Mutantí katastrofa?! Přečtěte si první reakce českých diváků na nové X-Meny!

Jak se povedl návrat Magneta a Profesora X?
x-men apokalypsa main
x-men apokalypsa main
20th Century Fox

reklama

Už tento čtvrtek se v kinech objeví devátý film z mutantího vesmíru. X-Men: Apokalypsa má sloužit jako velké finále nové trilogie a zároveň otevírat vrátka k dalším filmům, takže se jedná o dost stěžejní biják. Je x-menovský boj s arcipadouchem Apocalypsem povedený? Anebo se po výborném Deadpoolovi dostavilo zklamání? První odpovědi najdete v následujících odstavcích!

Karel Ryška / Prima COOL

X-Meni vždycky patřili mezi ty chytré komiksové adaptace. Měli zajímavé zápletky, vyhýbali se zbytečné digitální destrukci a zvládali vyvážit humor a drama tak, abyste dostali co nejkompaktnější filmový zážitek. Je tedy dost podivné, že nový film na tohle všechno kašle a servíruje zmatené trikové orgie, které jen omílají to nejlepší z předchozích filmů (samozřejmě v horším podání) a nedokážou zaujmout ani novými ani "starými" hrdiny. Zkrátka je to veliké zklamání, jímž režisér Bryan Singer (X-Men! X-Men 2! X-Men: Budoucí minulost!) uhnul přesně do míst, jimž se veškerá konkurence snaží vyhýbat. Asi není náhoda, že film sdílí scenáristu s Fantastickou čtyřkou. Nebýt ústředního hereckého tria, byl by to průšvih podobných rozměrů!

Hodnocení: 5/10

X-Men Bowl

VIDEO: Noví X-Meni rozpoutají globální apokalypsu. Podívejte se na tuhle roštěnku v akci!

 

Stanislav Šulc / E15

Je spousta způsobů, jak sestřelit nejnovější X-Meny. Film to je dlouhý a dost nevyvážený, na současnou komiksovou adaptaci zcela nevtipný (až na pár drobných a křečovitých vtípků pro zasvěcené), Bryan Singer to dost přehnal s digitální opulencí (hlavně finále) a opravdu nepotřebuju vidět asi padesátou variaci na téma „Ve starém Egyptě něco“. 

Navíc je Apokalypsa už třetí komiksovkou za poslední dva měsíce, a koho to ještě baví, ať hodí kamenem. Přesto je Apokalypsa asi nejsympatičtějším filmem z letošních tří komiksových týmovek. Předně mají X-Meni tak nějak přirozenou výhodu v tom, že byli týmovkou dlouho předtím, než se z toho stala móda. Moc pěkné je také provázání dějů posledních X-Menovských filmů s historií minulého století (zase ty atomovky).

To skutečně skvělé však je jinde – v charakterech. Žádný jiný komiksový film nemá tak dokonalý vnitřní svár jako ten, který bují mezi profesorem X a Magnetem. Navíc i tentokrát tento střet prožívají fantastičtí herci v čele s Fassbenderem a McAvoyem. Takže přes veškeré výtky je to fajn biják. Ale nemůžu si nerejpnout: First Class zůstává nedostižným etalonem, který Singerovi bude lámat nohy pokaždé, když se bude snažit natočit X-Meny.

Hodnocení: 7/10

Colossus triky

VIDEO: Takhle se vyráběl Deadpoolův obrovský sidekick Colossus!

Martin Svoboda / Aktuálně.cz

V mojí hlavě jsem si vybudoval scénář, ve kterém byla Budoucí minulost nesoudržný mišmaš proto, aby mohl Singer vynulovat všechny ty dějové linie a zdvojené postavy a nabídnout v Apokalypse pořádnou podívanou. A trailery se mně líbily. Bohužel jsem se šeredně pletl a tvůrci jen opakují ty samé chyby a tu samou nijakost, nedefinovanost, nedostatečné interakce postav, tezovitost. Nevyrovnané efekty a hrdinů je tu tolik, že by to přišlo přeplácané i lidem v DC. Pro mě nepochopitelné selhání vzhledem k tomu, že Singer by měl být velmi dobrý režisér. Proč ale najednou točí, jako by netušil, jak zařídit, aby jedna scéna navazovala na druhou? Nerozumím tomu. V dnešní komiksové konkurenci se tu není o čem bavit.

Hodnocení: 4/10

daedpool honest

VIDEO: Deadpool hláškuje ve vlastním upřímném traileru!

Jan Škoda / Odvážné palce

Díl, v němž Rose Byrne pobíhá v burce, prostě musí mít podtitul Apokalypsa. Kdyby ho ale neměl, skoro bych řekl, že sleduju nějaký showreel předchozích dílů, protože kontrolka „kde jsem tohle už viděl…“ blikala povážlivě často. Minule Singer například vrazil rozjuchaného Quicksilvera do sentinelového vážna, stejná situace se opakuje i tentokrát, kdy výstřely atomovek za zvuků Beethovena najednou vystřídá funky záchrana mlaďochů z Xavierovy školy. A atmosféru, která je najednou fuč, opravdu nezískáte nazpět tím, že budete asi podesáté vysvětlovat Magnetovi, že nemá nad lidmi lámat hůl, nebo znovu připomínat, k čemu slouží Cerebro. V době podvratných blockbusterů, v nichž se s žánrem nějak pracuje, je Apokalypsa prostě krokem zpět, jenž všechny moneyshoty vyplýtval v trailerech, a jehož strukturu mělo 100+1 jiných blockbusterů. Tihle superhrdinové budí hlavně nezájem.

Hodnocení: 5/10

Deadpool karta main

Režiséři Avengers 3 by chtěli Deadpoola v marveláckém vesmíru. Mají ale smůlu...

Vyrazíte na Deadpoola, nebo ne? Dejte vědět v diskuzi!

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama