7 nejlepších filmových duelů: Od Gladiátora k Rockymu

Když se nezastavitelná síla střetne s nepohnutelným objektem.
Rocky III
Rocky III
United Artists

reklama

V sobotu vás na COOLu čeká legendární Rocky III. V závěru tohoto bijáku samozřejmě nemůže chybět další brutální mač, filmové duely však k akčnímu filmu patří stejně jako sarkastické hlášky nebo plamenné výbuchy. Na počest mistra Balboy jsme vybrali sedm nejlepších.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Rocky III - upoutávka

07) John Matrix vs. Bennett (Komando)

OK, možná tu chybí pořádná choreografie ruku v ruce s delší stopáží a snad tu ani nikdo nikdy nepochyboval o tom, kdo vlastně vyhraje. Nic to nemění na tom, že jen málokterý souboj je takovou esencí machismu ruku v ruce s dokonale přehnanými osmdesátkovými hláškami. Tenhle duel prostě dodnes šlape, a víte vůbec proč? Protože Bennett potřeboval upustit trochu páry!

06) Rocky Balboa vs. Apollo Creed (Rocky)

Jenom málokterý filmový duel je tak prototypální jako právě ten z Rockyho. Sylvester tu dostává nakládačku jako maso na řízky, než se náš milovaný italský hřebec z posledních sil zvedne a začne zápas obracet! S postupem času se z tohoto „zvratu“ stalo klišé, ale Rocky je jedním z filmů, které tenhle návrat v hodině dvanácté zpopularizovaly!

05) Anakin vs. Obi-Wan (Star Wars: Epizoda III)

Kdybychom měli vybrat nejlepší souboj na meče z Hvězdných válek, budeme asi muset sáhnout po Skryté hrozbě – v té se ovšem mečují (po většinu doby) tři nezmaři, nikoliv dva. Lehce kontumačně proto musíme vybrat duel z Pomsty Sithů. I když by asi mohl být o něco svižnější, jako opulentní poslední chod uzavřel prequelovou trilogii tak osudově, až nám z toho spadla čelist.

04) Jason vs. Desh (Bourneovo ultimátum)

Již první Bourne disponoval kultovními řezbami, ale teprve ten druhý díky nekompromisní režii Paula Greengrasse přišel se skutečně inovativními honičkami, při nichž chudáci kameramani museli přeskakovat spolu s herci-kaskadéry, a tak se není čemu divit, že se kamera ve filmu třese jako vyděšený ratlík. Po éře Matrixu definoval Bourne novou podobu filmových soubojů, která svou brutalitou a utilitárností vládne vlastně dodnes. I když se při ní třeba kamera už třese trochu méně.

03) Maximus vs. Commudus (Gladiátor)

Základem každého dobrého duelu je nefér postavení hlavního geroje. Pokud se rovnou nepere s robotem, ufounem, démonem nebo mistrem, je nutno mu ještě před zahájením scény alespoň zpřerážet nohy a pokud možno i ruce – jedině tak totiž divák bude mít jeho výhru za skutečně oprávněnou. Propíchnutý břuch, kterého se však dočká Maximus v Gladiátorovi, je přece jenom káva silná jako od Maryši. Jenže takovou ji máme (jako diváci...) přece rádi!

02) Neo vs. Smith (Matrix)

Byl to souboj, co na dekádu změnil podobu soubojů. Celá honička obou nezmarů je přitom dlouhá jako operace zubů – vše vlastně začíná již s osvobozením Morfea a Neovým nepodařeným skokem na palubu helikoptéry. Honička po střechách a kultovní souboj v metru (kterým by jiný film končil) končí teprve poločasem – až další honička po ulici a finální vskočení do Smithe je zakončeno čelistí klesající odměnou...

01) Indiana Jones vs. šermíř (Dobyvatelé ztracené archy)

Jakkoliv komplikované souboje milujeme... nevyřešila by se drtivá většina z nich při použití tohoto postupu? Vyřešila!

Rocky III začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!