5 nejlepších filmů, které by vypadaly úplně jinak, kdyby se držely předlohy

V neděli večer na COOL dorazí X-Men: Budoucí minulost, parádní komiksový biják propojující linii mladých X-Menů s těmi staršími. Snímek na motivy chválené komiksové předlohy se (jako mnoho jiných adaptací) vydává svou vlastní cestou. Jak by to ale vypadalo, kdyby se filmoví tvůrci častěji drželi předlohy?
Zatímco ve filmové verzi komiksového příběhu se do minulosti vrací Wolverine, v předloze je to Kitty Pride. Jinými slovy, filmový návrat mladé holčiny namísto krutopřísného veterána by notně změnil filmovou story – především by krom Profesora X musela přesvědčit ke spolupráci případně i samotného Wolverina. Což by zápletku jenom zbytečně zkomplikovalo.
Na druhou stranu, nenarušilo by to tak moc kontinuitu (v prvním X-Menech se nezdá, že by spolu Profesor X a Wolverine prožili kdysi dávné dobrodružství), těžiště dialogů by zůstalo na partě z První třídy (Profesor X, Magneto, Mystique) a s Kitty v hlavní úloze by finále bylo daleko nejistější. Že skutečný film vlastně neví, co s Wolverinem v minulosti dělat, je notně znát z jeho finále.
Je to kuriózní, ale zatímco se filmová Hvězdná pěchota pochlubila obřími bitvami skoro nechráněných vojáků a satirou tak hustou, že ji mnozí přehlédli, kniha je v obou prvcích zcela opačná. To znamená, že při respektování předlohy by Rico a spol. po planetách nechodili po svých, ale uzavřeni do megalitického technobrnění, které by z každého z nich dělalo chodící bitevní loď.
Film by také musel zabředávat do dlouhých, upřímně myšlených monologů o tom, jak je vláda řízená vojáky skutečně super nápad – ale to by si už Verhoeven mohl klidně natočit ve své satirickém duchu. A společné sprchování bychom ve filmu nechali rovněž.
V případě Dooma se nebavíme o knižní, nýbrž o herní předloze – každý, kdo viděl dekádu starý film s Rockem a Karlem Urbanem, však zřejmě bude souhlasit, že by na něm bylo leccos k vylepšení. Jak by to vypadalo při dodržování předlohy? Mnohem méně ukecaně a mnohem více umazaně!
Nelze od filmu samozřejmě čekat, že bude zcela ignorovat dialogy a postavy – ačkoliv v herním Doomovi nenajdeme jedno ani druhé. Film však měl mnohem spíše vsadit na kinetickou a perfektně zorchestrovanou akci na způsob Šíleného Maxe: Zběsilé cesty, a dílem na hororovost na způsob Horizontu událostí.
Zatímco filmová verze Světové války Z připomínala cosi jako Call of Duty se zombíky a Bradem Pittem, knižní předloha měla zcela odlišný příběh, postavy i ústřední monstra. Kniha je totiž kronikou mnoha krátkých příběhů vyprávěných vždy jinými postavami. To znamená, že kdyby se film držel předlohy, došlo by hned na několik srand – Světová válka Z by především musela mít povídkovou formu třebas s čtyřmi až šesti kratšími segmenty vybranými z nejlepších částí knihy.
Došlo by na politickou satiru, obří bitvy nebo třeba tu část knihy, v níž Česko během zombie apokalypsy opráší své hrady! Každý by byl nadšen! A kdyby to studio s respektováním předlohy myslelo skutečně vážně, každou z částí by si natočil jiný respektovaný režisér ve svém vlastním žánru!
Tady to nemá smysl dlouze roztírat – pokud by se film skutečně držel knihy, Rambo by v něm nebyl hrdina, nýbrž záporák! Když v posttraumatickém šoku krátce zmagoří, zabije celou řadu nevinných lidí – jasně, může za to skutečnost, že se vrátil z (kontroverzní) války, ale to jeho příběh dělá o to tragičtějším. Aby toho nebylo málo, na konci příběhu navíc Rambo umře – právě tak totiž kniha končila. Inu, nikdo neříká, že by respektování předlohy mělo za výsledek příjemné pokoukání!
X-Men: Budoucí minulost začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.