5 nejlepších filmů, které se inspirovaly Vetřelci: Od Hvězdné brány k Avatarovi

Když kopírovat, tak od nejlepších! Kdo všechno pořádně nakoukal Cameronovy Vetřelce?
Vetřelci
Vetřelci
20th Century Fox

reklama

Ve čtvrtek večer vás na Prima COOL čeká jeden z nejlepších filmů všech dob – Vetřelci od Jamese Camerona! Pokračování původního Scottova Vetřelce navazuje na příběh o kosmickém monstru, tentokrát je však šmejdu z vesmíru mnohem více. Čelit se mu ovšem vydává nikoliv parta civilistů, ale spolu s přeživší Ripleyovou rovnou jednotka kosmických mariňáků! A právě tento militaristický element se stal extrémně populárním u diváků i filmařů – subžánr military sci-fi z Vetřelců dodnes využila třeba pětice bijáků, které se v Camerovonových Vetřelcích zjevně zhlédly.

05) Světová invaze

Když nemůže marína k vetřelcům, musejí vetřelci k maríně! Zhruba tím se zjevně řídila Světová invaze, když nechala četu pod vedením Aarona Eckharta naklepat mimozemské řízky v ruinách Los Angeles. Emzáci se na Zemi vylodili nečekaně a Světová invaze dělá velké tóčo z toho, že jsou z jejich samotné existence všichni paf – než ale řekneš „Semper fi“, mariňáci se z toho oklepou a jdou se vrátit úder. Světová invaze oproti Vetřelcům postrádá onen náboj a strach – film totiž končí v až přehnaně bujarém duchu. Kdo však hledá solidní přestřelky, ten je na správné straně!

04) Avatar

To Avatar si z Vetřelců vzal o fous víc – však ho taky natočil stejný režisér! Vlastně by se dalo říct, že je celý film vlastně Vetřelcem… z pohledu Vetřelců. Ti jenom tentokrát nemají vzhled aerodynamických černých monster s dvěma čelistmi, ale ufonských Šmoulů. Žoldáci korporace RAD jsou si ovšem s Koloniální marínou nápadně podobní drsností i technikou vágně připomínající jednotky z éry vietnamské války. Také tentokrát navíc film skončí de facto lidskou prohrou – oproti Vetřelcům je to však tentokrát (údajně!) šťastný finiš!

03) Hvězdná brána

Je pravda, že má původní filmová Hvězdná brána z hlediska armády k reálu asi tak daleko jako Indiana Jones ke skutečné archeologii. Malá pěší jednotka amerického letectva (!) se tu pod vedením plukovníka (!) vydává na cizí planetu, aby tu prožila cosi mezi Hvězdnými válkami a Dobyvateli ztracené archy. Tak či onak však militaristická atmosféra k filmu (i pozdějšímu seriálu) přesto nápadně patří. A jednou z nejvýznamnějších scén filmu je mimochodem heroická smrt místního domorodce, který se zhlédl v armádních hodnotách vojáků s hvězdami a pruhy.

02) Na hraně zítřka

Nějak takhle by vypadala Světová invaze, kdyby byla fakticky světová! Na hraně zítřka kreativně obešlo touhu po šťastném konci tím, že nechalo hrdiny uzavřít do časové smyčky – to celé během masivní protiinvaze lidských vojsk do ufouny okupované Evropy a intimního příběhu vojenského floutka čelícího své první skutečné akci. Jenom málokterý film tak umně kombinuje černý humor, vojenství, sci-fi i správnou míru patosu jako právě Na hraně zítřka. Duchovně a atmosférou je Na hraně zítřka zřejmě tím nejbližším, čeho jsme se za tři dekády od premiéry Vetřelců dočkali!

01) Hvězdná pěchota

Čistě kontumačně však musí zvítězit až Hvězdná pěchota. Kdyby James Cameron natočil Vetřelce nikoliv jako trampoty jednoho výsadku, ale jako pojednání o životě (a smrti) celé jednotky napříč více lety, výsledkem by mohlo být cosi jako Hvězdná pěchota sama! Satira propagandistických bijáků a brutálních filmů je sama tak krvavá, že by mohla darovat hektolitry plazmy – a řada diváků tak její zamýšlenou parodičnost ani nepochopí! Buď jak buď, snímek stopující první mezihvězdnou válku mezi lidmi a Brouky je dodnes tím nejopulentnějším, co v subžánru militaristické sci-fi vzniklo.

Vetřelci začínají na Prima COOL ve čtvrtek ve 22.20.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!