6 nejdrsnějších filmů s drogovými kartely: Od Sicaria ke Kokainu

Jaké filmové předchůdce má seriálová pecka Narcos?
Sicario: Nájemný vrah
Sicario: Nájemný vrah
Lionsgate

reklama

Už v neděli ve 22.15 začne na COOLu 1. série Narcos. Hon na kočku a na myš mezi drogovými kartely Pabla Escobara a protidrogovými agenty se vyznačuje hlavně tím, že z něj není jasné, kdo je tu kočka a kdo myš. Podobnou drsnost a nevypočitatelnost však od filmů o drogách dostáváme pravidelně – a minimálně skrze televizní obrazovku je to náramně fajn podívaná. Drogové kartely totiž ve fikci platí přímo za generátory historek. Dokazuje to vybraná šestice nej filmů z jejich světa!

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Narcos I (1) - upoutávka

06) Tahle země není pro starý

Příběhy o drogách jsou často příběhy o nepřímých či nežádoucích dopadech toho, kterak násilí plodí jen násilí. V Tahle země není pro starý tak vlastně narkomafie hraje spíš podružnou roli, celý biják totiž popisuje, co se stane, pokud někdo najde ranec peněz (patřící narcos) a přivlastní si jej. Co následuje, je přinejmenším řada nešťastných příhod, tedy pokud za nešťastnou příhodu považujeme sérii mnohačetných vražd. Narkotika jsou v tomhle příběhu jen spouštěčem a doprovodným jevem – třeba skrze postavu maniakálního vraha Antona Chigurga. Faktem ale je, že kdyby narkomafie neexistovaly a Pablo Escobar prodával třeba cukroví, na žádné prvotní předávání peněz v poušti by nedošlo...

Tahle země není pro starý
Autor: Miramax Films Tahle země není pro starý

05) Zjizvená tvář

Neoficiální (a poněkud agresivní) povaha překupnictví drog rovněž často vede k ilustraci toho, jak s velkou mocí přichází velká paranoia. Mafiáni z povahy svého povolání nejednají nutně v rukavičkách. Možná si myslíte, že váš šéf v práci je sviňák, ale pokud klientům občas neprostřelí kolena a zaměstnance preventivně neshazuje z vrtulníku, jste zjevně ještě v pohodě! Právě podobný rozklad osobnosti, jemuž určitě napomohly i drogy (a předešlá inklinace k násilí), ale v součtu byla jejím katalyzátorem moc, legendárně vykreslila právě Zjizvená tvář a její Tony Montana.

Al Pacino - Zjizvená tvář
Autor: Universal pictures Al Pacino - Zjizvená tvář

04) Jasné nebezpečí

Kuriózní je také proměna toho, jak veřejnost (skrze filmy) na narkomafii nahlíží. Zatímco dnes je tento pohled velmi cynický, o dvě dekády dříve tomu bylo podstatně jinak. V Jasném nebezpečí se tak americká vláda rozhodne, že narkomafie jednou provždy zničí s pomocí superelitního komanda. Problém je ale v tom, že jsou vojáci po politické změně ponecháni napospas osudu. Harrison Ford tak jako Jack Ryan v zásadě jen vynáší na světlo světa onu politickou stránku – ve srovnání s vítězem našeho žebříčku, kde vláda de facto spolupracuje s narkomafií, je však i relativně drsné Jasné nebezpečí ještě velmi idealistickou verzí podobného příběhu.

Jasné nebezpečí
Autor: Paramount Pictures Jasné nebezpečí

03) Kokain

Ještě před tím, než začal veřejnost fascinovat Pablo Escobar v Narcos, ji mohl fascinovat George Jung v Kokainu. Ve filmu z roku 2001 mu značně pomohla skutečnost, že Junga hrál Johnny Depp na vrcholu popularity, paradoxně však Jung nebyl od Escobara daleko. Pomohl mu totiž v počátku jeho byznysu s kontrolou importu do Miami. Právě Jungovi (jenž v Narcos paradoxně vůbec nevystupuje) Escobar reálně vděčí za velkou porci svého pozdějšího vlivu. Kokain je hodně jiný příběh než Narcos, ale ani jemu nechybějí podobné přísady.

Kokain
Autor: New Line Cinema Kokain

02) Traffic – Nadvláda gangů

Podobně jako v případě Tahle země není pro starý nabízí také Traffic zápletku o tom, jak se jednotlivé elementy drogové války v globalizovaném světě vzájemně ovlivňují a mají vliv i na to, co by jeden nečekal. Máme tu detektiva v Mexiku, drsného politika i jeho drogově závislou dcerušku. Z dnešního pohledu je to celé opět mírně naivní pohled na danou problematiku. Faktem však je, že podobně komplexní film o tom, že mávnutí motýlích křídel v Mexiku může ovlivnit odvykačku ve Státech, zatím stále nevznikl. Traffic tak musí být po zásluze odměněn stříbrnou pozicí.

Traffic - nadvláda gangů
Autor: USA Films Traffic - nadvláda gangů

01) Sicario: Nájemný vrah

Mezi všemi vybranými bijáky je těžké najít ten nejlepší – některé mají lepší děj, jiné zajímavější hrdiny, další jsou nestárnoucí. Nakonec ale musíme cenu nejvyšší udělit čtyři roky starému Sicariovi. Příběh o elitní jednotce, která razí zlikvidovat vůdce jednoho kartelu (jen aby se později ukázalo, že tak činí v zájmu kartelu jiného), umí pořádně chytit za filmové srdéčko a nabídnout atmosféru tak hustou, že by se Křemílek s Vochomůrkou divili. Co jiného ale nakonec čekat od inspirativního prostředí narkomafie, hm?

Sicario: Nájemný vrah
Autor: Lionsgate Sicario: Nájemný vrah

Premiérová 1. série Narcos začíná na Prima COOL už 17. listopadu ve 22.15. Každou neděli budeme dávat dva díly za sebou!

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!