7 nejbrutálnějších filmových přestřelek: Od Terminátora k Rambovi 4

Ve kterých filmech se šlo s kvéry vážně na krev?
Rambo: Do pekla a zpět, Matrix a Terminátor
Rambo: Do pekla a zpět, Matrix a Terminátor
Lionsgate / Warner Bros./ Orion Pictures

reklama

Vyhrňte si rukávy, vyceňte zuby, uvažte čelenku. Na Prima COOL ve čtvrtek večer dorazí Rambo: Do pekla a zpět z roku 2008! Čtvrtý díl kultovní série vedle pokračování příběhu o smutném vojákovi s megalomanskou čelistí Sylvestera Stallona přinesl i pořádnou porci brutálních přestřelek – nejpamátněji snad tu obsahující Ramba, těžký kulomet na korbě džípu a asi stopadesát nebohých barmských vojáků. Její kinetické kvality se hrdě zařadily po bok několika dalších nejpamátnějších filmových přestřelek, které se nám vpálily do hlavy jako olověná kulka...

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Rambo: Do pekla a zpět - upoutávka

07) Rambo s IDDQD (Rambo: Do pekla a zpět)

Těžký kulomet a jedna dobrá pozice – to vše stačí Rambovi v Do pekla a zpět na závěrečnou klimatickou bitvu s praporem nepřátel. Zajímavé přitom je, že zatímco většina akčních scén ze seznamu má jakous takous propracovanou choreografii, v „přestřelce“ ze čtvrtého Ramba je vlastně k nalezení snad jen choreografie odlétávajících částí těl barmských vojáků...

Rambo: Do pekla a zpět
Autor: Lionsgate Rambo: Do pekla a zpět

06) Jako nůž máslem (Komando)

Rambo, pocházející ze staré školy, bezpochyby okoukával od nejlepších. Krom předešlých Stalloneho filmů je za jedním z vrcholů osmdesátkové akce taktéž Komando. Finální útok na diktátorův ostrov, kde Arnold zcela sám vyhladí menší armádu, nás umí dostat i dnes. Je možné, aby něco tak neuvěřitelně nepravděpodobného působilo tak skvělé? Zjevně ano!

Komando
Autor: 20th Century Fox Komando

05) Sám proti všem (Taxikář)

Nejen kropením kulometu od pasu ale žijí filmové přestřelky. Taxikář, film, v němž je Robert De Niro čímsi mezi superhrdinou a šíleným střelcem, slavně končí scénou návštěvy titulní postavy v nevěstinci. Namísto s dívkami si sem však přišel užít se zbraněmi. Brutalita a naturalističnost výsledné zcela přízemní přestřelky mezi pár nešťastníky šokovala v době premiéry a umí vyděsit i dnes!

Taxikář
Autor: Columbia Pictures Taxikář

04) Čistka policejní stanice (Terminátor)

Ještě než Schwarzenegger vybil ostrov v Komandu, střihl si podobnou scénu v Terminátorovi. Tentokrát to však bylo tak nějak… oprávněnější. Arnie tu totiž má pod kůží víc plechu, než je v celé Ostravě, a policejní stříkačky ho proto sotva polechtají. Jestli něco prodalo ideu, že Teminátoři jsou nezastavitelné mašiny, které mohou vyhladit lidstvo, tak to nebyla ani závěrečná řezba, ani flashbacky do budoucnosti, ale právě šokantně snadný Arnieho průnik na policejní stanici.

Terminátor
Autor: Orion Pictures Terminátor

03) Mezi kolapsem a kopáním do zadků (Brutální Nikita)

Jak evropské filmy nikdy neměly mnoho moderních akčních scén, tak si ta z Brutální Nikity od Luca Bessona rozhodně zaslouží významnou zmínku. Podobně jako v Taxikáři tu totiž – navzdory mnoha padnoucím výstřelům – hraje prim spíše psychika než taktické finesy nebo prostocviky s kamerou. Nikita držící megalitickou pistoli působí při střetu na hraně mezi psychickým kolapsem a záchvatem zuřivosti. Obdobně jsou na tom však i její soupeři poté, co rychle začnou ubývat! Je to svěže jiné podání přestřelky než ve většině západnějších filmů. Z Bessonových nápadů s kamerou „umístěnou“ v letícím projektilu navíc dodnes čerpají filmaři i herní vývojáři.

Brutální Nikita
Autor: Gaumont Film Company Brutální Nikita

02) Deset minut kraválu (Nelítostný souboj)

Nelítostný souboj rozhodně není filmem, který by byl na střelbu skoupý. Přesto platí, že se valná většina snímku odehrává spíše v dramatických napínavých scénách, kdy se hrdinové tváří stoicky tvrďácky anebo se na sebe protivníci mračí ve veřejných prostorách. Když už se střílí, je to většinou dobře naplánované a druhá strana nemá šanci – tomu odpovídá i délka takové „přestřelky“. Tedy, s jedinou výjimkou, kterou je šíleně chaotická desetiminutová přestřelka v půlce filmu. Banda bankovních lupičů se tu střetne s policejním komandem a výsledkem je deset minut uzemňujícího kraválu, který stojí v ostrém kontrastu se zbytkem filmu!

Nelítostný souboj
Autor: Warner Bros. Nelítostný souboj

01) Už pro ten mramor (Matrix)

Je třeba psát více? Soubojů bychom v Matrixu našli jistě mnoho, ale (krom rvačky v metru) snad žádný nedostoupil takového kultovního statusu jako Neo + Trinity vs. komando v místnosti plné mramoru. Tady se psala historie filmu, přátelé!

Matrix
Autor: Warner Bros. Matrix

Rambo: Do pekla a zpět začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:00.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!