6 nejikoničtějších akčních béček všech dob: Od Komanda k Rambovi II

Arnoldovy a Slyovy nejlepší bijáky jsou jen špičkou milovaného béčkového ledovce!
Komando
Komando
20th Century Fox

reklama

John Matrix je zpátky – jeho cooltovní Komando na COOLu začíná už ve čtvrtek večer! Arnieho brutální výplach o taťkovi, který ve snaze zachránit svou unesenou dceru vyskočí z letadla, vyloupí obchod se zbraněmi a vyvraždí ostrov plný vojáků, dává vzpomenout na ty nejlepší akční béčka historie. Utřete (nejen) slzu s naší vzpomínkou na ta nejpamátnější!

06) Predátor

Ačkoliv má Predátor i jisté dekonstrukční motivy – přece jen je tu ústřední superkomando vyvražděno a chvílemi je film nebezpečně plný zoufalství – jeho první i poslední třetina vše hraje přímočaře. Film se stal zdrojem celé řady kultovních hlášek („Nemám čas krvácet!“) a názvů („Bezbolestná“) i scén (vykácení džungle) a nelze pochybovat o tom, že jej mnozí mají za jednodušší podívanou, než jakou ve skutečnosti je.

05) Rambo II

První Rambo mohl být tak trochu intoušská věc o dehumanizačním vlivu války a zamyšlením nad rolí veteránů ve společnosti – ve dvojce si však Sly namastil bicáky a vydal se napravit historickou křivdu v podobě prohraného vietnamského konfliktu. Účel byl splněn dosyta a z Ramba se tak stala nová ikona akčního filmu!

04) Robocop

Taktéž Robocop je vlastně satira na osmdesátkové pojetí akce – holt však už v seznamu máme „nejlepší béčka“, nikoliv „průměrná béčka“. Při své ironizaci filmového násilí se ostatně režiséru Verhoevenovi podařilo tak umně fetišizovat všechny ty ustřelené končetiny, hlavy, varlata a další kusy masa, že většina diváků ani nepochopila, že si Verhoeven z celého žánru dělá srandu. Historie se ostatně o pár let na to opakovala s Hvězdnou pěchotou.

03) Skála

Není snad nic, co na Skále nemilovat – tenhle ultimativní akční film osmdesátkového střihu na sebe vrství jednu dokonale patetickou scénu za druhou a slouží jako vyvrcholení evoluce bijáků Arnieho a Slye. Máme tu rebelantského generála, rakety s plynem VX, boj v kultovním vězení i postavu, která de facto slouží jako epilog pro příběh agenta 007!

02) 96 hodin

Velmi solidní čistokrevná béčka vznikají i v poslední době – dalo by se vzpomenout na nového Šíleného Maxe i Johna Wicka. Pokud bychom však měli skutečně vypíchnout béčko jako bič, pak by to muselo být jedině 96 hodin. Přímočará story oživila trend moderních akčních filmů se srdcem, nikoliv hlavou, a zdejší přemíra headshotů pak byla inspirativní zjevně i pro pozdější filmy Keanu Reevese.

01) Komando

Na počátku toho všeho byl však jediný film. Komando nám ukazuje, co je vlastně v životě dobrého akčního béčka nejdůležitější: příběh je snadný, ale nikoliv primitivní – musíme se s ním totiž všichni identifikovat a hrdinovi musí dávat motiv k hláškování i drsnosti. Přesto je zápletka tak trochu jen omluvou pro přehlídku akce tak hustokruté, až skoro litujeme, že to celé není videohra.

A právě v tom bylo Komando navždy přelomové!

Komando začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:00.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!