5 nejlepších antických (super)hrdinů: Které komiksové legendy inspirovali?

Prototypy Batmana a Kapitána Ameriky.
Herkules a Hulk
Herkules a Hulk
Summit Entertainment/Marvel Studios

reklama

Už v sobotu večer se na nás vyřítí čtyři roky starý Herkules: Zrození legendy. Snímek Rennyho Harlina (Smrtonosná past 2) představí prvopočátky nejslavnějšího řeckého reka, jehož příběhy inspirují superhrdiny... vlastně až dodnes. Nevěříte? Stačí se podívat nejen na Herkula, ale i jeho antické kolegy.

05) Odyseus

Něco jako: Kapitán Amerika

Účastnil se velké války, po cestě domů se však „ztratil“ a navrátil se až dlouhé dekády poté. Popsali jsme právě Odysea nebo filmovou verzi Kapitána Ameriky? Popravdě: oba dva! Podobnosti antických reků se superhrdiny sice budou mnohdy spíše okrajové (přece jen uběhlo mezitím pár milénií kultury), zrovna v případě Odysea je však (v jeho moderních verzích) dodnes znát důraz na klasické hodnoty cti a dobrosrdečnosti.

04) Perseus

Něco jako: Iron Man

Podobně jako Herkules je i Perseus polobohem – jeho nejslavnější čin, totiž využití hlavy medúzy k likvidaci mořské příšery Ceta (v moderních filmech Krakena…), však vedl k jeho zásnubám s Andromedou a všemožným dalším ženáčským patáliím. Volíme tedy podobnost s Iron Manem – Perseovo řešení porážky obrovské bestie je totiž rozhodně kreativní.

03) Achiles

Něco jako: Superman

Perfektní hrdina z časů Trojské války neměl žádnou chybičku – snad až na svou pověstnou patu. Během konfliktu si Achiles vysloužil slávu za zabití Hektora, nakonec jej však přesto dostihl osud, když jej šíp zasáhl do paty – jediného místa, které neošplouchly vody řeky Styx, když dodaly Achilovi jeho nadlidských kvalit. Svého druhu byl tak Achiles volně srovnatelný třeba se Supermanem a jeho alergií na kryptonit.  

02) Xena

Něco jako: Wonder Woman

Jasně, Xena je antická hrdinka vymyšlená až v moderní éře – což znamená, že neexistovala. To však dost možná ani většina jmen kolem. Podstatné je, že v moderní éře má Xena relativně vyšší kult než Achiles nebo Herkules – podařilo se jí totiž reprezentovat (ZNAČNĚ upravenou) mytologii očima nové postavy. A navíc má prsa, což je vždycky bonus! Není se čemu divit, že jako hrdinka v (dnes nahlíženém) světě antických hrdinů je tak Xena tak trochu cosi jako zašpiněnější, ale unikátní Wonder Woman. Anebo třeba taky jednorožec.

01) Herkules

Něco jako: Hulk nebo Superman

Hej, říkali jsme, že můžeme vágně srovnat starořecké reky a moderní superhrdiny – ne, že měli ve starověku zrovna obrovskou fantazii. Herkules nemá zrovna mnoho slabin, tedy když pomineme jeho občasné záchvaty šílenství, po kterých mohl řádit stejně jako Hulk. Na druhou stranu byl zdaleka nejpopulárnějším nadčlověkem starověku – což je status, v němž se mu rovná snad jenom Superman. Ten je navíc sám ufoun ve světě lidí. Což u Herkula, po tátovi polobohovi, do podobnosti sedí víc než zdatně.

Herkules: Zrození legendy začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.15.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!