50 nejlepších fantasy všech dob (#30-#21)

Viděli jste všechny nejlepší fantasy filmy, jaké kdy byly natočeny?
Constantine a Ospalá díra
Constantine a Ospalá díra
Warner Bros./Paramount Pictures

reklama

Pokračujeme v našem výletě po nejlepších fantasy filmových dějin. Na Harryho Pottera dojde i tentokrát, rozhodně toho ale vychválíme daleko víc.

NEJLEPŠÍ FANTASY VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

NEJLEPŠÍ SCI-FI VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

30) Frankenstein

Třetí seznam zahájíme legendárním hororem. Ačkoliv se Frankenstein objevil na velkém plátně už mnohokrát, jeho verze z roku 1994 se nám zapsala do podvědomí nejvíc. Na rozdíl od řady jiných verzí je totiž tahle mutace hororem par excellence.

29) Herkules

Ačkoliv byl u nás stejnojmenný seriál svého času populárnější, animák z roku 1997 má stále hodně do sebe. Herkules je sice absolutní disneyovskou sázkou na jistotu, díky jeho supersympatickým postavám mu však ani trochu nevadí.

28) Princezna nevěsta

A nemlich totéž platí i o kultovní Princezně nevěstě. Magická pohádka, která je stejně zastřená, jako i hravá, vytyčila cestu směrem k podvratným hraným fantasy. Nebýt Princezny nevěsty, nemuseli bychom se dočkat třeba Hvězdného prachu. Ale s tím se ještě v našem seznamu potkáme...

27) Hellboy 2: Zlatá armáda

Na dalším místě čeká hromotluk rovnou z pekla! Ale není se čeho bát – tenhle ďábel stojí na světlé straně Síly a brání lidstvo i v okamžiku, kdy si to skoro nezaslouží. Zlatá armáda je jednou z nejlepších urban fantasy vůbec, a nejspíš budete souhlasit s tím, že ladně překonává už tak skvělý první díl.

26) Harry Potter a Kámen mudrců

První Harry Potter skončil těsně nad polovinou našeho seznamu, jak ale určitě víte, tenhle chlapec s čarovnou hůlkou se v jedničce teprve zahříval. Výsledek nebyl tak opojně magický jako v případě „konkurenčního“ Pána prstenů – ale na druhou stranu, kvůli tomuhle bijáku dodnes čekáme na dopis z Bradavic...

25) Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách

Symbolicky doprostřed jsme umístili jednu z mála českých urban fantasy, ačkoliv by Konec vodníků v Čechách v době premiéry takhle nikdo nenazval. Topení doktora Mráčka sice logicky nedobylo svět, je ale tak nápadité a zábavné, že ho prostě nejde opomenout.

24) Constantine

Constantine je vlastně také urban fantasy - ale výrazně drsnější! Story o věčně pokuřujícím deprimovaném floutkovi, který na Zemi bojuje proti silám z pekla, platí za onen unikátní typ jednohubky, kterou jde sledovat stále dokola. A to si pište, že to zrovna u Constantinea často děláme!

23) Harry Potter a Relikvie smrti - část 2

Velké finále ságy o Harrym nabídlo silné emoce, skvělé triky a hutné drama – do užšího výběru se však probojovat nemohlo, protože jsme tak nějak všichni věděli, co od něj očekávat. Harry každopádně skončil se ctí, a to navzdory (dnes už víceméně zastaralému) rozdělení posledního filmu vedví.

22) Ospalá díra

Za trochu zapadlejší klasiku naopak platí Ospalá díra, a to nejen kvůli tomu, že dnes máme Johnnyho Deppa spojeného hlavně s jeho očními stíny. Kvalitní kombinace historie, fantasy a hororu inspirovala davy následovníků včetně (pro někoho slavnějšího) Van Helsinga s Hughem Jackmanem.

21) Ať žijí duchové!

A stylově na konci třetího seznamu si dáme ještě jednu českou fantasy v našem výběru. Ať žijí duchové jsou samozřejmě z půlky pohádkou, právě dětinská poetika však zajišťuje, že se na tuhle českou klasiku můžete s klidem dívat dodnes.

NEJLEPŠÍ FANTASY VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

NEJLEPŠÍ SCI-FI VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama