5 nejchytřejších sci-fi filmů: Od Příchozích k Ex Machině

U kterých sci-fi si člověk nemusí každých pět minut ťukat na čelo?
Příchozí, Věčný svit neposkvrněné mysli a Ex Machina
Příchozí, Věčný svit neposkvrněné mysli a Ex Machina
Paramount Pictures/Focus Features/Universal Pictures

reklama

Páteční večer se na COOLu ponese v duchu Propasti. Sympatická „komorní“ sci-fi od Jamese Camerona o tom, kterak tým Eda Harrise naváže pod mořskou hladinou první kontakt s mimozemšťany, má blízko třeba k pozdějšímu hitu Příchozí. Malá, klaustrofobická a především kvalitní sci-fi jsou přitom vzácnější než šafrán – po boku Propasti si však můžete dopřát i několik dalších skvěle hodnocených kolegů.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Propast - upoutávka

Věčný svit neposkvrněné mysli

Možná si na rok 2004 pamatujete jen velmi matně, tohle superkomorní sci-fi o trampotách toho, když si lidé začnou vymazávat nepříjemné vzpomínky, nám však tehdy rozhodně vyrazilo dech! Nejenže představilo Jima Carreyho znovu v dramatické roli, ale udělalo sympaťačky i z Kate Winslet (TITANIC!) a Kirsten Dunst (!) a celkově se stalo scifkem, jež geeci mohou bez obav sdílet s negeeky. A to se počítá!

Věčný svit neposkvrněné mysli
Autor: Focus Features Věčný svit neposkvrněné mysli

Pozemšťan

Představte si, že vám váš soused při oslavě jeho odstěhovávání řekne, že je 36 tisíc let starým pračlověkem, jenž z nějakého důvodu nestárne – ale možná vás jen kreativně vodí za nos, protože je profesorem historie. Pozemšťan, velmi chytrý biják odehrávající se dvě hodiny v jediném obýváku, patří mezi onu echt vzácnou sortu filmů, z nichž nemůžete spustit oči a jež vás promění na celý život – a to jakkoliv v něm detonuje trestuhodně málo kosmických křižníků a megarobotů...

Pozemšťan
Autor: Anchor Bay Entertainment Pozemšťan

Primer

Filmy o cestování časem jsou velmi často ideálním námětem na psychoterapie vysoké jakosti. Všechny temporální obskurnosti světa však nemají nepřehlednost a překombinovanost Primeru (počeštěně také Vynález), jenž natočil a napsal (a sehrál hlavní roli a udělal i hudbu) bývalý matematik Shane Carruth. Superlevný film z roku 2004 popisuje příběh vzniku relativně věrohodného stroje času. Jeho vynálezem ovšem začíná story tak komplikovaná, že ji dodnes nepochopila ani většina diváků, kteří si v průběhu vzorného sledování vytvářeli diagramy nejrůznějších linií a paradoxů!

Primer/Vynález
Autor: StudioCanal Primer/Vynález

Ex Machina

Některé malé sci-fi filmy předkládají vysoce spekulativní námět, na nějž asi nikdy nedojde. Ex Machina je jiná. V jejím světě lidé umějí vytvářet humanoidní roboty – samozřejmě je používají zejména pro sex a podobné nechutnosti – což je vskutku v možnostech techniky během několika let. Zápletka postavená na variaci testu toho, jestli roboti jenom fakt dobře simulují život anebo jsou už živí, ovšem nezkoumá dopady na společnost, ale jenom na psychiku dvojice vědátorů... a jedné robotky. Co zní jako námět na komedii se nakonec ukáže být niternou analýzou duše a zároveň velmi hutným psychoterorem.

Ex Machina
Autor: Universal pictures Ex Machina

Příchozí

Ačkoliv mohlo všechno dopadnout i jinak, Příchozí se promptně stali slušným hitem. Snímek o tom, že na Zemi přiletí mimozemské lodě, lidé ani ufouni však nevědí, jak si vlastně popovídat, překvapil svou myšlenkou i kamerou. V jádru však každého diváka s mozkem ponejvíce zaujalo, že nejde o akční drsňárnu, ale lingvistické drama – biják, v němž se počítá zejména to, co mají postavy v hlavě. Příchozí jsou tak jedním z nejlepších příkladů inteligentní sci-fi o prvním kontaktu právě od dob někdejší parádní Propasti!

Příchozí
Autor: Paramount Pictures Příchozí

Propast začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!