kryl tvrzením, že jde o životopis skutečného rváče Franka Duxe! Inu, nyní tři dekády na to už víme, že Dux i přes nesporné maskulinní kvality byl spíše pořádný Baron Prášil a většinu svých příběhů o ilegálních zápasech si vycucal nejméně z prstu... na kvalitách Van Dammova prvního velkého filmu to ale nic neubírá.

golan-globus
Autor: Golan-Globus golan-globus

Mortal Kombat: Rebirth

Zatímco prastarý Mortal Kombat obtočil arénové souboje kolem nadpřirozených prvků a soutěžení mezi dimenzemi, krátký ale atmosférický Mortal Kombat: Rebirth namísto toho zůstal zcela zakotven v realitě – a musel tak změnit povahu většiny kultovních fantasy postav. Výsledkem byla ovšem atmosféra hutná jako dým v Bogardově baru, ruku v ruce s vyštelovanými rvačkami, které bychom moc rádi jednou viděli nejen v navazujícím webseriálu, ale i na velkém plátně!

vg flicks
Autor: VG Flicks vg flicks

Cage

Před finále si připomeneme ještě jednu klasiku, v níž se hrdinové rvou jako zvířata, tentokrát však s mentálně postiženým hrdinou v hlavní roli! Ústřední Lou Ferrigno, někdejší šampión v kulturistice, totiž skrze postavu veterána postřeleného do hlavy kreativně obešel svou neschopnost pořádně hrát. I díky tomu je ale Cage z roku 1989 věru netypickým pokoukáním!

cage productions cage
Autor: Cage Productions cage productions cage

Klub rváčů

Vítěz klání nemohl být jiný. I když se v Klubu rváčů nedočkáme mnoha choreograficky vymazlených klání (pár jich zde však je!), tenhle film je srdcem a duší elegantního filmového rváče! Anarchistický kult o tom, že i moderní člověk potřebuje svou dávku animálního vyřádění, se podepsal na jedné celé generaci diváků. Tak vidíte, jak daleko to rvačkoidní biják může dotáhnout!

20th century fox
Autor: 20th Century Fox 20th century fox

Lví srdce se vydává do boje ve čtvrtek ve 22.00 na Prima COOL!

reklama

reklama