6 nejlepších akčních filmů s roboty: Od Terminátora k Transformers

Které robotí akčňáky patří na vrchol svého subžánru?
Já, robot
Já, robot
20th Century Fox

reklama

Už v sobotu večer dojde na COOLu na vzpouru strojů – nikoliv skrz další díl Terminátora, ale skrz sci-fi kriminálku Já, robot. Will Smith zde jako futuristický detektiv vyšetřuje vraždu, kterou by – jako první podobný případ na světě – mohl spáchat robot. A dostane se tím na stopu krutopřísné konspiraci, která vyvrcholí... velkou plecháčskou akcí! Já, robot kráčí v nejlepší tradici svého žánru, jenž se divákům nikdy nebál ukázat pořádný plechomlejn. Kde se povedl nejvíc?

06) Ocelová pěst

Film s roboty nemusí nutně znamenat plecháče snažící se vyhubit lidstvo. Třeba v Ocelové pěsti spolu naopak robotičtí gladiátoři svádějí bitvy o čest a slávu. Lidští hrdinové tu nechybějí – jsou to právě oni, kdo za sledování robotů platí i kdo roboty montuje a opravuje. Ocelová pěst je tak jakýsi dokonalým robotickým Rambem, a to ačkoliv tu Hugh Jackman hraje jenom montéra, nikoliv bitkaře!

05) Pacific Rim – Útok na Zemi

V Pacific Rim se lidmi ovládaní roboti už rovnou staví do šiku proti hnusu z vesmíru, stále obří plecháče (či spíše mechy) však stále řídí lidští piloti. Výsledkem je netradiční akční biják, jehož hlavními hrdiny jsou pořád lidé… ale když se něco semele, na plátně do sebe vidíme řezat tisíce tun oceli. Buď jak buď, dokonalá kombinace.

04) Transformers

Snaha robotů pomáhat pak kulminuje v Transformers, kde nám hodní vesmírní roboti pomáhají přežít proti zlým vesmírným robotům! To mnohdy vede k prazvláštním situacím, kdy si Michael Bay neodpustí zpomalené záběry na heroické americké vojáky… jen aby situaci o pár minut později vlastně zachránili robotičtí imigranti z vesmíru. Díky Bayově filmové magii si však průměrný divák uvědomí všechny dějové díry až při odchodu z kina, a není snad právě to oním opojným kouzlem filmu?

03) Ghost in the Shell

Bylo by trestuhodné nezmínit v robotické akci alespoň jedno anime, a těžko by se vzhledem ke kybernetice hledalo něco významnějšího než Ghost in the Shell. Příběh o umělé inteligenci, která se snaží vymanit ze svých okovů – a činí tak i skrze brutální přestřelky s robotkou z policie anebo ovládnutí kráčejícího tanku – svým vizuálem ovlivnil filmový Matrix. Moderní hraná verze je však jenom stínem původního animovaného bijáku, takže pozor na ni!

02) Já, robot

Je jich hodně, jsou hbití jako čamrdy a rádi útočí v rojích – i když Já, robot vychází z intelektuální povídkové série Issaca Asimova, nic to filmu nebrání servírovat co deset minut jednu akční scénu. Roboti nabíhají přímo před hlaveň Willa Smithe a musíme říct, že je závěrečná akční šaráda echt povedená. Bonusem je pak fakt, že ne všichni roboti jsou zlí – a i ti zlí mají vlastně svým způsobem pochopitelný motiv.

01) Terminátor 2: Den zúčtování

Ultimátní robotická akce však může mít jenom jméno Terminátor! I když bychom rádi zmínili i první biják, faktem je, že ten druhý má zkrátka mnohem „robotičtější“ premisu i povedenější akční scény. Termix 2 proti sobě jednak staví hned dva roboty, díky čemuž si akce ocel na ocel užijeme dosyta. Čistě pro počet robotů by se pak dal zmínit i Termix 3 nebo (jenom pro akci) i Termix Salvation, ale ty by nutně musely skončit daleko na chvostu robotických filmů. Takže: Hasta la vista, baby!

Já, robot začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!