Terminátor 2 byl nejdražším filmem všech dob. Překonali ho až Piráti z Karibiku nebo Spider-Man

Filmy, které neměly hluboko do kapsy!
Terminátor 2: Den zúčtování
Terminátor 2: Den zúčtování
TriStar

reklama

V neděli večer na COOL dorazí legendární Terminátor 2. Arnoldův slavný robot se v něm vrátí zpátky časem do 90. let, aby zastavil nevyhnutelnou apokalypsu – podobně apokalyptický byl ale i rozpočet tohoto bijáku. Ve své éře se Terminátor 2 (s utracenými 94 miliony dolarů!) stal nejdražším filmem všech dob, tento rekord mu však nevydržel dlouho. Mrkli jsme, které filmy si od té doby předávaly pochodeň nejdražšího bijáku.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Terminátor 2: Den zúčtování - upoutávka

Pravdivé lži (1994) – 100 milionů dolarů

Jen pár let po druhém Termošovi překonal James Cameron sám sebe vlastní akční komedií Pravdivé lži! Film, který působí, jako kdyby se Cameron a spol. rozhodli udělat si dovolenou a natočit prostě „fajn zábavu“, byl paradoxně vůbec prvním bijákem v historii, který se dostal na hranici 100 milionů dolarů. Přesto se útrata vrátila a měla být jen předzvěstí budoucích rozpočtů...

Pravdivé lži
Autor: 20th Century Fox Pravdivé lži

Vodní svět (1995) – 172 milionů dolarů

Na druhé straně barikády je neslavný Vodní svět. Námořnické postapo mělo být původně mnohem levnější, ukázalo se však, že točit film skoro celý mimo studia, uprostřed širého moře a s místními ošuntělými kulisami, je finančně asi tak odpovědné jako investovat celou výplatu do strategických zásob zmrzliny. Rozpočet narostl do nevídaných rozměrů a kvalita filmu tomu věru neodpovídala.

Vodní svět
Autor: Universal pictures Vodní svět

Titanic (1997) – 200 milionů dolarů

Naopak další Cameronův zářez jménem Titanic je opět bijákem, který si na sebe vzdor masivním útratám rozhodně vydělal. Snímek stál 200 milionů a další velkou sumu spolkl marketing – ten se do filmových rozpočtů běžně nepočítá. Titanic byl však až do Avatara nejúspěšnějším filmem historie – a titul nejdražšího filmu si podržel rekordních 8 let.

Titanic
Autor: Paramount Pictures Titanic

King Kong (2005) – 207 milionů dolarů

S King Kongem Petera Jacksona je to složité – film rozhodně nelze označit za špatný, otázkou však je, zdali jeho rekordní rozpočet obhajuje výsledek. Zvláště uvážíme-li, že se původně mělo utratit „jen“ 150 milionů. King Kong přitom získal rozsáhlé daňové úlevy od novozélandské vlády, bez nichž by šlo o skutečný mostrbiják mezi filmařskými útratami.

King Kong
Autor: Universal pictures King Kong

X-Men: Poslední vzdor (2006) a další výtečníci

Po přelomu roku 2005 jakoby mezi filmaři začal závod o natočení nejdražšího filmu vůbec. Zmíníme hlavně třetí filmové X-Meny, kteří vyšli na 210 milionů – to celé aniž by výsledek odpovídal investici. Zdaleka však nešlo o jediný film této kategorie. Hned na to si štafetu převzali druzí Piráti z Karibiku (2006) za 225 milionů, Spider-Man 3 (2007) za 258 milionů a třetí Piráti z Karibiku (2007) za rovných 300 milionů. Na chvíli pak rekord držel ještě Superman se vrací (2006), který se mezi King Kongem a třetím X-Meny pořídil za 204 milionů.

X-Men: Poslední vzdor
Autor: 20th Century Fox X-Men: Poslední vzdor

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

S filmovými rozpočty je to napříč lety složité i kvůli inflaci – hodnota peněž v průběhu let typicky klesá, nejde vše tedy svést jen na rozežranost filmařů. Přesto je finální tečkou v našem přehledu čtvrtý díl Pirátů z Karibiku, jehož rozpočet narostl do obřích 379 milionů. Ještě že tržby překonaly miliardu, jinak by u Disneyho dost brečeli!

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna
Autor: Walt Disney Pictures Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

BONUS) Nákladné hobití výlety

Ohromně drahé byly i filmové trilogie ze Středozemě (Pán prstenů vyšel na 260 milionů a Hobiti dokonce na 623 milionů), u těch se však vyšší cena musí rozpočítat na jednotlivé díly. Těžko tedy podobné filmové projekty (obvykle velmi dobře vykalkulované studiovými účetními) řadit po bok Pravdivých lží a Vodního světa.

Hobit: Bitva tří armád
Autor: New Line Cinema Hobit: Bitva tří armád

Terminátor 2: Den zúčtování začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!