7 nejlepších filmů Stevena Spielberga: Taky uctíváte Jurský park, Čelisti a Ryana?

Nejlepší režisér naší doby!
Zachraňte vojína Ryana
Zachraňte vojína Ryana
Paramount Pictures

reklama

Již v neděli ve 14.55 dorazí na Prima COOL životopisný snímek Lincoln. I když tenhle biják před pár lety v kinech spíše propadl, na jeho kvalitu můžete vsadit – natočil jej totiž nejlepší režisér našeho věku! Nevěříte? Jen si vzpomeňte na nejlepší filmy Stevena Spielberga!

07) Říše slunce

Zapomenutý klenot, v němž desetiletý Christian Bale přežívá (u nás skoro neznámou) čínskou frontu druhé světové války, je bez přehánění Spielbergovým majstrštykem! Unikátní kombinace dětského náhledu na válku spolu s východní exotikou dělají z Říše slunce cosi nezapomenutelného.

Říše slunce
Autor: Warner Bros. Říše slunce

06) Zachraňte vojína Ryana

Tříhodinový válečný epos, v němž se cedí krev a jehož úvodní momentka z pláže Omaha dodnes patří za absolutní vrchol válečného filmu? Ano! Ryan doslova změnil filmové dějiny a spolu s Ridleyho Černým jestřábem z něj filmy (a hry) těží dodnes. Zároveň však trpí ve své polovině na jistou ztrátu drajvu…

Zachraňte vojína Ryana
Autor: Paramount Pictures Zachraňte vojína Ryana

05) Čelisti

Čelisti jsou filmem, na němž si Spielberg udělal jméno. Napínavý horor, který ovšem nezapomíná na své postavy a umí z povětšinou neviděného monstra učinit všudypřítomnou hrozbu, je skutečně důkazem Spielbergova režijního umu. Ruku v ruce s tím se však Čelisti staly tak významnými, že je vykradl každý druhý horor posledních dekád – a tak divácky rovněž poněkud zastaraly.

Čelisti
Autor: Universal pictures Čelisti

04) E.T. – Mimozemšťan

Pokud Spielberg něco opravdu umí, pak je to natočit dětský film krátce poté, co se proslavil hororem! E.T. si navíc zasloužil kladné body za to, že se v éře, kdy ufouni platili automaticky za hororovou hrozbu, nebál vykreslit je mnohem mírumilovněji.

E.T. Mimozemšťan
Autor: Universal pictures E.T. Mimozemšťan

03) Jurský park

Jdeme do finále! Jurský park platí za ideální kombinaci sci-fi, dinosaurů a variace na Indiana Jonese plus dětského filmu, což je mišmaš tak šílený, že by měl teoreticky skončit katastrofou! Film o zábavním parku, kde vědci klonují dinosaury, však divákům nejenže nepřišel otřesný, ale stal se moderní klasikou. Právem!

Jurský park
Autor: Universal pictures Jurský park

02) Dobyvatelé ztracené archy / Poslední křížová výprava

Kdybychom si však ze Spielbergovy tvorby měli něco vzít na pustý ostrov, byl by to jedině první (anebo třetí) příběh Indiana Jonese. A nikoliv jen kvůli tomu, že by se nám na tom ostrově mohl prakticky hodit při zkoumání chrámů a setkávání s lidojedy!

Dobyvatelé ztracené archy
Autor: Universal pictures Dobyvatelé ztracené archy

01) Válka světů

Absolutním vrcholem Spielbergovy tvorby – a je nám jasné, že to bude kontroverzní – je ale Válka světů. Považte: máme tu horor, stejně jako u Čelistí. Zároveň tu máme děti, stejně jako u Říše slunce. Hlavní borec je tak trochu dekonstrukcí frajírka na způsob Indyho. A emoce jsou tu děsivě nezastavitelná síla, která vás donutí zamyslet se nad křehkostí naší civilizace. Tohle je zkrátka film, který shrnuje celou Spielbergovu tvorbu!

Válka světů s Tomem Cruisem
Válka světů s Tomem Cruisem

Lincoln začíná na Prima COOL v neděli ve 14.55.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!