7 nejděsivějších hororů z 80. let, u kterých se budete klepat strachy i dnes

Horory veselé a hravé... ale hlavně strašidelné. Na jaké klasiky stále nedáme dopustit?
Moucha
Moucha
20th Century Fox

reklama

80. léta přinesla na filmovém poli zrod mnoha žánrů v jejich dnešní podobě. Zároveň měly však tehdejší bijáky takovou škálu barev a rozjuchanosti, že to – zvláště v případě hororů – dnes působí skoro nepřístojně. Poznejte to na sérii našich příkladů.

07) Gremlins

Ne mnoho filmů má takové štěstí jako Gremlini. Jde totiž o vzácný kousek hororu, který se díky roztomilé ústřední potvůrce maskuje za pohádku – jen aby následně divákům ukázal, zač je toho strach! V dnešní éře je to možná těžké akceptovat, ale Gremlins byli v 80. letech cosi na způsob Záhady Blair Witch – horor, který lidi překvapil tím, že jde o horor!  

Gremlins
Autor: Warner Bros. Gremlins

06) Evil Dead

Parta přátel na osamocené chatě, jedna prachem zanesená knížečka – a hektolitry tělesných tekutin. To by sice mohl být i rámcový popis libovolné literárně akcentované pornografie, původní Evil Dead ale nabízí něco ještě trochu lepšího. Tahle nekompromisní a hypernásilná vyvražďovačka je takový malý zázrak, jehož vznik by bylo obtížné si představit v dnešní éře, kdy diváci mohou podobné atrakce snáze najít v libovolné videohře.

Lesní duch
Autor: Sony Pictures Entertainment Lesní duch

05) Americký vlkodlak v Londýně

Na poli „tradičnějších“ hororů se představuje moderní klasika vlkodlačího hororu. Dávno před tím, než vlkodlaci ztratili ve Stmívání své tesáky, o jiných orgánech nemluvě, ukázal Americký vlkodlak v Londýně díky skvělým trikům, zač je toho skutečný děs. Bohužel se nedočkal mnoha následovníků na stejné úrovni – o to raději mu však vzdáváme hold!

Americký vlkodlak v Londýně
Autor: Universal pictures Americký vlkodlak v Londýně

04) Moucha

První a nikoliv poslední remake na našem seznamu ukazuje, kterak může být předělávka lepší nežli originál. I Cronenbergova Moucha čerpá většinu svých silných stránek z obrovského pokroku v maskách, kterých film dosáhl v 80. letech. Zvláště dnes, v éře digitální dominance, tak umí postrašit způsobem, který vyvolává nejen nostalgické vzpomínky.

Moucha
Autor: 20th Century Fox Moucha

03) Noční můra v Elm Street

Tak trochu mezi světy hororu a komedie se naopak nachází slavná Noční můra v Elm Street. Pravda, velká část humoru je dána tím, že dnes už tento film nelze brát tak vážně jako tehdy – zejména kvůli sérii nepovedených pokračování, ale také kvůli „cameům“ tehdy neznámých herců. To vás ale technicky zajímat nemusí, originál totiž pořád hrozně šlape!

Noční můra v Elm Street
Autor: Warner Bros. Noční můra v Elm Street

02) Návrat oživlých mrtvol

Ačkoliv si v 80. letech natočil vlastní zombie film i slavnější George A. Romero, jeho Den mrtvých nebyl zrovna ve formě – na poli živé mrtvé zábavy tak musíme vyzdvihnout spíše konkurenční biják od Dana O'Bannona, a to především kvůli burleskně osmdesátkové zábavě, jakou servíruje. Útok nemrtvých je tu jen prvním krokem v plejádě vtipných momentek, které jsou určené hlavně pro příznivce gore a všeobecného lidského utrpení. Zkrátka zábava pro celou rodinu Addamsových, pořád ale příkladně děsivá!

Návrat oživlých mrtvol
Autor: Orion Pictures Návrat oživlých mrtvol

01) Věc

Zcela legendární horor ale dorazil již na počátku dekády. Je to vtipné, ale Carpenterova Věc byla ve své době kasovní i kritický propadák, který se zcela minul účinkem. Teprve čas ukázal, že příběh o mimozemském svinstvu, které se umí maskovat za libovolného dalšího člověka na antarktické základě, je nejen překvapivě chytrý, ale především v něm napětí čaruje prostá nedůvěra mezi lidskými hrdiny – a i díky tomu původní Věc překonává jakékoliv podobné následovníky a dodnes jde o ideální biják pro chladné zimní večery.

Věc
Autor: Universal pictures Věc

Zdroj: Autorský text

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!