50 nejlepších fantasy všech dob (#10-#1)

Viděli jste všechny nejlepší fantasy filmy, jaké kdy byly natočeny?
Pán prstenů a Nekonečný příběh
Pán prstenů a Nekonečný příběh
Warner Bros.

reklama

Konečně jdeme do finále! Náš přehled nej fantasy bijáků historie vrcholí, tipnete si, kdo bude vítězem?

NEJLEPŠÍ FANTASY VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

NEJLEPŠÍ SCI-FI VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

10) Čaroděj ze země Oz

Poslední (respektive první...) desítku začínáme bijákem, který řada z vás možná neviděla. A je to chyba! Americký Čaroděj ze země Oz totiž položil základy davům následovníků v podstatě se jedná o nejcitovanější fantasy všech dob. Slavná věta: „Už nejsme v Kansasu.“ totiž zazněla třeba i v Avatarovi!

09) Hvězdný prach

Oproti tomu magický Hvězdný prach opět ilustruje, jak tenká může být hranice mezi fantasy a pohádkou. Příběh o putování hrdiny a padlé hvězdičky magickou zemí nepostrádá romanci, vtip ani drama. V součtu však umí pohladit hlavně napínavým koncem, který rozveselí a dojme i ty největší cyniky.

08) Harry Potter a Fénixův řád

Jde do tuhého a boj proti vy-víte-komu graduje! Pátý Harry nabízí temnější atmosféru než předešlé díly a dává na odiv, že bude jen a jen hůř. Tenhle klid před bouří se sice ještě nenaplní – ale to neznamená, že se na něj (i kvůli libovému finále) nedá koukat pořád dokola.

07) Nekonečný příběh

Stále jsme však nevyčerpali ani jemnější pohádky – pokud tedy pomineme scénu v bažině, z níž jsme všichni měli noční můry. Nekonečný příběh bez debat ovlivnil celou generaci diváků. Jeho pojetí netradiční fantasy, do níž se lze přenést z reálného světa, totiž nabídlo recept, na který diváci nikdy nepřestanou slyšet.

06) Excalibur

A na podobně magické notě se nese i původní Excalibur. Také tentokrát výsledku mocně pomohla hudba a kamera, která z moderních kulis vyčarovala svět ještě magičtější, než je předaleká galaxie. Excalibur posloužil jako mustr k epickému příběhu v další evoluci žánru – a nedostali bychom bez něj třeba Pána prstenů.

05) Pán prstenů: Dvě věže

Vítejte ve skutečné cílové rovince. Ve Dvou věžích, druhém díle Pána prstenů, začalo jít opravdu do tuhého. S odstupem času je však evidentní, že chození se Stromovousem není tak super jako bitva v Helmově žlebu, takže se jedná o nejslabší díl legendární trilogie Petera Jacksona.

04) Velká ryba

Na místě bramborovém zůstal náš poslední netradiční fantasy biják – a opět je od Tima Burtona! Velká ryba je vcelku moderním příběhem, pohádkové jádro však nejenže neskrývá, ale naopak ho dává bujaře na odiv. A co je nejdůležitější, i navzdory temnějším odbočkám má finále, které vám vlije do žil nefalšovanou slzopudnou radost.

03) Pán prstenů: Návrat krále

Bronz si pro sebe uzmulo finále trilogie Pán prstenů, v němž celý příběh došel svého vrcholu. Epika by se tu dala krájet na mnoha úrovních, ještě podstatnější však je, že celý příběh Froda a jeho party dojde v setsakra dlouhém epilogu svému finále, u nějž nelze neuronit celý potok slz…

02) Harry Potter a Vězeň z Azkabanu

Na stříbrné příčce skončil třetí Harry Potter s nejzajímavějším dílem celé série. Ačkoliv je Vězeň z Azkabanu díky cestám časem tak trochu sci-fi, už jsme si několikrát řekli, že hranice mezi žánry dovedou být značně tenké. Zrovna v tomto případě se však chce říct – díky za to, výsledek je totiž nejen unikátní, ale i naprosto perfektní.

01) Pán prstenů: Společenstvo prstenu

Tramtadadá! Společenstvo prstenu má na rozdávání nejvíc magie široko daleko a je dokonalou předzvěstí velkého dobrodružství, které je inspirativní i po milionté repríze. Nikoliv nadarmo tenhle film definoval novou podobu filmové fantasy – a navždy se tak zapsal nejen do historie Středozemě, ale i do historie filmu jako takové.

NEJLEPŠÍ FANTASY VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

NEJLEPŠÍ SCI-FI VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama