5 nejlepších filmů, které by vypadaly úplně jinak, kdyby se držely předlohy

Někdy ke své smůle, jindy ke svému štěstí...
Rambo, X-Men: Budoucí minulost a Hvězdná pěchota
Rambo, X-Men: Budoucí minulost a Hvězdná pěchota
Orion Pictures/20th Century Fox/TriStar Pictures

reklama

V neděli večer na COOL dorazí X-Men: Budoucí minulost, parádní komiksový biják propojující linii mladých X-Menů s těmi staršími. Snímek na motivy chválené komiksové předlohy se (jako mnoho jiných adaptací) vydává svou vlastní cestou. Jak by to ale vypadalo, kdyby se filmoví tvůrci častěji drželi předlohy?

05) X-Men: Budoucí minulost

Zatímco ve filmové verzi komiksového příběhu se do minulosti vrací Wolverine, v předloze je to Kitty Pride. Jinými slovy, filmový návrat mladé holčiny namísto krutopřísného veterána by notně změnil filmovou story – především by krom Profesora X musela přesvědčit ke spolupráci případně i samotného Wolverina. Což by zápletku jenom zbytečně zkomplikovalo.

Na druhou stranu, nenarušilo by to tak moc kontinuitu (v prvním X-Menech se nezdá, že by spolu Profesor X a Wolverine prožili kdysi dávné dobrodružství), těžiště dialogů by zůstalo na partě z První třídy (Profesor X, Magneto, Mystique) a s Kitty v hlavní úloze by finále bylo daleko nejistější. Že skutečný film vlastně neví, co s Wolverinem v minulosti dělat, je notně znát z jeho finále.

04) Hvězdná pěchota

Je to kuriózní, ale zatímco se filmová Hvězdná pěchota pochlubila obřími bitvami skoro nechráněných vojáků a satirou tak hustou, že ji mnozí přehlédli, kniha je v obou prvcích zcela opačná. To znamená, že při respektování předlohy by Rico a spol. po planetách nechodili po svých, ale uzavřeni do megalitického technobrnění, které by z každého z nich dělalo chodící bitevní loď.

Film by také musel zabředávat do dlouhých, upřímně myšlených monologů o tom, jak je vláda řízená vojáky skutečně super nápad – ale to by si už Verhoeven mohl klidně natočit ve své satirickém duchu. A společné sprchování bychom ve filmu nechali rovněž.

03) Doom

V případě Dooma se nebavíme o knižní, nýbrž o herní předloze – každý, kdo viděl dekádu starý film s Rockem a Karlem Urbanem, však zřejmě bude souhlasit, že by na něm bylo leccos k vylepšení. Jak by to vypadalo při dodržování předlohy? Mnohem méně ukecaně a mnohem více umazaně!

Nelze od filmu samozřejmě čekat, že bude zcela ignorovat dialogy a postavy – ačkoliv v herním Doomovi nenajdeme jedno ani druhé. Film však měl mnohem spíše vsadit na kinetickou a perfektně zorchestrovanou akci na způsob Šíleného Maxe: Zběsilé cesty, a dílem na hororovost na způsob Horizontu událostí.

02) Světová válka Z

Zatímco filmová verze Světové války Z připomínala cosi jako Call of Duty se zombíky a Bradem Pittem, knižní předloha měla zcela odlišný příběh, postavy i ústřední monstra. Kniha je totiž kronikou mnoha krátkých příběhů vyprávěných vždy jinými postavami. To znamená, že kdyby se film držel předlohy, došlo by hned na několik srand – Světová válka Z by především musela mít povídkovou formu třebas s čtyřmi až šesti kratšími segmenty vybranými z nejlepších částí knihy.

Došlo by na politickou satiru, obří bitvy nebo třeba tu část knihy, v níž Česko během zombie apokalypsy opráší své hrady! Každý by byl nadšen! A kdyby to studio s respektováním předlohy myslelo skutečně vážně, každou z částí by si natočil jiný respektovaný režisér ve svém vlastním žánru!

01) Rambo

Tady to nemá smysl dlouze roztírat – pokud by se film skutečně držel knihy, Rambo by v něm nebyl hrdina, nýbrž záporák! Když v posttraumatickém šoku krátce zmagoří, zabije celou řadu nevinných lidí – jasně, může za to skutečnost, že se vrátil z (kontroverzní) války, ale to jeho příběh dělá o to tragičtějším. Aby toho nebylo málo, na konci příběhu navíc Rambo umře – právě tak totiž kniha končila. Inu, nikdo neříká, že by respektování předlohy mělo za výsledek příjemné pokoukání!

X-Men: Budoucí minulost začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!