5 nejdrsnějších českých filmů: Co všechno je brutálnější než Bastardi?

Znáte všechny české filmy, u kterých tuhne krev v žilách?
Bastardi
Bastardi
Bontonfilm

reklama

Ve čtvrtek večer na COOLu přijde řada na Bastardy – kontroverzní film Tomáše Magnuska, pohybující se na hraně revenge akčního bijáku. Není to poprvé, co se tuzemský filmař rozhodl natočit něco schválně drsného. Mnohdy v minulosti se však ukázalo, že to není nic snadného – poznejte to na pěti nejdrsnějších českých filmech.

5) Nahota na prodej

I když má výsledek k dokonalosti daleko, Nahota na prodej je zřejmě první velký pokus o tuzemský žánrový film. Máme tu Krampola v roli drsného „bogartovského“ soukromého očka, dále pak Lukáše Vaculíka s culíkem v roli sympatického investigativce a nakonec i dámu v nesnázích z exotických končin (z Ameriky). Přesazení do našich krajin stereotypům hodně ubírá, takže namísto s mafiány se často lidi rvou s Romy a skinheady, což není ani zdaleka tak cool – jen těžko byste ale hledali takový skanzen klišé souvisejících s 90. lety. Ale když už mluvíme o bracích...

Nahota na prodej
Autor: Heureka Production Nahota na prodej

4) Brak

Gangsteřinu Brak z počátku tohoto milénia lidi obvykle charakterizují třemi kouzelnými slůvky „Český“, „Pulp“ a „Fiction“. I když Brak nemá s Tarantinovým bijákem zase tak moc společného, třebas nejde o povídkový film ani o něco, co si pustíte podruhé, příběh party kluků, kteří se snaží zbavit těla mrtvé prostitutky, dýchá podobnou atmosférou nadsazeného násilí jako Tarantinovy filmy. Bohužel to platí jenom pro první polovinu, než se Brak rozpadne na milion částic.

Brak
Autor: Bontonfilm Brak

3) Choking Hazard

Asi nebudeme daleko od pravdy, když napíšeme, že Choking Hazard vznikal podobně jako Nahota na prodej – jenom filmaři tentokrát svůj kýžený žánr „detektivky“ vyměnili za žánr „zombie hororu říznutého černou komedií“. Něco podobného ostatně kdysi točil Peter Jackson – a koukejte, co z něho vyrostlo! V Choking Hazardu přitom skutečně dochází na nenulový počet úmrtí a reanimací nebožtíků „zombie myslivců“, filmový výsledek ale bohužel postrádá duši stejnou měrou jako jeho ústřední záporáci.

Choking Hazard
Autor: Bontonfilm Choking Hazard

2) Ghoul

Trend nápodoby zahraničních žánrových brutalitek neusíná ani v moderní době. Jsou tomu jenom dva roky, co Petr Jákl natočil svého Ghoula neboli typickou vyvražďovačku ve stylu Blair Witch (neboli „found footage“, chcete-li machrovat před kamarády terminologií) o partě filmařů, kteří na Ukrajině stopují novodobé i starosvětské kanibaly. Je vidět, že s postupem let se našinci v tomto trendu povážlivě zlepšují, ani Ghoul však proti zámořské inspiraci není zrovna konkurentem.

Ghoul. Temný thriller inspirovaný skutečností.
Autor: J.B.J. Film Ghoul. Temný thriller inspirovaný skutečností.

1) Nenasytná Tiffany

Stav se ale rok od roku lepší – jasným důkazem je Nenasytná Tiffany ze stejného roku jako Ghoul. Tentokrát jde o příběh o lidskožravé rostlině, která svého zásobovatele obětí odměňuje ve zlatě! A díky správně odsýpající režii Andyho Fehu je to věru výživné. Bude však trvat ještě celé dekády, než se našinci naučí dělat správně brutální žánrové filmy. Nejde totiž jenom o filmaře, ale i o diváky. Místní holt z nějakého zvláštního důvodu mají příliš velkou fixaci na nadsázku oproti vážnosti, což znamená, že kdo nevolí přístup kašparů, je v nevýhodě. Je holt poznat, že jsou vody českého filmu stále dost neprobádané.

Nenasytná Tiffany
Autor: A COMPANY CZECH Nenasytná Tiffany

Bastardi začínají na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:25.

reklama

reklama