5 nejděsivějších hororů, které vás zahalí do absolutní tmy

Tma, nejlepší přítel filmaře!
Černočerná tma
Černočerná tma
USA Films

reklama

V sobotu ve 22.10 se na Prima COOL ponoříte do Černočerné tmy! První a dost možná nejslavnější film z riddickovské trilogie Vina Diesela vás přenese na vyprahlý pouštní svět, kde havaruje transportní loď – a co čert nechtěl, zrovna se schyluje k dlouhému zatmění, během něhož na povrch vylétají všežraví vetřelci! Není to první ani poslední snímek, v němž hraje tma výraznou roli. I když se diváci tmy bojí, temno je ve skutečnosti filmařovým velkým spojencem. Umožňuje mu ukrývat triky i čarovat děs z toho, co diváci vůbec nevidí. Což brilantně fungovalo zejména v téhle pětici filmů.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Černočerná tma - upoutávka

05) Mlčení jehňátek

Většina Mlčení jehňátek se samozřejmě odehrává v běžných podmínkách – závěrečná scéna vám ale napoví, čím se budeme v tomhle žebříčku zabývat. Když totiž Clarice skončí ve sklepě Buffalo Billa, výsledkem je jedna z nejnapínavějších bitek filmové historie – Clarice v absolutní tmě nevidí, takže i když je ozbrojená, ve výhodě je sériový vrah vybavený nočním viděním. Je to tak brilantně prostý okamžik, že podobné bijáky najdeme napříč filmovou historií.

Mlčení jehňátek
Autor: Orion Pictures Mlčení jehňátek

04) Pád do tmy

Kultovní jeskynní horor Neila Marshalla (Soudný den) vzhledem ke svému zasazení pod zemský povrch disponuje pěknou řádkou tmavých okamžiků. V podzemí zdejší postavy totiž začnou nahánět podivní pralidé a situace rychle eskaluje do krvavého konfliktu. Skoro celý film se přitom natáčel osvícen jenom baterkami, které používají skuteční speleologové, a jednou pochodní vyrobenou na koleni. Jen málo bijáků si dalo takovou práci, aby nasimulovaly skoro absolutní tmu způsobem, kterým by tepal prostor i v realitě!

Pád do tmy
Autor: Pathé Pád do tmy

03) Zhasni a zemřeš

Věru mrazivou ideu má snímek se sebepopisným názvem Zhasni a zemřeš. Monstra jenom čekají na zhasnutí lampičky, aby vám šla po krku – zároveň je však rozsvícením můžete okamžitě odehnat. Zní to uhozeně a režisér David F. Sandberg (Annabelle 2) ve snímku ostatně zfilmoval identický internetový virál. Sandberg má však zároveň takovou porci talentu, abyste si i při sledováni triviální premisy uvědomili, že investice do plenek byla opravdu nejlepší, jakou jste tento týden učinili!

Zhasni a zemřeš
Autor: Warner Bros. Zhasni a zemřeš

02) Smrt ve tmě

Také Smrt ve tmě má unikátní premisu – ústřední trio zoufalých zlodějíčků (kteří mají dílem našem sympatie) se rozhodne o peníze nezbytné k útěku z rodného krachujícího zapadákova okrást starého slepce. Když však prozradíme, že onoho slepce hraje Stephen Lang, hlavní záporák z Avatara, je asi jasné, že se tu něco nepodařilo. První z tria totiž rukou šíleného a namakaného slepce brzy umírá a zbylé duo tak přichází o pistoli. Je jasné, že jejich sok má elitní výcvik a o pár koleček víc – a díky tomu, že se snaží přežít na jeho písečku, Smrt ve tmě umí svou absurdní premisou pořádně vystrašit!

Smrt ve tmě
Autor: Screen Gems Smrt ve tmě

01) Černočerná tma

Filmy o tmě a nevidících protagonistech to zkrátka mají vždy těžké – ve vizuálním médiu, jako je film, mohou fungovat jenom napolovic. A často si vymýšlejí tak ujetou zápletku, že je problém si nad ní nevykroutit krční páteř. Snad pouze Černočerné tmě se tak podařilo skloubit fajnovou režii s jakous takous překousnutelnou premisou – stačilo k tomu lehce vykrást Vetřelce, hlavní práci ale odvedlo obsazení Vina Diesela jako zločince Riddicka, který je schopný vidět ve tmě. Ona chemie, kdy musejí přeživší spoléhat na hrdlořeza, spolu s dieselovským charismatem přehlušila všechny nedokonalosti. Černočerná tma je díky tomu bijákem, který ve své třídě nemá konkurenci!

Černočerná tma
Autor: USA Films Černočerná tma

Černočerná tma začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.10.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!