5 nejlepších filmových námořníků: Kdo je větší frajer než Jack Sparrow?

Pravý kapitán Jack je jenom jeden!
Piráti z Karibiku
Piráti z Karibiku
The Walt Disney Company

reklama

Připravte se na pravé námořnické dobrodružství, v pátek večer bude COOL patřit klasice Master and Commander: Odvrácená strana světa. Film o tom, kterak se během napoleonských válek pronásleduje britská a francouzská plachetnice přes půl světa, vám dá ochutnat, jak doopravdy vypadaly námořní bitvy před víc jak dvěma staletími. Vzpomněli jsme proto, jak si hlavní hrdina filmu stojí ve srovnání s nejslavnějšími námořníky ze stříbrného plátna.

05) Námořník (Vodní svět)

Začneme od konce – kdo jiný by se však v našem seznamu měl objevit, než postava jménem Námořník? Kevin Costner možná ve svém Vodním světě nezískal nejlepší pověst, faktem ale je, že si jeho hlavního hrdinu lidé dodnes velmi dobře pamatují – ačkoliv spíše jako výstrahu. K dobru je mu ovšem třeba i přesto připočíst dvě skutečnosti. Zaprvé jeho žábry a za druhé skutečnost, že se film natáčel fakticky na moři daleko od pevniny. Co do kaskadérských kvalit je vzdor horším filmovým schopnostem nutné dát Kevinovi klobouk z hlavy dolů!

04) Steve Zissou (Život pod vodou)

Většina námořníků našeho přehledu jsou tělem i duší válečníci – Steve Zissou, který připomíná spíše Jacquese Cousteaua, slavného objevitele 20. století, je však tím spíše cenným kořením žánru! Nejde jenom o to, že Steve Zissou platí za mnohem vtipnějšího a excentričtějšího bracha. Rádi s ním strávíme filmový čas i pro jeho mírové kvality. Jakkoliv máme rádi pořádnou kanonádu a filmový pach střelného prachu, kdybychom si v reálu měli vybrat, s kým na moře opravdu chceme… Steve by byl jasná jednička.

03) Fletcher Christian (Bounty)

Je vlastně na debatu, jestli Fletchera Christiana nazvat „nejlepším“ námořníkem – člověk, který provedl nejslavnější vzpouru v historii námořnictví, rozhodně dodnes platí za kontroverzní osobu. Jakkoliv mohl být reálný Fletcher Christian v právu, či naopak mohl být neřádem, je jasné, že jsou jeho filmové verze romantickými hrdiny až za hrob. Provést vzpouru kvůli lásce k domorodkyni je klišé až na půdu – a tím platnější je, že se Bounty skutečně stala. Uděláme proto filmové verzi Christiana průměrnou pozici a budeme doufat, že proti svému zařazení neprovede nějakou další rebélii…

02) Jack Sparrow  (Piráti z Karibiku)

Kdybychom měli hodnotit čistě popularitu, je to jasné – kapitán Jack Sparrow by byl na plné čáře byl vítěz! Pirátský neznaboh, kterého je tak zábavné sledovat, si vydobyl popularitu skrze trilogii Pirátů z Karibiku do té míry, že mu filmaři posléze přiklepli další dva filmy. Jack Sparrow je klasický ničema, dílem inspirován skutečnými piráty, dílem rockovými hvězdami 20. století. Recept zafungoval a Jacka si – minimálně v průběhu prvních dvou tří filmů – zamiloval skoro každičký divák. Fakt je, že jak jeho popularita, tak i popularita Johnnyho Deppa však s časem poněkud upadla. Namísto kouzla osobnosti proto tentokrát budeme muset odměnit kouzlo velitelství…

01) Jack Aubrey (Master and Commander)

Při vší úctě k pirátským kvalitám Jacka Sparrowa – existuje jenom jeden kapitán, který si zaslouží titulovat „kapitán Jack“. A tím je právě vrchní velitel HMS Surprise Jack Aubrey, hlavní postava Master and Commander. Aubrey zaprvé nemá výhodu magie a dalších srandiček – působí jako reálný chlapák, co má své neduhy. Občas je přílišný autokrat, občas příliš riskuje, má panděro. Ale tím spíše jeho vítězství působí věrohodně a umí vám vykouzlit úsměv na rtech. Kapitán Jack vám prostě dá ochutnat, jak vypadali a proč byli obávaní námořníci. Jeho kouzlo je pak i v tom, že nebojuje sám – každý kapitán je tak silný, jako jeho mužstvo. A Master and Commander dobře ví, jak akurátně vykreslit nejen svého hlavního hrdinu, ale i jeho posádku.

Master and Commander: Odvrácená strana světa začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

reklama

reklama