7 nejlepších dobrodružných komedií všech dob: Od Mumie k Jumanji

Kdo všechno by mohl vyzvat na souboj Indiana Jonese?
Mumie
Mumie
Universal pictures

reklama

V pátek večer na COOL dorazí dobrodružná komedie Cesta kolem světa za 80 dní. Jackie Chan tu doprovodí „Willyho“ Fogga s tváří Steva Coogana na steampunkovou cestu kolem viktoriánské zeměkoule a výsledek v sobě bude kombinovat Jackieho tradiční kaskadérské kousky s porcí vtipu. Tenhle svébytný dobrodružný žánr má na kontě celou řadu legendárních bijáků – na počest Jackieho globálního závodu jsme vzpomněli na sedm nejlepších!

07) Jumanji: Vítejte v džungli!

Jumanji: Vítejte v džungli! je si sice teoreticky inspirováno devadesátkovým Jumanji, v praxi si však půjčilo mustr spíš od Indiana Jonese a jemu podobných videoher včetně Tomb Raidera a Uncharted. V nějakém normálním vesmíru by z toho byl provar, v tom našem jsme ale dostali jedno z nejmilejších překvápek roku 2017. Právě humor totiž překoval generickou story do zábavné pecky!

Jumanji: Vítejte v džungli
Autor: Columbia Pictures Jumanji: Vítejte v džungli

06) Hledá se Nemo

Zábavná dobrodružství nemusejí prožívat jen lidé, ale i zvířátka! A je jen málo cestovních bijáků lepších než Hledá se Nemo. Teoreticky by šlo namítnout, že komedie zde vzniká až v druhém plánu, ale chyba lávky – Pixar vždycky točil filmy pro celou rodinu a v těch je komedie naprosto zásadní přísadou, která pojí dohromady segmenty určené spíš malým divákům s těmi určenými spíš velkým divákům.

Hledá se Nemo
Autor: Pixar Hledá se Nemo

05) Zlaté opojení

Také Zlaté opojení přináší hodně odlišný koncept dobrodružné komedie. V první řadě tím, že jde o němý film Charlieho Chaplina z roku 1925. Tedy z doby, kdy babičky mnoha z nás ještě tahaly kačera na dvoře. V řadě druhé je však Zlatá horečka (o cestě Chaplinova Tuláka za zlatavým štěstím) po čertech dobrou groteskou, jejíž recept díky sázce na humor velmi dobře funguje i v éře smartfounů.

Zlaté opojení
Autor: United Artists Zlaté opojení

04) Honba za diamantem

Jsme zpátky v tradiční kategorii bijáků podobnějších Cestě kolem světa za 80 dní – a na bramborovém místě si hoví Honba za diamantem. Byť snímek opět nepopře inspiraci u Indyho, přesazení do moderní doby (v éře vzniku) a větší důraz na romantickou zápletku z něj i dnes dovedou uplést jeho obstojnou konkurenci.

Honba za diamantem
Autor: 20th Century Fox Honba za diamantem

03) Mumie

Příjemnou variací na dobrodrůžo, které umí pobavit i vyděsit, je rovněž Mumie z roku 1999. O něco sarkastičtější a o dost fantastičtější (Indy o artefakty typicky soupeří s lidmi) biják voní sladkou atmosférou starého Egypta a pomáhá si i tím, že se neberte příliš vážně. Až jednou Disney koupí i Universal, moc se těšíme na nevyhnutelný crossover právě s Indym, který oba slavné „archeology“ svede dohromady.

Mumie
Autor: Universal pictures Mumie

02) Dobyvatelé ztracené archy

Jméno „Indiana Jones“ lavíruje tématem už od prvního odstavce – a konečně se k němu dostáváme! Není pochyb o tom, jak moc Indiana Jones ovlivnil celý dobrodružný žánr, sám byl ostatně zamýšlen jako pocta kořenům filmového dobrodrůža. Ona pocta nakonec redefinovala pravidla filmů, v nichž se hrdinové exotickým prostředím honí po nějaké starém artefaktu. Ale ani Indy není v obecnějším pojetí vtipného dobrodružství tím nejlepším, co lze najít...

Dobyvatelé ztracené archy
Autor: Paramount Pictures Dobyvatelé ztracené archy

01) Návrat do budoucnosti

Budeme-li totiž technicky vzato akurátní, dost možná nejlepší dobrodružnou komedií o cestování je Návrat do budoucnosti! Jasně, cestuje se tu spíše časem nežli prostorem, ale výsledek dnes funguje stejně dobře jako v době premiéry. Může za to opět komediální jádro příběhu – okamžiky, kdy se vás snaží sbalit vaše vlastní máma v době, kdy byla šťabajzna k pohledání, budou prostě fungovat za každého věku!

Návrat do budoucnosti
Autor: Universal pictures Návrat do budoucnosti

Cesta kolem světa za 80 dní začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!