5 nejdrsnějších vesmírných misí: Od Armageddonu k Interstellaru

Vzhůru do nekonečna a ještě dál!
Kosmická elita!
Kosmická elita!
Warner Bros. / Universal Pictures / Touchstone Pictures

reklama

Nekonečný vesmír už po generace jitří fantazii vědců, dobrodruhů i nadšenců. Pohled spíše zástupců prvních dvou kategorií na výlet k Rudé planetě nabídne i náš páteční trhák Mise na Mars od režiséra Briana De Palmy (Zjizvená tvář, Femme Fatale, Mission: Impossible), v němž se posádka lodi Mars II vydá odhalit záhady tajemného marťanského monumentu. Na jejich počest jsme ale vzpomněli i na patero dalších památných kosmických misí, které se doslova trefily do černého!

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Mise na Mars - upoutávka

5) Mise Endurance

Cíl: Najít v cizí galaxii planetu, která přijme přeživší zbytky lidstva

Film: Interstellar

Loňská parádička od Chrise Nolana sice nepotěšila úplně všechny, navzdory všem svým chybičkám je však třeba smeknout klobouk nad využitím hrdinských postav. V době, kdy většina filmových astronautů platí spíše za štěkny (Gravitace) nebo pomatence (Strážci Galaxie) dokázala posádka Endurance (spolu s podporou doma!), že chrabrost se s inteligencí rozhodně nemusí vzájemně vylučovat.

Mimochodem, právě o to více se těšíme na letošního Marťana, v němž Matt Damon jako moderní Robinson Crusoe uvízne (opět) na Marsu a bude se tam pokoušet přežít jenom díky svým nejnadupanějším znalostem!

Interstellar
Autor: Warner Bros. Interstellar

4) Mise Independence a Freedom

Cíl: Přistát na obrovském asteroidu, vyvrtat tu jámu pro bombu a odpálit toho bastarda na atomy!

Film: Armageddon

Máte jistě pravdu, že mise dvojice z titanu (!) sestavených raketoplánů je asi tak realistická jako manévrování plavidla Hana Sola. Tedy nijak zvlášť. Víte ale co? Vlastně nám to vůbec nevadí! Všechny ty hovadinky nad cestováním Armadillem po povrchu planetoidu nebo vrtání pár set metrů hluboko u tělesa o velikosti Texasu totiž pomáhá zapomenout všeprostupující patos tak hustý, jak ho umí jenom Michael Bay!

Armageddon
Autor: Touchstone Pictures Armageddon

3) Mise Discovery 1

Cíl: Odhalit původ MAT-1

Film: 2001: Vesmírná odysea

A teď něco kapku jiného. Vesmírná odysea z roku 1968 sice mívá pověst nejrealističtější, nejdramatičtější, nejopulentnější a kdo ví jaké ještě vesmírné sci-fi v dějinách... pro spoustu diváků však snímek zároveň funguje spíš jako spolehlivý lék proti nespavosti. Pro dnešní videoklipové diváky je možná Kubrickův opus už poněkud rozvláčnější, nelze mu však upřít hlubokou myšlenku a dodnes bezchybné triky. Ostatně právě Mise na Mars se u Vesmírné odysey masivně inspiruje.

Navíc, když už jsme zvedli palec Armageddonu, někde si tu karmu vyspravit přece musíme...

2001: Vesmírná odysea
Autor: Metro-Goldwyn-Mayer 2001: Vesmírná odysea

2) Mise Apollo 13

Cíl: Přežít!

Film: Apollo 13

Doposud jsme řešili jenom fiktivní mise – abychom však naše čtenáře trochu inspirovali, na závěr jsme si nechali filmy na motivy skutečných letů. Apollo 13 s Tomem Hanksem je z uvedené dvojice rozhodně známější. Trhák, který překvapivě věrně tlumočí skutečnou havárii na misi k Měsíci – a spartanský boj o přežití při návratu zpět na Zemi – dodnes platí za etalon kvalitního koukání na to, jak lety do kosmu opravdu vypadají.

Apollo 13
Autor: Universal pictures Apollo 13

1) Mise Frienship 7

Cíl: Dostat do vesmíru prvního Američana

Film: Správná posádka

I skoro fatální cesta Apolla 13 ale bledne vedle snímku Správná posádka (také známý jako Správní hoši, v originále The Right Stuff), který vypráví o počátcích amerického programu Mercury.

Správná posádka totiž disponuje neuvěřitelnou porcí atmosféry mystéria a zároveň ukazuje astronauty tak drsné, že by si z nich do gatí nadělali i hoši z Armageddonu, až se nad výsledkem tají dech! A přitom hlavní mise Johna Glenna v modulu Friendship 7 dosáhla „jen několika oběhů kolem Země. Pro kvalitní zážitek zjevně není třeba handrkovat se po všech čertech!

Správná posádka
Autor: Warner Bros. Správná posádka

Mise na Mars začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!