Terminátor vs. Avatar: 7 nejlepších filmů Jamese Camerona

Uhodnete vítěze souboje o nejlepší film Jamese Camerona?
Terminátor
Terminátor
Metro-Goldwyn-Mayer
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl to první pořádný snímek budoucí legendy Jamese Camerona – jeho Terminátora si můžete na Prima COOL připomenout už v pátek ve 20.15! Film o tom, kterak se dva cestovatelé z apokalyptické budoucnosti (člověk a robot) porvou v minulosti o to, kdo zabije/zachrání matku budoucího spasitele, je dodnes citován jako dokonalý příklad skloubení akce, sci-fi a atmosféry. Pro Camerona však šlo teprve o zahřívací kolo. Seřadili jsme většinu jeho filmů od nejhoršího po nejlepší! 

Terminátor
Prima COOL - Terminátor

07) Avatar

Nelze popřít, že Avatar vydělal obrovskou sumu peněz. Mez lety 2009 a 2010 to byl obrovský skok kupředu a dodnes film obsahuje zřejmě nejpovedenější režii ve 3D. Jalová zápletka a absence zapamatováníhodných postav ale filmu maličko škodí. Dnes už Avatar nemá prakticky žádné oddané fanoušky a chystaná pokračování zvedají zájem jen otázkou, jestli v nich Cameron (znovu) překoná svůj vlastní režijní styl…

null

06) Propast

Na šesté místo se dostala vlastně až překvapivě komorní scifárna, kterou si Cameron natočil zejména kvůli svému oceánskému hobby. Propast ve své éře překvapila počítačovými triky (a šlo vlastně o předchůdce Terminátora 2!), dnes však pro leckoho půjde o takový delší dvojdíl televizního seriálu.

Propast
Autor: 20th Century Fox Propast

05) Pravdivé lži

Nebudeme lhát – Pravdivé lži mají v našem srdéčku speciální místo! Jedna z mála komedií, v nichž Arnold hraje fakt epesně vtipně (vzpomeňte třeba na Juniora…) má i nadčasový příběh o teroristické atomové hrozbě (a neautorizované špionážní vládní agentuře!), ve srovnání s většinou dalších bijáků páně Camerona však na absolutorium nemá nárok.

Pravdivé lži
Autor: Universal Studios Pravdivé lži

04) Terminátor

Pomineme-li druhé (brutálně přestříhané) Piraně, byl Terminátor de facto Cameronovým debutem. A šlo o film tak kritický, že sám o sobě napomohl Arnieho kariéře i Cameronově statusu hvězdy osmdesátkové sci-fi. Podobně jako v případě prvního Vetřelce i zde platí, že je druhý díl ještě povedenější než jednička – proto musel božanský Termix skončit v závěsu…

Terminátor
Autor: Metro-Goldwyn-Mayer Terminátor

03) Titanic

Jasně, subjektivně bychom raději pustili Terminátora než Titanic – ale buďme kapku objektivní. Donedávna nejvýdělečnější film historie je často vysmívaným kouskem – kdo si však položí ruku na srdce, uvidí v Titanicu pořádný kus poctivé filmařiny. Už jen skutečnost, že je snímek o romanci a potopení velké lodě tak epicky ověšen božskou kamerou a (i po 20 letech) funkčními triky, prostě Titanic musí dotlačit minimálně na třetí pozici.

Ikonická scéna z filmu Titanic
Autor: 20th Century Fox Ikonická scéna z filmu Titanic

02) Vetřelci

Stříbro si odnesli Vetřelci, kultovní druhý (a pro mnohé nejlepší) díl své ságy. Cameron tu sice přišel „jenom“ s postupem „více téhož“ (tedy více akce, monster, postav i triků), díky jeho fantastické magii to však fungovalo takovým způsobem, že dnes Vetřelci slouží jako ukázka dokonalého sequelu.

null

01) Terminátor 2

Jedině dvojkou Terminátora však vykulminovaly Cameronovy kvality na skutečný vrchol. Absolutní špička osmdesátkového pojetí akčního filmu přinesla brilantní kombinaci akce, napětí, hororu i patosu v kombinaci, kterou dovede servírovat jedině James Cameron!

Terminátor 2: Den zúčtování
Autor: TriStar Terminátor 2: Den zúčtování

Terminátor začíná na Prima COOL v pátek ve 20.15.

Tento článek najdete v těchto speciálech
Reklama
Reklama