50 nejlepších fantasy všech dob (#50-#41)

Viděli jste všechny nejlepší fantasy filmy, jaké kdy byly natočeny?
Warcraft a Thor: Ragnarok
Warcraft a Thor: Ragnarok
Universal Pictures/Marvel Studios

reklama

Unikněte s námi do světa fantazie, kde se nekladou hranice představivosti. Anebo že by tomu v případě nejlepších fantasy filmů bylo naopak? Mrkli jsme na "první" desítku těch nej z nich.

NEJLEPŠÍ FANTASY VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

NEJLEPŠÍ SCI-FI VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

50) Harry Potter a Relikvie smrti - část 1

Zní to možná paradoxně, začínat u na konce jedné z nejslavnějších fantasy ság všech dob. První část Relikvií smrti je však tažena ke dnu tím, že poslední Harryho příběh jen nakousne, aniž by jej pořádně dojedla. Pořád se však jedná o velkolepý (a občas i vcelku dojemný) potterovský biják, takže v tomhle žebříčku nemůže chybět.

49) Doctor Strange

V dnešním světě je hranice mezi žánry často notně mlhavá. Stejně jako někteří označují za „fantasy ve vesmíru“ Star Wars, i Doctora Strange jde vlastně chápat jako „sci-fi ve fantasy kulisách“. Nic to však nemění na tom, že má titulní hrdina rozhodně blíž k magii, takže se lépe vyjímá v tomhle žebříčku.

48) King Kong

King Kong z roku 2005 vůbec není k zahození, stejně jako jeho předchůdce z roku 1976. Tím největším opičím králem ale může být jen King Kong z roku 1933, který dodnes platí za fascinující a revoluční podívanou, jíž vděčíme za armádu dalších "monstrfilmů". Dejte mu někdy šanci!

47) Král Artuš: Legenda o meči

Není asi třeba vysvětlovat, proč si většina lidí pod „fantasy“ představí spíš bijáky jako je Král Artuš. Opulentní bitvy, středověké prostředí a v hlavní roli přerostlé kovové párátko. Legenda o meči sice sklidila dost rozporuplné reakce, i tak ale jde o hutný fantasy ekvivalent pořádně chutného popcornu.

46) Drákula

Jistě, příběh temného krvesaje je dnes už poněkud archaický. Pro relativně věrné přetlumočení legendy ale nemůžete vyrazit jinam než ke Coppolovi. Drákula spoluzaložil základy hororu, jenž se časem podepsal i na vývoji fantasy – a jeho filmová verze z roku 1992 původní román tlumočí pro moderní publikum zdaleka nejvěrněji.

45) Warcraft: První střet

Na to, jaká očekávání se pojí se značkou Warcraft, je tahle příčka na první pohled zklamáním. První střet však zápasil jak s extrémní konkurencí ve světě filmu, tak i s extrémním postavením ve světě her. Zasadit tenhle opulentní biják mezi padesátku nejlepších fantasy je tak nakonec přeci jen výhra.

44) Thor: Ragnarok

Ačkoliv je linie mezi sci-fi a fantasy i v tomto případě zatraceně tenká, nelze popřít, že ve třetím Thorovi běhají mytologičtí (super)hrdinové, kteří prožívají (nejen) mytologické příběhy. Ragnarok tak demonstruje, že není dobrých a špatných žánrů, ale jen dobrých a špatných filmů.

43) Harry Potter a Tajemná komnata

Druhý film s Harrym Potterem je dnes ceněný hlavně kvůli tomu, jak začal rozšiřovat čarodějný svět. Pokud jste neznali knihy, mohli jste si myslet, že bude s vy-víte-kým po prvním bijáku ámen. Dvojka však jasně naznačila, co bude leitmotivem téhle ságy, a má tolik skvělých novinek (Bazilišek, Tajemná komnata, profesor Lockhart!), že ji prostě nejde jen tak přehlédnout.

42) Kubo a kouzelný meč

Je ohromná škola, že tak moc zapadl sympatický animák u Kubovi z roku 2016. Vcelku dospělá pohádka o pohádkáři, který se stane hrdinou vlastního příběhu, servíruje nejen srandovní efekty, ale i hlubší myšlenky. A v samotném záběru umí neskutečně chytit za srdce!

41) Most do země Terabithia

Podobně přízemní je pak i nečekaně temný Most do země Terabithia. Ukazuje totiž, že může být hranice mezi fantasy a fantazií velmi, velmi tenká. Koneckonců, všichni dobře víme, že jsou filmy z tohohle žebříčku "jen" rozpustilá fikce. To jim ale vůbec nic neubírá na inspirativnosti a na dopadu. Ba naopak!

NEJLEPŠÍ FANTASY VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

NEJLEPŠÍ SCI-FI VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!