Nejlepší filmy roku 2019: Avengers a Joker se utkali s Tarantinem a Le Mans 66

Které filmy roku 2019 byly podle Prima COOL nejlepší?
Nejlepší filmy roku 2019
Nejlepší filmy roku 2019
Lionsgate/Sony Pictures Releasing/Marvel Studios/Warner Bros./20th Century Fox

reklama

V roce 2019 se dařilo snad všem žánrům. Fantasy, sci-fi, komedie, horory, animáky, akčňáky, komiksárny... všude šlo najít alespoň pár filmů, které stojí za vidění. Když jsme se však zamysleli nad desítkou těch úplně nejlepších, byl z toho lítý boj, jenž vyhrály následující parádní kousky.

10) Na špatné straně

Craig S. Zahler má za sebou drsný western Kosti a skalp a ještě drsnější vězeňské drama Blok 99. Od jeho novinky se tak nečekala zrovna komedie, výsledek ale svou brutalitou předčil veškerá očekávání. Krimi Na špatné straně opravdu není pro každého. Pokud ale chcete vidět Mela Gibsona a Vince Vaughna jako dva poldy, kteří si pro lehký přivýdělek projdou peklem, určitě jí dejte šanci.

09) Doktor Spánek od Stephena Kinga

Hororový návrat do Hotelu Overlook leckomu nesedl, většina lidí ale zvedla palec nahoru. Ewan McGregor si tu zahrál dospělého Dannyho Torrance, jenž stále neunikl dosahu "Osvícení", a je to mrazivá podívaná jak pro nováčky, tak pro zaryté milovníky Kubrickovy klasiky. Někdy se zkrátka může povést i hororový sequel po čtyřech dekádách!

08) Free Solo

Zdaleka nejnapínavějším filmem roku byla horolezecká odysea Free Solo, v níž Alex Honnold leze (bez jištění!) na skalní masiv El Capitan. Expert na soustředění a fyzickou zdatnost si v tomhle dokumentu plní velký šplhací sen. Činí tak ale během čerstvého vztahu a nejednou tak budete trnout hrůzou nad tím, jestli ho myšlenky na jeho milou nebudou stát život.

07) Vlastníci

Ano, mezi nejlepší bijáky roku se probil český film! Kampaň Vlastníků tvrdila, že jde o komedii pro ty, kteří družstevní schůze nezažili, a horor pro ty, kteří z téhle sítě stále neunikli. Ať už ale patříte do první nebo do druhé skupiny lidí, připravte se na intenzivní podívanou, která umí pobavit stejně dobře jako vyrazit dech. Kéž by se točilo víc takhle povedených českých komedií!

06) Alita: Bojový anděl

Kdyby Alitu natočil přímo James Cameron (což bylo řadu let v plánu), možná by to byla nová žánrová klasika. I v podání Roberta Rodrigueze ale jde o skvělou sci-fi podívanou, u níž hrozně zamrzí finanční neúspěch. Kéž by na robotku "s lidským srdcem" přišlo víc lidí. Už kvůli tomu, aby finální odhalení záporáka navždy nezůstalo jen prázdným cliffhangerem.

05) John Wick 3

Třetí kosící štace pana Wicka je... tou nejlepší? Podobně jako šly časem nahoru série Rychle a zběsile nebo Mission: Impossible, i John Wick má prostě na víc – a nebojí se to předvést! Další krvavý balet Keanu Reevese patří mezi nejlepší akční filmy posledních let. A stačilo mu to na páté místo největšími peckami roku 2019, což vůbec není špatná vizitka.

04) Tenkrát v Hollywoodu

Devátý film Quentina Tarantina už stihl ovládnout Zlaté glóby. Ceny pro nejlepší komedii, nejlepší scénář a nejlepší mužský herecký výkon (Brad Pitt!) tak jen potvrzují, že Quentin natočil další vypiplanou klasiku, za niž mu řada lidí právem vysekla poklonu. Uvidíme, jak se vyrýsuje jeho desátý a poslední film. Pitt už prý ale začal žadonit o roli!

03) Joker

Kdyby se Joker nejmenoval Joker, ale třeba Klaun (a nesouvisel s Batmanem), nejspíš by z něj nebyl miliardový hit. Režisér Todd Phillips ale příběh narušeného podivína chytře napojil ke slavné značce a výsledkem je lahodná psychologická sonda, která si navíc užívá i komerční úspěch. Ten je ale víceméně podružný. Mnohem důležitější je, že se z Jokera vyklubal malý fenomén, který v kinech potěšil nejen omladinu, ale i trochu odrostlejší diváky.

02) Le Mans '66

Čekali jsme, že bude nový film od režiséra Logana dobrý. Ale že bude naprosto famózní? V to jsme maximálně tiše doufali! Kariéra Jamese Mangolda dlouho nebyla extra výjimečná, momentálně z něj však je režisérská hvězda, která má na kontě mnohem víc než "další Rivaly". Le Mans '66 je nový klenot pro milovníky aut a rychlé jízdy, a musíme doufat, že jsme se (vzhledem k nižším tržbám) s tímhle žánrem právě nerozloučili. A jestli ano... alespoň odešel na vrcholu, no ne?

01) Avengers: Endgame

Na první příčce ale nemohlo skončit nic jiného než Avengers: Endgame. Velká rozlučka s Infinity ságou měla unikátní trailerovou kampaň, která prakticky nic neprozradila. V kinech tak na fanoušky čekalo jedno překvapení za druhým, a to byla jen špička ledovce. Čtyřka Avengers je ohromný žánrový kolos, který však bratři Russové promazali tak důkladně, že zvládá úplně všechno. Deprese, radost, napětí, zábava, smutek... takhle má vypadat špičkový blockbuster, který člověka semele a nadělí mu nesmrtelný filmový zážitek!

Náš speciál Nejlepší filmy roku 2019 dál nabízí:

10 nejlepších komedií roku 2019
10 nejlepších hororů roku 2019
5 nejlepších sci-fi roku 2019
5 nejlepších fantasy roku 2019
5 nejlepších animáků roku 2019
5 nejlepších akčních filmů roku 2019
5 nejlepších komiksových filmů roku 2019
7 nejlepších filmů roku 2019, které jste (nejspíš) neviděli
a případně máme i 7 největších filmových zklamání roku 2019

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!