6 nejlepších asijských fantasy: Cesta do fantazie vs. Tygr a drak

Jak vypadá Tolkien na východě?
Zakázané království
Zakázané království
Lionsgate

reklama

V sobotu ve 20.00 se vám na COOLu představí tak trochu unikátní fantasy – Jet Li a Jackie Chan se tam totiž sejdou v Zakázaném království! I když tenhle biják začíná v současnosti, netrvá dlouho, než se přesune to časů bohů a legend – ve východním pojetí je však výsledek mnohem exotičtější než většina provařených západních fantasy. Které bratránky Zakázaného království se vyplatí znát?

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Zakázané království - upoutávka

06) Velká čínská zeď

Poslední velká fantasy je méně než rok stará – a ilustruje jeden z možných přístupů k východní fantasy… skrze obsazení západní tváře. I když totiž ve Velké čínské zdi hraje hlavní roli Matt Damon, ve skutečnosti je celý film natočený Číňany. Rovněž je tu znát odlišný přístup k mytologii. Zatímco na západě raději letí Středozemě a jiné bájné kraje, jež sice rámcově vycházejí z naší historie (ale nikoliv absolutně), v Číně se v klidu využívá vlastní upravená historie, dějepis nedějepis!

Velká čínská zeď
Autor: Universal pictures Velká čínská zeď

05) Tygr a drak

Zřejmě nejvýraznějším příkladem podobného křížence historie a fantasy je slavný Tygr a drak. I když je jasné, že je rámcově zasazen do dějin (dokonce do relativně nedávných), bojový styl žánru wuxia i celková magická poetika rozhodně nepřipomínají nic ze skutečných dějin. Fantazie na čínský způsob je zkrátka odlišná – bere si hodně i ze superhrdinského žánru, ale z logických důvodů zůstává často v minulosti, takže výsledek dovede překvapit všechny typy diváků!

04) Mýtus

Máte problém si představit Jackieho Chana ve vážnější roli? Pak nehledejte dále, než za hranicemi The Myth, kde Chan hraje archeologa snícího o svém starověkém já, jež chránilo čínskou princeznu před nejrůznějšími příkořími. Opět se tak kombinuje přítomnost a minulost, což je nápadně častý (ač ne absolutně) prvek čínské fantasy. Na každý pád to vypadá, že recept funguje – The Myth vydělal hory peněz a inspiroval davy následovníků.

Mýtus
Autor: JCE Movies Limited Mýtus

03) Princezna Mononoke

Krom nekonečných čínských velkofilmů, v nichž v roli komparzu obvykle vystupuje několik armádních divizí, se však asijské fantasy věnuje i Země vycházejícího slunce. A pořádně! V Japonsku, jak nejspíše víte, krutě letí manga a anime – a unikátní lyrika i přítomnost prvků japonské mytologie tak umějí z každého lepšího díla udělat umělecký skvost. Princezna Mononoke, která je vzdor fantasy zasazení vlastně aktuální polemikou o poškozování přírody, proto patří mezi nejlepší místní kousky.

Princezna Mononoke
Autor: Studio Ghibli Princezna Mononoke

02) Hrdina

Kontumačně i stylem ji přesto o prsa překonává další čínský flák – Hrdina. Snímek stylově vycházející z Tygra a draka nabídl „více téhož“, ale navíc s prakticky už artovým oděním. Statistiky ukazují, že 90 % diváků nemělo nejmenší ponětí, o co ve filmu šlo – opojná režie a umělecké rámování obrazů do nejrůznějších barev ale všem i přesto vzaly dech!

Hrdina
Autor: Miramax Films Hrdina

01) Cesta do fantazie

Pro cenu vítězů se ale nakonec musíme opět vrátit do Japonska – vzdor obrovské rozloze čínské fantasy (říznutých spíše národními eposy) jsou to totiž jenom Japonci, kdo umí naservírovat vybrané pohádky tak, jako nikdo jiný na celém světě. Cesta do fantazie pochází ze stejné dílny jako Mononoke, servíruje však ještě poetičtější nádheru, která vám pozvedne nejen ducha, ale nakonec i mysl!

Cesta do fantazie
Autor: Studio Ghibli Cesta do fantazie

Zakázané království začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

reklama

reklama