28. listopadu 2022 00:02

6 nejlepších filmových (polo)bohů: Od Thora k Percymu Jacksonovi

Kteří filmoví hrdinové nám nabídli doslova boží podívanou?

V sobotu večer na COOL dorazí Percy Jackson: Zloděj blesku, dobrodružná fantasy z Ameriky, jíž stále vládnou starořečtí bohové. Mohlo by se zdát, že mít v hlavní roli (polo)boha, je zhoubou příběhu – koho by zajímali všemocní floutci? My však přinášíme hned 6 božích příkladů, že je opak pravdou!

06) Percy Jackson

Sám Percy je mezi polobožskou sebrankou poměrně nováčkem. Jeho film byl natočen ve zjevné odezvě na fenomén jménem Harry Potter a je to na něm znát – a to ačkoliv původní knižní předloha Percyho Jacksona vznikla dříve. Jinak však americký floutek platí v zásadě za moderní verzi Herkula – jde o poloboha s Poseidonovou krví, který se jme páchat nejrůznější heroické skutky. Percy je každopádně důkazem, že i staré příběhy po renovaci dovedou zabavit i poučit. Jinak před něj však musíme posadit původní inspirační zdroj, který zkrátka přišel mnohem dříve.

05) Hercules

Bývaly časy, kdy si po vyřčení pojmu „polobůh“ lidé vybavili jenom a pouze Herkula. Nejlepší časy antického reka však již pominuly – chtělo by se říct před 2 000 lety – ponejvíce byl však Herkules populární v 50. až 80. letech jako slovutná filmová postava, kdy šlo o oblíbenou roli svalovců od Rega Parka po Lou Ferrigna. Teprve v moderní éře jeho někdejší já přebral Kevin Sorbo a proslavil Herkula pro další novou generaci. U nás však přesto nejvíce vítězí přednes Herkula v devadesátkovém animáku Hercules.

04) Bůh (Alanis Morisette)

Pokud se podíváte nahoru a dolů, mezi polobohy a bohy máme trestuhodně málo estrogenu. Závěrečný výskyt Boha (Bohyně?) v satiře Dogma je proto nutno vzít jedině s povděkem. Když se tu totiž po dlouhé době konečně vyskytne nejvyšší bytost kosmu s tváří zpěvačky Alanis Morisette, jde o definitivní políček do tváře všem dogmatům. Řekneme to tak, že kdyby měl Bůh prsa, nejspíše by do kostelů chodilo povážlivě více lidí!

03) Bůh (Morgan Freeman)

Jakkoliv jsme však ochotni pro ženského Boha v podání Alanis Morisette zvednout nahoru nejenom palec, ještě podstatně kultovnější je ztvárnění Boha s charismatickým hlasem Morgana Freemana. Jeho Bůh v Božském Bruceovi byl bez debat jednou z nejlepších částí filmu – přežil ostatně pověst Božského Bruce až dodnes, což se o jiných zdejších vtípcích říct nedá. Nejenže Morgan polidštil tradičně poněkud drsňáckého křesťanského Boha (kdo jiný má koule na to předat někomu na týden tak odpovědnou práci?), ale navíc skrze tenhle biják proslavil sám sebe. A to je vítězství hned na dvou frontách.

02) Thor

Co by to byl seznam bohů bez Thora? Nebude přeháněním říct, že je právě tenhle severský božan v poslední době nejvíce v kurzu – a platí to zvláště nyní po Ragnaroku, Infinity War, Endgame a Lásce jako hrom. Jenže Thor byl cool již ve svém prvním filmu – a šlo také o první indikátor, že marvelovky budou k nezastavení. Zamyslete se – tušili byste, že chlápek, který mluví, jako kdyby snědl Shakespearovu bibliografii, a obléká se jako vikinský cosplayista, nebude vypadat srandovně? Thor však, podobně jako Kapitán Amerika, svými starými ctnostmi ukradl naše srdce. I jeho však pokořil někdo, kdo na tom byl svého času velmi podobně…

01) Perseus

Se slzou v oku však musíme ponejvíce na Olymp vyzdvihnout Persea z původního Souboje titánů. I když jde jenom o mrzkého poloboha, s Perseem jako hrdinou vyrostla pěkná řádka z nás – a přestože jde o velkého naivu, oproti mnohým dalším hustokrutým gerojům v něm alespoň jsou znát vysoké ctnosti, které se dnes už často nenosí. Řekneme to takhle – skutečnost, že nám dodnes nikdo z herního průmyslu nedal šanci si za Persea zahrát, bereme jako jedno z největších zklamání moderní popkultury!

Percy Jackson: Zloděj blesku začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný