Terminátor vs. Rychle a zběsile: 6 nejlepších filmových honiček

O závod nejenom s větrem.
Minority Report
Minority Report
20th Century Fox

reklama

Budoucnost je nevyhnutelná – slavná sci-fi Minority Report totiž na Prima COOL začíná již v pátek ve 20.15. Tom Cruise se v ní jako detektiv PreCrimu ocitne v podezření z budoucí vraždy a bude muset utíkat jako o život. A absolvuje u toho (díky bravurní režii Stevena Spielberga) i několik kultovních honiček. Ať už jde o tu s jetpacky, anebo tu na dálnici, tyhle akční scény se vepsaly do dějin filmu jako řemeslně vytříbené lahůdky. Jak si ale vedou po boku skutečně špičkových honiček? Posuďte sami!

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Minority report - upoutávka

06) Rychle a zběsile 5

I když je série Rychle a zběsile svými honičkami pověstná, řadu zdejších scén musíme vyškrtnout pro příliš okaté používání digitálních efektů. Totéž lze ostatně říct i o Minority Report. Jasně, je to zábava, ale namísto opulentního chodu jde spíše o jednohubku z fast foodu. Honička po Sao Paulu pětky však platí za výjimku z pravila. Ne nadarmo byla právě pětka dílem, který tuhle sérii dostal zpátky do sedla!

05) Bournův mýtus

Už v minulosti jsme vzpomněli na finále Bournova mýtu, v němž si to Karl Urban a Matt Damon rozdají v moskevském tunelu plném aut. Tenhle adrenalinový souboj, v němž se namísto bouchaček nebo rukou používají nárazníky, dodnes platí za brutální žánrové žrádlo!

04) Terminátor 2: Den zúčtování

Terminátor 2 byl krutý jako týden před výplatou a drsnější než toaletní papír ze Sibiře – o tomhle filmu lze ostatně uvažovat jako o vrcholu akčního stylu 80. let. Jenom máloco přitom tuto dekádu ztělesňuje tak dobře jako "závod" mezi Harleyem a tirákem po říčním korytu Los Angeles.

03) Šílený Max: Zběsilá cesta

V tomhle seznamu bychom mohli vyjmenovávat jenom akce ze čtyř dílů Šíleného Maxe a rozhodně by to nebylo přehánění. V rámci fair play ale zmíníme jenom jednu scénu z nedávné Zběsilé cesty – vysokooktanová zábava hodinu a půl trvající honičky pro nás totiž, čistě subjektivně, vygradovala v kultovní scéně, kdy Max a Furiosa poprvé jakž takž spolupracují...

02) Matrix Reloaded

Dekádu nazpět se sice většina lidí dálniční scéně ve druhém Matrixu vysmívala, s odstupem času ale musíme říct, že jde dost možná o nejlepší scénu tohoto filmu. A pravděpodobně i nejlepší scénu obou pokračování. Nejenže se Wachowským podařilo dát akci skutečně brutální zdání rychlosti i souboje, ale navíc tu poprvé člověk cítí jakés takés ohrožení hlavních postav.

01) Bullittův případ

Jakékoliv novinky uvedly filmy posledních let, ani sebelepší choreografie či triky nemohou překonat klasiku. Bullittův případ z roku 1968 vynalezl moderní podobu filmových honiček – jeho vliv byl tak zásadní, že po dalších 20 let prakticky všechny honičky do větší nebo menší míry kopírovaly právě tuhle kultovní scénu, popřípadě se vůči ni vymezovaly. Dědečka moderních scén si ale už připomeňte sami!

Minority Report začíná na Prima COOL v pátek ve 20.15.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!