50 nejlepších fantasy všech dob (#40-#31)

Viděli jste všechny nejlepší fantasy filmy, jaké kdy byly natočeny?
Harry Potter a Hellboy
Harry Potter a Hellboy
Warner Bros./Sony Pictures Releasing

reklama

Naše jízda fantasy světy pokračuje, tentokrát se vydáme ze středověké éry až k urban fantasy. Poznejte, kteří výtečníci se umístili v "bramborové desítce".

NEJLEPŠÍ FANTASY VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

NEJLEPŠÍ SCI-FI VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

40) Ukradené Vánoce

Když se řekne „fantasy“, ani zdaleka to nemusí znamenat jen kouzelníky a podobné hrdiny. Ukradené Vánoce od Tima Burtona krásně připomínají, že byly v srdci původních fantasy pohádky – a pohádky samozřejmě můžou vypadat i jako klasicky animovaná (skoro)burtonovka.

39) Harry Potter a Ohnivý pohár

To však neznamená, že se v našem přehledu nepotkáme s tradičnější podobou moderní fantasy. Čtyřka Harryho Pottera si zaslouží solidní, byť nikoliv ultimátní umístění jako příjemně „vatový“ díl, který úspěšně posouvá příběh k nevyhnutelnému setkání s vy-víte-kým.

38) Rebelka

Občas se však nemusí moc experimentovat - na skvělou fantasy totiž stačí i vtipné a parádně sepsané postavy. Tak jako v Rebelce, která jen tak mimochodem platí i za jeden z nejsympatičtějších animáků minulé dekády.

37) Sedmá Sindibádova cesta

I filmové fantasy ale nějak začínaly - a velkou klasikou žánru je hlavně pravěký Sindibád z konce 50. let. Byť jde technicky o „pseudohistorický“ žánr známý jako „meče a sandály“, z dnešního pohledu má Sindibád nejen všech prvky fantasy dobrodružství, ale především vydláždil cestu mnoha svým následovníkům.

36) Hellboy

S moderní trikovou úrovní jsme se však přeci jen mohli dočkat řady nových krás - třeba rudého pekelníka, který při pokuřování doutníků rozbíjí ústa Karlu Rodenovi. Hellboy jasně patří do subžánru urban fantasy, prapůvodní mytologické kořeny mu však upřít nelze – a rozhodně je fajn, že je umí i hravě ironizovat.

35) Poslední jednorožec

Po většinu historie kinematografie byly tím hlavním formátem pro fantasy bijáky (i kvůli trikové stránce) animované filmy. A mezi ty nejlepší určitě patří japonský Poslední jednorožec, který je oproti řadě hraných kousků mnohem pomalejší, poetičtější a logicky i méně akční - a vůbec to nevadí!

34) Jáson a Argonauti

Není moc fantasy bijáků, které vydláždily cestu tolika následovníkům. Podobně jako Sindibád, i Jáson posunul díky trikům Raye Harryhausena celý žánr krůček dál. A to prosím mluvíme o dávných 60. letech!

33) Mrtvá nevěsta Tima Burtona

I další temná animovaná fantasy z tohohle žebříčku je tak trochu jiného ranku – a opět pochází z Burtonovy produkce (tentokrát ji přímo režíroval). Ačkoliv je Mrtvá nevěsta ponurým záhrobním příběhem, i přesto zvládne potěšit každého se srdcem na pravém (i levém) místě.

32) Píseň moře

Podobně "jiná" je pak i překrásná irská pohádka Píseň moře. Opět zapomeňte na tolkienovské kulisy, poetičtější mytologie původního smyslu slova je zpět. Příběh malé holčičky, která zjišťuje, že je poslední vílou, zahřeje na duši i kované cyniky!

31) Harry Potter a Princ dvojí krve

V kouzelnickém světě začíná jít do tuhého – vy víte kdo je zpět a dlouhé roky gradující bitva s ním se rozjíždí na plné obrátky. Ačkoliv se v šestém díle Harryho Pottera ani zdaleka nedočkáme vyvrcholení, houstnoucí atmosféra to (ruku v ruce s krásně vybalancovaným humorem) bohatě vynahrazuje.

NEJLEPŠÍ FANTASY VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

NEJLEPŠÍ SCI-FI VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama