4 nejděsivější komiksové filmy: Od Bladea k Hellboyovi

Většina komikových filmů sází na velkolepé měřítko a na lehkonohý humor. Občas se ale uhne i do temnoty!
Constantine, Spawn a Hellboy
Constantine, Spawn a Hellboy
Warner Bros./New Line Cinema/Columbia Pictures

Jak by to vypadalo, kdyby se superhrdinové při zisku svých schopností natáčeli na ruční kameru? Na to odpoví snímek Kronika temna, jenž se na COOLu rozjede už v sobotu večer. Napínavé drama o partě kluků, kteří získají nadzemské ability, je podobně jako Blair Witch natáčené "jakoby" jeho vlastními postavami. A díky tomuto přístupu nabídne Kronika temna o dost děsivější přístup k látce. Znáte však i jiné komiksové horory?

Blade

Svět, jak ho znáte, je jenom konspirace upírských iluminátů. Lidé jsou toliko potrava pro své tesákovité pány a nejhorší je, že si to ani neuvědomují. Dokonce i hlavní hrdina, který upíry loví jako škodnou, by byl k ničemu, kdyby sám nebyl napůl upírem. Blade je drsňárna, o níž spousta diváků ani netuší, že má hororové kořeny. Zpátky na přelomu milénia však právě jeho sukces pomohl přesvědčit producenty, že komiksové filmy můžou uspět, i když je zrovna netočí Tim Burton. A navíc nám Blade dodal drsňáka, jehož zvyk nosit sluneční brýle i v noci je stále vrchovatě inspirativní!

Blade
Autor: New Line Cinema Blade

Constantine

Svět, jak ho znáte, je jen konspirace nebeských a pekelných iluminátů. Když se první či druhá klika rozhodne, že vás potřebuje pro své účely, neuděláte nic – leda by vám pomohl John Constantine, chodící troska, která kvůli tomu, co kdysi po své neúspěšné sebevraždě z „onoho světa“ viděla, raději pálí cigára tak usilovně, že si uhnala rakovinu plic. Constantine je optimistický asi jako sezení v Klubu anonymních nihilistů, jeho svět plný svěcené vody a brokovnic ve tvaru kříže ovšem zůstává fascinujícím způsobem apelativním filmovým hororem. A je velká škoda, že se nikdy nedočkal pokračování.

Constantine
Autor: Warner Bros. Pictures Constantine

Spawn

Není to hrdina, kterého potřebujeme, ani kterého chceme, ale za to jde o hrdinu, z něhož se přímo svírají půlky! Spawna si možná nepamatujete, v 90. letech ale tahle hororově říznutá komiksárna jedním z prvních pokusů, jak udělat komiksový a superhrdinský biják trochu jiným způsobem. Adaptace komiksové předlohy divákům ukázala především titulního špičkového zabijáka, který se po své smrti (!) dostane do služeb de facto Satana, jenž mu dovolí vrátit se na Zemi – Spawn však dávno nepřipomíná své někdejší sexy já. Tenhle film byl cosi jako Deadpool říznutý porcí Constantinea – alespoň tedy ve své době.

Spawn
Autor: New Line Cinema Spawn

Hellboy

Mohlo by se zdát, že Hellboy není zrovna hororovou látkou. Koneckonců, film si konstantně tropí šloufky a místní hrdinské osazenstvo nebere prakticky nic vážně - zejména titulní borec z pekla se pověstný ironik. Hellboy však lvím dílem čerpá hororovou poetiku z dílny H. P. Lovecrafta, jehož "kosmicismus" se řídí jednoduchým pravidly: pro vesmírné entity je lidstvo jenom titěrným komárem, který přišel, ale brzy zase odejde, zatímco skuteční kosmičtí polobohové budou řešit své nepochopitelné půtky. Tato hororová omáčka jde paradoxně parádně v ruku v ruce s vtípky hrdinů Hellboye, protože dovoluje divákům sledovat story, aniž by se strachy potento!

Hellboy
Autor: Columbia Pictures Hellboy
Kronika temna začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.25.

reklama