Terminátor 2 byl nejdražším filmem všech dob. Překonali ho až Piráti z Karibiku nebo Spider-Man

Filmy, které neměly hluboko do kapsy!
Terminátor 2: Den zúčtování
Terminátor 2: Den zúčtování
TriStar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Legendární Terminátor 2 začíná na Prima COOL už v pátek ve 20.15. Arnoldův slavný robot se tu vrací zpátky časem do 90. let, aby zastavil nevyhnutelnou apokalypsu - podobně apokalyptický byl ale i rozpočet tohoto bijáku! Ve své éře se Terminátor 2 (s utracenými 94 miliony dolarů!) stal nejdražším filmem všech dob, tento rekord mu však nevydržel dlouho. Mrkli jsme, které filmy si od té doby předávaly pochodeň nejdražšího bijáku!

Terminátor 2: Den zúčtování - upoutávka
Terminátor 2: Den zúčtování - upoutávka

Pravdivé lži (1994) - 100 milionů dolarů

Jen pár let po druhém Termošovi překonal James Cameron sám sebe vlastní akční komedií Pravdivé lži! Film, který působí jako kdyby se Cameron a spol. rozhodli udělat si dovolenou a natočit prostě "fajn zábavu", byl paradoxně vůbec prvním bijákem v historii, který se dostal na hranici 100 milionů dolarů. Přesto se útrata vrátila a měla být jen předzvěstí budoucích rozpočtů...

Pravdivé lži
Autor: 20th Century Fox Pravdivé lži

Vodní svět (1995) - 172 milionů dolarů

Na druhé straně barikády je neslavný Vodní svět. Námořnické postapo mělo být původně mnohem levnější - ukázalo se však, že točit film skoro celý mimo studia, uprostřed širého moře a s místními ošuntělými kulisami, je finančně asi tak odpovědné jako investovat celou výplatu do strategických zásob zmrzliny. Rozpočet narostl do nevídaných rozměrů a kvalita filmu tomu věru neodpovídala.

Vodní svět
Autor: Universal pictures Vodní svět

Titanic (1997) - 200 milionů dolarů

Naopak další Cameronův zářez jménem Titanic je opět bijákem, který si na sebe vzdor masivním útratám rozhodně vydělal. Snímek stál 200 milionů a další velkou sumu spolknul marketing - ten se do filmových rozpočtů běžně nepočítá. Titanic byl však až do Avatara nejúspěšnějším filmem historie - a titul nejdražšího filmu si podržel rekordních 8 let.

Titanic
Autor: Paramount Pictures Titanic

King Kong (2005) - 207 milionů dolarů

S King Kongem Petera Jacksona je to složité - film rozhodně nelze označit za špatný, otázkou však je, zdali jeho rekordní rozpočet obhajuje výsledek. Zvláště uvážíme-li, že se původně mělo utratit "jen" 150 milionů. King Kong přitom získal rozsáhlé daňové úlevy od novozélandské vlády, bez nichž by šlo o skutečný mostrbiják mezi filmařskými útratami.

King Kong
Autor: Universal pictures King Kong

X-Men: Poslední vzdor (2006) a další výtečníci

Po přelomu roku 2005 jakoby mezi filmaři začal závod o natočení nejdražšího filmu vůbec. Zmíníme hlavně třetí filmové X-Meny, kteří vyšli na 210 milionů - to celé aniž by výsledek odpovídal investici. Zdaleka však nešlo o jediný film této kategorie. Hned na to si štafetu převzali druzí Piráti z Karibiku (2006) za 225 milionů, Spider-Man 3 (2007) za 258 milionů a třetí Piráti z Karibiku (2007) za rovných 300 milionů. Na chvíli pak rekord držel ještě Superman se vrací (2006), který se mezi King Kongem a třetím X-Meny pořídil za 204 milionů.

X-Men: Poslední vzdor
Autor: 20th Century Fox X-Men: Poslední vzdor

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

S filmovými rozpočty je to napříč lety složité i kvůli inflaci - hodnota peněž v průběhu let typicky klesá, nejde vše tedy svést jen na rozežranost filmařů. Přesto je finální tečkou v našem přehledu čtvrtý díl Pirátů z Karibiku, jehož rozpočet narostl do obřích 379 milionů. Ještě že tržby překonaly miliardu, jinak by u Disneyho dost brečeli!

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna
Autor: Walt Disney Pictures Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

BONUS) Nákladné hobití výlety

Ohromně drahé byly i filmové trilogie ze Středozemě (Pán prstenů vyšel na 260 milionů a Hobiti dokonce na 623 milionů), u těch se však vyšší cena musí rozpočítat na jednotlivé díly. Těžko tedy podobné filmové projekty (obvykle velmi dobře vykalkulované studiovými účetními) řadit po bok Pravdivých lží a Vodního světa.

Hobit: Bitva tří armád
Autor: New Line Cinema Hobit: Bitva tří armád

Terminátor 2: Den zúčtování začíná na Prima COOL v pátek ve 20.15.

Tento článek najdete v těchto speciálech
Reklama
Reklama