7 nejlepších filmů Tima Burtona: Od Velké ryby k Ospalé díře

Vybrat nejlepší film od Tima Burtona vůbec není jednoduché...
Velká ryba a Ospalá díra
Velká ryba a Ospalá díra
Columbia Pictures/Paramount Pictures

reklama

V neděli večer vás na COOLu probudí Ospalá díra, klasický biják z režie Tima Burtona, jenž s věkem zraje jako víno. Johnny Depp v něm jako mladý konstábl vyšetřuje údajné nadpřirozené vraždy a díky svérázné Burtonově režii je jasné, že atmosféra ospalostí rozhodně tepat nebude. Však je také Ospalá díra s 83 % dokonce 169. nejoblíbenějším filmem na ČSFD. Na Burtonovu kvalitu se můžeme spolehnout už víc jak 30 let – jak ostatně dokládá sedmero jeho nej snímků.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Ospalá díra - upoutávka

07) Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

Depresivní muzikál s Johnnym Deppem nepatří mezi Burtonovu absolutní a všemi milovanou elitu. Určitě se ale jedná o výbornou a příkladně temnou podívanou, která se chlubí skvělými herci, výraznými písničkami a spoustou hutné londýnské atmosféry, již... by šlo krájet holičskou břitvou!

Sweeney Todd
Autor: Warner Bros. Sweeney Todd

06) Ospalá díra

Jedině Burton je schopný divákovi naservírovat žánrový mix temnější než podzimní deprese s takovou hravostí, jakou disponuje duše předškoláka. Tahle bezhlavá retro balada s příchutí detektivky i nadpřirozena umí dodnes strhnout pozornost.

Ospalá díra
Autor: Paramount Pictures/Pathé Ospalá díra

05) Ed Wood

Biják o nejhorším režisérovi dějin, jehož snímky byly tak absurdně otřesné, až se staly kultovní, je vcelku je nedoceněnou perlou. Ed Wood je poctou tvůrčímu duchu, který je mnohdy silnější než objektivní talent. Ačkoliv se tak snímek vyhýbá prvoplánovým hororům, jde o pravděpodobně nejtragičtější Burtonův film vůbec. Jeho příběh... se totiž vážně odehrál!

Ed Wood
Autor: Buena Vista Pictures Ed Wood

04) Beetlejuice

Zřejmě nejklíčovějším filmem Burtonovy kariéry je právě Beetlejuice. Temná komedie o posmrtném světě definovala celou Burtonovu dráhu i jeho oblibu. Přesto musíme Beetlejuice posadit až na čtvrté místo. Důvod je prozaický: existují totiž ještě lepší filmy s burtonovským podpisem!

Beetlejuice
Autor: Warner Bros. Beetlejuice

03) Střihoruký Edward

Napadlo by vás, že někdy nějaký vysoce profilovaný režisér natočí pohádku o cápkovi s nůžkama namísto prstů, který navíc vypadá, jako kdyby utekl z metalového koncertu? Ani nás ne! Střihoruký Edward je dodnes fascinující už jen svou samotnou existencí a tím, že jde o nesmírně kouzelný biják. Filmy jako tenhle prostě umí jen Tim Burton.

Střihoruký Edward
Autor: 20th Century Fox Střihoruký Edward

02) Batman

Když pomineme o dekádu let staršího Supermana, byl Burtonův Batman asi nejvýznamnějším komiksovým filmem 21. století. Biják z roku 1989 inspiroval řady následovníků, takže skoro všechny komiksové filmy v 90. letech nějakým způsobem kopírovaly (většinou dost špatně) Burtonův režijní styl. Vzdor dalšímu vývoji komiksovek je však původní Batman dodnes unikátní a svoje kouzlo jen tak neztratí.

Batman
Autor: Warner Bros. Pictures Batman

01) Velká ryba

Velká ryba je v burtonovské filmografii často opomíjená, přitom jde o jeho nejsrdečnější a nejlepší biják. Životopisný film o cápkovi, který je lhář s krásnou fantazií, je kořeněn právě tím, že nám onen cápek vše vypráví. Velká ryba má jak dojemný náboj, tak i překvapivě malou míru temných šíleností jako snímky okolo, což... je na Burtona vcelku neotřelý mix. Na špičku tohohle žebříčku nicméně patří hlavně kvůli geniálnímu konci!

Velká ryba
Autor: Columbia Pictures Velká ryba

Ospalá díra začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

reklama

reklama