Nejbrutálnější horor roku: První reakce varují před děsivým zážitkem, u kterého budete zavírat oči

Krvavý, zneklidňující a taky dost rozporuplný. Takový je nový horor od režiséra slavného jména.
Infinity Pool
Infinity Pool
Neon

reklama

Infinity Pool je novým filmem režiséra Brandona Cronenberga (Possessor, Antiviral), syna slavného otce Davida (Moucha, Východní přísliby, Dějiny násilí). V tomto případě platí, že jaký otec, takový syn, jelikož se Brandon zatím prezentuje dost podobným stylem, jakým proslul jeho otec – psychologickými horory s důrazem na tělesnost a bizarní projevy lidské duše.

Výjimkou není ani novinka, do jejíchž hlavních rolí obsadil Alexandra Skarsgarda (Seveřan, Sedmilhářky, True Blood) a Miu Goth (Suspiria, X, Nymfomanka). A podle zámořských kritiků se povedla, i když z reakcí je zřejmé, že rozhodně nesedne každému. Na Rotten Tomatoes má film 88 % pozitivních recenzí s průměrným hodnocením 7.2/10, přičemž od diváků už méně lichotivých 52 %.

Recenze se víceméně shodují na značné neuchopitelnosti filmu. Nejde o jednoduchou žánrovku, ale spíše víceznačné psycho. Film začíná jako vztahové drama i společenská satira, pak se přehoupne do sci-fi a postupně přidává na šokujících scénách a děsivosti. Závěr je pak bojem o přežití i zbytky zdravého rozumu. Mnohé výjevy však bude divák těžko dostávat z hlavy, i když by si to asi přál...

Infinity Pool
Autor: Neon Infinity Pool

„Cronenberg přináší mrazení a pořádnou porci WTF momentů z děsivého prázdninového pekla, které umí hlodat v mysli,“ napsal v pochvalné recenzi Toronto Star. „Režisér ví moc dobře, co dělá. Jde o jeho zatím nejlepší sci-fi provokaci,“ shrnul Chicago Tribune.

„V jednom momentě si získá vaši totální pozornost, ale hned vzápětí je až překvapivě snadno zapomenutelný... jako když se probudíte z noční můry, jejíž přesnou podobu si však nevybavíte,“ píše o filmu Guardian a dává známku 3/5. „Přehnaná extrémnost neumožní říct nic hlubšího, kvůli čemuž film není ničím víc než agresivní, ale povrchní provokací,“ stojí v dost kritické recenzi Hollywood Reporteru.

„Každý, dokonce i velice vyrovnaní lidé, se někdy dostane na hranu sebedestruktivního chování... Tyhle impulzy už jsou dobře prozkoumané filmy i literaturou, ale Cronenberg se do nich noří tak intenzivně, že je před diváky rozebere na základní prvky. Co uvidí, se jim vůbec nemusí zamlouvat,“ míní AV Club a konstatuje, že míra fyzického i emocionálního násilí je ve filmu často taková, že nutí k zakrytí očí.  

Infinity Pool
Autor: Neon Infinity Pool

„Film si libuje v atmosféře neutuchající hrůzy. Pomocí nakloněných záběrů a neustále dunících rytmů svého soundtracku nalomí každého,“ popisuje New York Times. „Infinity Pool vrhne diváky do divného prostředí, které si žádá jistou míru odevzdání pro psychickou manipulaci a otevřenost vnímat existenciální zoufalství, které před nimi zeje jako propast,“ přibližuje Inverse.

Infinity Pool už běží v zámořských kinech, do těch českých se bohužel zřejmě nepodívá.

Zdroj: Rotten Tomatoes

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!